Групи ФОП та ставки єдиного податку.

групи фоп

Єдиний податок в значній мірі спрощує діяльність підприємців, адже дозволяє значно скоротити кількість звітів, обсяг документації та не залежить від прибутку платника податку.


Для того, щоб ФОП перейти на спрощену систему оподаткування, необхідно написати до податкової за місцем реєстрації заяву. Це можна зробити особисто, поштою, або безпосередньо під час реєстрації ФОП.

В українському податковому кодексі чітко прописано, які підприємці можуть надавати звіти за спрощенною системою оподаткування. Вказано, що всі платники єдиного податку діляться на чотири групи. Розглянемо, які умови мають виконувати ФОП, аби мати змогу надавати звітність до податкової за спрощеною системою.

До 1 групи можуть бути включені ЛИШЕ фізичні особи-підприємці. Обов’язковою умовою приналежності ФОП до першої групи є заборона використання найманої робочої сили та річний дохід в межах 300 тис. грн. Сюди переважно підпадають дрібні торговці які реалізують товар на ринках. Підприємці-представники 1 групи мають сплачувати фіксовані 10% від розміру мінімальної заробітної плати. До слова, з початку поточного року уряд визначив розмір мінімальної заробітної плати на рівні 1378 грн на місяць. Тобто, щомісячно підприємець 1 групи має сплатити єдиний податок в розмірі 137,8 грн.

Також впродовж 2016 року КабМіном заплановане поступове зростання мінімалки для населення. З 1 травня вона буде складати 1450 грн, наступне підвищення – до 1550 грн очікується з 1 грудня.

ФОП, що підпадають під другу групу можуть винаймати робітників (не більше 10 осіб) та ведуть свою діяльність у ресторанній сфері або сфері надання побутових послуг чи продають товари. Обмеження річних доходів для 2 групи – 1,5 млн гривень. Якщо ФОП належить до цієї групи платників єдиного податку, то він має сплачувати вже в 20% від розміру мінімалки або 257,6 грн кожного місяця.

Єдиний податок сплачується авансовано кожного місяця до 20 числа місяця включно. Є можливість провести оплату по єдиному податку на декілька місяців вперед, або навіть до кінця поточного року.

Якщо платник єдиного податку не використовує найману працю і перебував у відпустці або хворів більше місяця (має бути письмове підтвердження – медична довідка), то він на місяць може бути звільнений від сплати податку.

Якщо платник податку 1 або 2 групи перевищив суму допустимого в групі доходу, то він до 20 числа наступного місяця має подати заяву про перехід до вищої групи або зовсім відмовитися від оподаткування за спрощеною системою. Варто відмітити, що сума доходу, що перевищила дозволені межі, також оподатковується – в розмірі 15%.

ФОП 3 групи мають можливість перейти до 2 або 1 групи платників податків за умови, якщо відповідають необхідним критеріям (кількість найманих робітників та дохід), до 4 групи перейти не можуть. До 4 групи можуть перейти лише юридичні особи, якщо не менше 75% доходу на рік припадає від сільськогосподарської діяльності.

Контроль за розмірами доходів платників відбувається наступним чином: підприємці, що відносяться до 1 та 2 груп кожного дня ведуть облік доходів в спеціальній прошитій та пронумерованій книзі, вимоги до оформлення та ведення якої затверджені МінФіном. Підприємці, що належать до першої і другої груп зобов’язані щоденно вести Книгу обліку доходів. Доходи необхідно відображати за підсумками робочого дня. Дана книга передається на перевірку разом із податковою декларацією, в якій вказані доходи ФОП.

Платниками єдиного податку, що входять до 3 групи, виступають юридичні особи будь-якої сфери діяльності та організаційно-правової форми. Єдиною умовою є те, що річних дохід має бути не більшим за 5 млн гривень. Обмежень по кількості робітників, які може винаймати підприємець не має. Встановлено, що 3 група має сплачувати від доходу 3% і 5% відповідно для платників та не платників ПДВ.

До 4 групи належать сільськогосподарські виробники. Обсяг річного доходу не обмежується. Ставка єдиного податку для даної групи розраховується на кожен гектар. Ці підрахунки є доволі складними та залежать від низки факторів, наприклад, від типу земель та зони їх розташування.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: