Маркетингова стратегія.

Маркетингові стратегії

Успішність компанії і тривале перебування на ринку забезпечуються правильним підходом до ведення господарської діяльності та постійним моніторингом ситуації в економічній сфері. Якщо керівництво займається плануванням і аналізом своїх дій, то будь-які ризики будуть виявлені на ранньому етапі і вжито заходів щодо їх мінімізацій. Маркетингова стратегія – це величезний механізм такого планування, що визначає мету, до якої необхідно йти, і способи її досягнення.


Вважається, що такий інструмент потрібен тільки великим підприємствам. Але хіба бізнес середнього і малого типу може бути успішним, якщо керуюча верхівка не буде аналізувати плюси і мінуси своєї діяльності, планувати подальші кроки відповідно до фінансового стану і можливої ??конкуренції? Основи маркетингової стратегії повинні бути цікаві будь-якому керівникові або маркетологу, щоб знайти ідеальні шляху до досягнення високого результату з мінімальними втратами. Що являє собою така стратегія, які види планування діяльності існують і як їх використовувати – подробиці в статті.

Розбираємося в суті

Підприємства на будь-якому етапі свого розвитку використовують різні методики просування і боротьби з конкурентами. Комплекс таких заходів прийнято називати корпоративної стратегією. Однією з її ланок вважається маркетингова стратегія, специфіка якої визначає напрямок дій організації з урахуванням її внутрішніх можливостей і впливу зовнішніх обставин.
У підприємця завжди повинна бути картинка бажаного результату, вірніше, позиції, яку підприємство повинно зайняти, припустимо, через 3-5 років. Для досягнення мети необхідно скласти план і оцінити свої можливості.

Можна хаотично витратити велику суму на товар, який тільки на перший погляд здається затребуваним у споживача і рентабельним для виробника. Але, випустивши його в великому обсязі, компанія стикається з труднощами збуту або покупець не проявляє належного інтересу, тому що ніша вже зайнята і споживач вибрав аналогічний товар за вигідними умовами у конкурентів. Слідує висновок, що підприємець не повинен робити поспішних кроків без попередньої підготовки і ретельного аналізу, який входить до переліку методів маркетингової стратегії.

Повинна бути підготовлена ??інструкція успішного розвитку, враховані ризики, обрана правильна ніша, проаналізовано попит споживачів, асортимент ринку і позиція конкурентів в обраному сегменті. У виробничого підприємства будь-якого масштабу попередня програма по виходу на конкретний рівень може бути складена на один рік, п’ятирічку або більш тривалий період. Якщо змінюються зовнішні або внутрішні умови, взяті за основу при маркетинговому плануванні, завжди допустиме коригування програми. Передбачити всі нюанси економічної обстановки на ринку не під силу навіть самому запеклому маркетологу або керівнику.

Правильне управління завжди має на увазі використання маркетингової стратегії, щоб компанія не збилася з правильного шляху, не втратила час і кошти.

Різні методи планування

Стратегія управління в організації залежить від специфіки діяльності, часу присутності на ринку та інших критеріїв. Існує певна класифікація маркетингової стратегії. Розглянемо основні типи масштабних стратегій, щоб зрозуміти, в якому напрямку може рухатися підприємство.

Позиція лідера, силова стратегія

Суть планування – у виході на лідируючі позиції серед конкурентів по реалізації товарів на ринку. Основна увага приділяється нарощуванню темпів виробництва. Завдання компанії – випускати великий обсяг продукції високої якості. Асортимент продукції стандартний, може бути оновлений, але незначно. Зазвичай таку стратегію вибирають великі фірми, які давно присутні на ринку, але бажають поліпшити свої позиції, не вкладаючи зайвих сил і фінансів. Ведеться ретельний контроль витрат, продуктивності праці. Сили маркетологів спрямовані на те, щоб збільшити обсяг присутності виробника.

Цей вид планування ще називають тактикою концентрованого зростання. Розширюються кордону присутності за рахунок нових територій, модернізації існуючої лінії збуту, випуску оновленого товару (поліпшення рецептури виробництва без фінансових втрат).

Але варто враховувати той факт, що навіть у самого затребуваного товару існують етапи популярності і може наступити момент, коли споживач буде шукати щось нове.

Диференціація

Стратегія такого виду передбачає розширення специфіки підприємства, тобто діяльність не концентрується на одному товарі чи послузі, а орієнтована на пропозицію споживачеві додаткового асортименту. Припустимо, фермер на початковому етапі вибрав сферу тваринництва в вузькому напрямку – розведення і утримання корів для молока. Але є бажання охопити й інший сегмент – розведення елітних порід для продажу іншим фермерам. Або доповнити корівники місцями для утримання свиней на м’ясо.

Щоб підприємець не виявився в збитковому становищі, не варто концентрувати увагу лише на одному напрямі. Економічна обстановка завжди нестабільна, і необхідно передбачити свій розвиток.

Приклад стратегії диференціації присутній в торгівлі (розширення асортименту брендових товарів), в фармацевтиці (оптовики відкривають свої роздрібні мережі аптек за доступнішими цінами для покупців).

Але не варто занадто розширювати специфіку господарської діяльності, можна не отримати очікуваного прибутку, якщо розриватися в різні боки.

Спеціалізована тактика просування

Як у виробництві, так і в торгівлі або при наданні послуг існують два напрямки в охопленні цільової аудиторії:

  • Масова – розрахована на основні категорії споживачів, яких більшість.
  • Індивідуальна – орієнтована на вузьке коло людей, продукція або послуга в одиничному екземплярі або обмеженому тиражі за досить високою ціною.

Такий вид планування просування організації до мети досить ризикований, особливо для нових учасників бізнесу.

Стратегія заснована на пошуці варіантів просування в конкретно обраному (спеціальному) сегменті. Це може бути нішевий (унікальний) товар або продукт масового попиту, але тільки одного виду, наприклад брендовий одяг для дітей до року.

Завдання маркетологів – спланувати роботу таким чином, щоб організація займала лідерство в обраному сегменті навіть через 10-15 років. Особлива увага приділяється потенційним конкурентам, щоб не дати їм можливості обійти компанію.

Розглянувши кілька видів маркетингових стратегій, можна сказати, що це загальна класифікація планування досягнення поставленої мети.

Додаткові методи

Кожен вид містить більш вузькі елементи просування на ринку:

Товарна. У центрі уваги маркетологів – якість товарів, асортимент продукції, характеристика сировини.

Цінова. Розробляється стратегія утримання, зниження або підвищення ціни. Результати визначаються присутністю або відсутністю конкурентів. Виробники вибирають споживача з середовища економ-класу, середнього достатку або еліти. Запускаються знижки, акції, змінюється дизайн, з’являються додаткові послуги (наприклад, додаткова гарантія на побутову техніку).

Фірмова. Стратегії просування підприємства, які відносяться тільки до конкретного бренду.

Реклама. Це окрема стратегія, при якій успішність і впізнаваність виробника або продавця залежать від ефективності рекламної кампанії. Можна витратити великі кошти на рекламу, але не отримати очікуваного прибутку.

Незалежно від того, яку тактику маркетингу вибирає підприємець, необхідно розуміти етапи формування плану дій, який прийнято називати “маркетингова політика” організації.

Формування процесу

Будь-яка стратегія вимагає часу і формується в певній послідовності:

Визначення можливостей компанії для маркетингових дій. Вивчаються слабкі і сильні сторони, здатність вести боротьбу з конкурентами, фінансові можливості, плюси і мінуси попередніх спроб просування. Ці особливості визначають способи досягнення мети.

Етап сегментації. Вибір ніші, в якій допустиме функціонування підприємця без серйозних ризиків. Вивчається попит споживача, зайнятість ніші, плюси і мінуси саме цього напрямку ринку.

Розробка програми на папері з усіма рекомендаціями, діями. Аналіз фінансових витрат на рекламну кампанію, випуск або розробку нового товару. Цей етап можна вважати основним і досить трудомістким.

Кінцевий результат. Після вивчення програми, складеної маркетологами, керуючий апарат оцінює маркетингову стратегію і приймає рішення: застосування тактики або її подальше доопрацювання. Функціональні елементи маркетингової стратегії беруться за основу і передаються спеціальним відділам для впровадження.

Зразок маркетингової стратегії можна запозичити у успішних конкурентів, якщо немає часу або коштів для розробки власного плану. Розвиток різного рівня бізнесу вимагає різних підходів.

Деякі організації пливуть за течією і не зациклюються на виробленні будь-якої стратегії. Зовнішні економічні чинники, попит споживача, фінансове становище фірми створюють особливі умови для розвитку або модернізації діяльності.

Іноді критерії вибору сфери підприємницької діяльності зводяться до того, що попит на конкретний товар або послугу, наприклад автомобільні шини або послуги перукаря, є завжди. Чому б не зайнятися реалізацією цього проекту, ніж витрачати час на опис методик досягнення результату. Звичайно, це не правильний підхід, але в малому бізнесі має місце.

Незалежно від того, який вид діяльності обраний і який його обсяг на загальному економічному ринку, варто розуміти, що маркетингова стратегія – це ціла система взаємопов’язаних заходів, націлена на створення комфортних умов роботи. Але не можна і переоцінювати її, стратегія – це лише план можливих дій, який пропонується апарату управління в якості вибору подальших дій.

Підведемо підсумки

Торгівля, будівництво, медичні послуги, фінанси, інші форми економічної діяльності не можуть стояти на місці, якщо хочуть бути успішними і залучити свою цільову аудиторію. Для цього потрібна серйозна робота і формування своєї маркетингової стратегії, яку необхідно коригувати під умови дійсності.

Планування дозволяє оцінити свої можливості, передбачити або запобігти ризику опинитися за бортом обраного сегмента. Керівники великих компаній витрачають великі кошти на маркетологів, щоб володіти актуальною інформацією і динамікою підприємства. Види тактик, описані в статті, це лише загальне уявлення про те, як можна досягти поставленої мети. Кожну стратегію варто вивчити детально, щоб знайти ефективні методи для свого просування.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: