Договір позики і його структура при укладанні угоди!

договір позики

Договір позики – це угоду двох сторін, одна з яких (кредитор) передає другій матеріальні цінності. Друга ж сторона (позичальник) зобов’язується ці цінності (або їх еквівалент) повернути у встановлені терміни.

Договір позики може укладатися між:

Фізичною особою та фізичною особою. Ви «даєте в борг» сусідові (але при цьому укладаєте офіційний договір з юридичною силою). Стандартна ситуація, яка регулюється нормами законодавства. Навіть якщо ви даєте сусідові дрібку солі.

Юридичною особою та юридичною особою. Підприємства всіх форм власності наділені правом «брати в борг» і віддавати з відсотками або без.

Договір позики між юридичною та фізичною особою. Та сама ситуація, коли ви йдете «взяти кредит в мікрофінансову організацію. Підприємство повинно мати ліцензію держоргану на здійснення діяльності. Додатково може висуватися вимога про внесення підприємства до державного реєстру.

Об’єкти договору

Грубо кажучи, що можна позичити, залишаючись при цьому в правовому полі держави:

Грошові кошти. «Петя займи мені до зарплати 300 грн!» – Власне, саме такими словами і озвучується пропозицію укласти договір позики. Правда, в правове поле (з укладенням офіційного документа з юридичної силою) не потрапляє. Найчастіше угоди складають в усній формі, без документального підтвердження. Про що потім громадяни шкодують, згадуючи, як позичили свої кровні, а: «Він такий негідник! Взяв і зник! ». УВАГА! Валюта іноземних держав також може виступати в якості предмета укладання угоди.

Замінні речі. За законодавством не можна позичити ексклюзивну річ, єдину в своєму роді. Це вам потрібно знати! ОРЕНДА і ПОЗИКА відрізняються від позикових зобов’язань! Головна особливість договору позики – вам потрібно повернути не саму взяту річ, а її аналог.

Важливі аспекти, які повинні бити передбачені договором:

  • Даний юридичний документ має реальний характер. Він вважається укладеним якраз в той момент, коли позикодавець передав об’єкт позичальнику.
  • Навіть якщо укладено договір, угода вважається завершеною тільки тоді, коли річ перейшла в руки позичальника.
  • Договір односторонній по суті: позичальник несе обов’язок повернути взяту річ, але не має ніяких прав. Правда, юристи сперечаються з приводу цієї особливості цивільно-правового договору.

C відсотками або без?

Відсотки – свого роду винагорода, яку отримує кредитор за надання своїх цінностей в розпорядження позичальникові.

Відсотки не нараховуються, якщо:

Його сторонами є громадяни, а сума договору не більше 50 мінімальних розмірів з/п (угода укладається не під ведення підприємницької діяльності).

Сторону передають один одному не грошові кошти, а речі.

У всіх інших випадках на суму коштів нараховуються відсотки.

Відсотки за договором.

Процентну ставку за договором використовує більшість кредитних організацій і фінансових установ: це дуже зручно для позикодавця.

А ось у позичальника можуть виникнути проблеми: не зовсім освічені в фінансових справах громадяни криво розраховують займану суму і конкретну кількість грошових коштів, які вони повинні заплатити.

Коли займана сума позики – фіксована, то позичальнику простіше, адже він точно знає суму кредиту.

Форма в договорі позики

Законодавство передбачає письмову форму для договору позики для випадків:

1. Якщо одна зі сторін угоди – юридична особа. Тут сума не має значення.

2. Якщо сума в 10 разів вище розміру мінімальної з/п (вважається встановлена на день укладення договору, якщо угода відбувається між фізичними особами).

Як конкретно укладають договір?

Складається один документ, який підписують сторони. Сторони підписують документи і обмінюються ними, використовуючи пошту, засоби електронного зв’язку. Головне в даному випадку – підтвердити справжність підписів сторін і документів.

Що робити, якщо договір позики не дотримуються?

Боржник відмовляється повертати кошти? Стандартна ситуація. Складається Позовна заява стягнення боргу за договором позики.

Для впливу на несумлінного боржника давно існують колекторські агентства. Можна звернутися в суд. Але судові тяжби зазвичай довгі і виснажливі. А витрати суду потім виявляються на плечах однієї зі сторін (який подав позов або відповідача).

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: