Що таке фінансовий леверидж?

Термін фінансовий леверидж відноситься до групи найважливіших показників фінансової спроможності компанії. Поруч з цим поняттям стоять коефіцієнти автономії та фінансової залежності, які також відображають пропорцію між власними і позиковими засобами організації.


Фінансовий леверидж (плече фінансового важеля, кредитний важіль, кредитне плече) – це відношення позикових коштів до особистих  (інакше кажучи, відповідність між позиковими і особистим капіталом). Крім того, в поняття фінансовий леверидж входить ефект від застосування позикових коштів з метою збільшити величину операцій і вигоду, не маючи необхідного обсягу грошових коштів. При цьому відношення величини кредитних коштів до особистого капіталу характеризує рівень ризику і економічну стабільність.

Економічний важіль може використовуватися лише в разі залучення продавцем позикових коштів. Оплата за кредитний капітал, як правило, менше, ніж додаткова вигода, яку він гарантує. Вона підсумовується з прибутком на особистий капітал, що дозволяє збільшити його рентабельність. На товарному, фондовому і грошовому ринках поняття фінансовий леверидж модифікується в маржинальні запити – процентне співвідношення коштів, які повинен мати на своєму балансі продавець для здійснення угоди до сумарної вартості угоди, що укладається. Зазвичай на товарному ринку необхідна наявність 50% від всієї суми угоди, тобто для укладення договору на 200 $ продавець зобов’язаний володіти не менше, ніж 100 $. На ринку похідних фінансових інструментів або валютного обміну, наприклад ф’ючерсного контракту, необхідно внести гарантійне забезпечення в обсязі від 2 до 15% від ціни контракту, тобто для укладення договору на 200 $ досить мати в наявності від 4 до 30 $.

Коефіцієнт фінансового левериджу = Зобов’язання / Власний капітал

І чисельник, і знаменник беруться з пасиву бухгалтерського балансу організації. Зобов’язання при розрахунках беруться і довгострокові, і короткострокові.

Оптимальним, особливо для вітчизняних компаній, вважається рівне співвідношення кредитного та власного капіталу (коли коефіцієнт фінансового левериджу дорівнює 1). Допустимим може бути і значення до 2 (у великих публічних компаній це співвідношення може бути ще більше).

Впровадження підвищеного кредитного левериджу збільшує не тільки ймовірність отримати вигоду, а й ступінь ризику подібної операціі. Глобальна торгівля з впровадженням ефекту фінансового важеля вважається посилом для грошового занепаду. Одним з найяскравіших прикладів цього вважається обвалення англійського банку Берінг, який був одним з найстаріших і великих банків в світі. Частіше всього гравці використовують фінансовий леверидж з метою збільшення доходу. Але, відповідно до правила важеля, можливий програш теж збільшується в аналогічну кількість разів.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: