Консалтинг чи коучинг?

konsalting-abo-kouching

В умовах дефіциту профільних знань для вирішення тих чи інших бізнес-завдань резонно вдатися до допомоги зовнішнього експерта. Звернення до консультантів дозволяє заощадити час, який треба було б на самоосвіту, і отримати унікальну комбінацію знань і досвіду, необхідну для виконання конкретного проекту.


Що в даній ситуації краще використовувати консалтинг або коучинг? З цієї статті ви дізнаєтеся, в яких ситуаціях особисті та професійні цілі ефективніше «брати» за допомогою консалтингу, а в яких доречніше вдатися до коучингу.

Що дає консалтинг і коли його краще використовувати

Оскільки основна мета – допомогти бізнесу клієнта працювати ефективніше, в фокусі уваги – експертне рішення того чи іншого завдання.

У консалтингу реалізується запит на знання і досвід консультанта і отримання його рекомендації. При цьому відповідальність за поради завжди лежить на ньому. На практиці консалтинг нерідко йде рука об руку з коучингом. Часто хороший консультант, володіючи мистецтвом постановки правильних запитань, умінням слухати і чути, проходить досить глибоко, на рівень переконань, цінностей, мотивації клієнта в ході дослідження поставлених завдань.

Що отримує клієнт:

 • доступ до найкращих практик, досліджень, бенчмарк, а також унікальною комбінації експертних знань;
 • ефективну роботу в стислі терміни;
 • свіжий погляд з боку;
 • професійне управління проектом;
 • процес управління змінами вбудований в проект;
 • технологічність рішень і рекомендацій;
 • рішення комплексних завдань;
 • вміння працювати в складних проектах.

Консультант працює з завданнями бізнесу і пропонує варіанти рішень на основі своєї експертної думки та досвіду. Клієнту надається об’єктивна порада або рекомендації щодо стратегії, структури, управління та операційної діяльності для досягнення поставлених цілей. Консалтинговий підхід зазвичай будується на аналізі ситуації, розробці варіантів рішень задачі, розробці рекомендацій з планування та впровадження запропонованих ідей, підтримки їх впровадження, а також управлінні змінами і навчанні команди клієнта. Методології, що використовуються консультантами, зазвичай розроблені на базі досліджень, проведених в академічному або комерційному середовищі, які використовувалися неодноразово і були покращені і доповнені в процесі або після завершення кожного застосування.

В першу чергу послуга консалтингу затребувана в ситуаціях браку експертизи, а також при дефіциті внутрішніх фахівців і тимчасових ресурсів.

До консалтингу корисно вдаватися в рамках великих трансформаційних проектів, при впровадженні проектів організаційних та інших значущих змін. Типові приклади – стратегії запуску нових продуктів і виходу на неосвоєні ринки, злиття і поглинання, оптимізація витрат, введення нових систем, розробка та впровадження корпоративних цінностей і культури.

Що дає коучинг і коли він потрібен

Це технологія для розкриття потенціалу, а також певний спосіб мислення – віра в багаті внутрішні ресурси людини.

У фокусі – сам клієнт, він же несе відповідальність за результат, в той час як відповідальність за процес лежить на коуч. Коуч не дає порад: його візаві шукає відповіді на питання сам, а коуч допомагає перевести в усвідомленість підсвідомі або неусвідомлювані факти, емоції, думки. Головна мета коучингу – допомогти досягти максимальної ефективності в професійному та особистому житті.

Що отримує клієнт:

 • усвідомлення власних цінностей, переконань, життєвих цілей, вибудовування пріоритетів і підвищення якості життя;
 • здатність розширювати, знаходити і бачити нові можливості;
 • розкриття потенціалу, зміцнення віри в себе і власні сили;
 • підвищення залученості в прийняті рішення;
 • вміння знаходити ресурсне і мотивований стан і входити в нього;
 • стимуляцію самонавчання.

Основна процедура – діалог, постановка правильних питань і слухання, а також розвиваючий зворотній зв’язок. В рамках сесій відбувається робота з розкриття потенціалу клієнта, підвищення віри в свої здібності, при цьому клієнт приймає рішення і робить вибір усвідомлено і бере відповідальність щодо реалізації наміченого на себе. Значні відкриття в ході діалогів, які прийнято називати інсайтами, – потужний енергетичний ресурс для практичних кроків в напрямку поставленої мети.

Коучинг проходить в кілька етапів: визначення цілей, узгодження правил взаємодії між коучем і клієнтом, аналіз поточної ситуації, робота з уточнення цілей і постановці завдань, визначення варіантів рішень і складання плану дій, підтримка в процесі реалізації плану. В результаті коуч працює з людиною над його завданнями і допомагає усвідомити, проаналізувати і вибрати кращий варіант самостійно.

Це інструмент розвитку потенціалу людей і підвищення особистої ефективності, тому бізнес-коучинг з успіхом застосовується для топ-керівників, що проходять трансформаційні зміни: призначення на нову посаду, проведення команди через складні зміни (злиття, придбання, нові проривні бізнес-завдання).

Коучинг на робочому місці широко використовується в управлінні ефективністю діяльності співробітників при роботі зі зворотним зв’язком в рамках розвитку, в постановці цілей, в управлінні часом – балансі роботи і особистого життя, в стрес-менеджменті. Крім того, він «показаний» для побудови високоефективних команд за допомогою проведення коучингу з розробкою правил взаємодії в колективі і дорожньої карти по досягненню бізнес-цілей.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: