Мерчендайзинг як мистецтво продажів.

Як відомо, зміст англійського слова мерчандайзинг полягає в мистецтві торгівлі, а, на думку ж багатьох сучасних економістів, його ще можна назвати локальною реалізацією маркетингу в якомусь конкретному магазині (торговому центрі або іншому торгівельному закладі).


Потрібно сказати, що, навіть враховуючи лавиноподібні масштаби реклами, рішення про покупку конкретного товару найчастіше приймається нами безпосередньо під час перебування в торговій точці. І щоб такі рішення приймалися більш впевнено і максимально часто, власникам магазинів просто необхідно оволодіти основами мерчандайзингу.

Без входу в магазин продажів не буде

Якщо ви зацікавлені продавати свої товари не тільки тим, хто за ними приходить цілеспрямовано, але і будь-якому випадковому перехожому, то зрозуміло, що необхідно як мінімум домогтися того, щоб людина в магазин зайшла.

Чимало підприємців чомусь не надають серйозного значення оформлення входу в власне торгове приміщення. Ні, під час відкриття ця частина закладу зазвичай оформляється гранично урочисто, але ось через пару днів всі прикраси і все оформлення видаляється – вхід залишається бути «сам по собі».

А між тим, експерти з мерчандайзингу радять вхідній частині вашої точки приділяти особливу увагу, дотримуючись, зокрема, таких правил:

1) Необхідно подбати про те, щоб вхід ні в якому разі не був темним, вузьким (звичайно, наскільки це можливо) або навіть недостатньо освітленим – так як атмосфера яка давить може відразу ж на підсвідомому рівні клієнта злякати і змусити відмовитися від відвідування.

2) Напевно, ви не раз на дверях тих чи інших торгових точок помічали, скажімо так, «стоп-сигнали» у вигляді написів про те, що такий-то відділ тимчасово не працює, товар не підлягає поверненню і ін. Ось такі таблички набагато краще розміщувати біля кас – так клієнт в будь-якому випадку зайде в ваш магазин, можливо, щось собі підбере, а з «обмежуючою» інформацією зіткнеться тільки на виході.

3) Освітлення не повинно бути слабким, як уже було сказано, але і не повинно засліплювати очі. Краще, щоб воно було теплим і м’яким, створюючи атмосферу домашнього затишку і заспокійливо впливаючи на внутрішній стан.

Правило годинникової стрілки

Маркетологічні дослідження поведінки покупців в торгових точках показали цікавий результат: виявляється, більшість відвідувачів, потрапляючи в магазин, чомусь починають рухатися в напрямку, протилежному руху годинникової стрілки.

Виходячи з цієї особливості, найбільш цікаві і потрібні відділи (наприклад, товари повсякденного попиту – якщо магазин продуктовий,  повинні розташовуватися в кінці «анти-годинного» шляху покупця. При цьому ж, стійки і стелажі з супутніми товарами, які знаходяться в середині магазину, необхідно як слід освітити, прикрасити, оформити чіткими і яскравими цінниками.

«Звуки, запахи, кольори в магазинах неспроста …»

Прозорливі мудреці-маркетологи запевняють нас і в тому, що, виявляється, на купівельні бажання клієнтів впливає не тільки ціна, але і … кольорове оформлення магазину. Так що, якщо ви не зобов’язані в силу специфіки свого торгового приміщення оформляти його в якихось фірмових, строго конкретних кольорах, але навпаки – повністю в цьому відношенні вільні, мерчандайзери радять віддати пріоритет насиченому синьому або не дуже яскравого червоного кольору, які будуть стимулювати продаж.

Адже дані кольору збудливо діють на кору головного мозку, прискорюючи прийняття рішень (ну а які рішення, крім купівельних, можуть бути в магазині?).

Музика також грає певну роль в мерчандайзингу: помічено, що швидкі, ритмічні мелодії спонукають покупців до більш швидкого проходженню по торгових рядах, в той час як повільні й спокійні «пригальмовують» рух, що дає на вибір і покупку товарів виділяти більше часу.

Також музичні теми повинні корелювати з концепцією магазину: дитячим магазинах більше підійдуть мелодії з мультфільмів, молодіжним – сучасний репертуар, бутікам – fashion-музика і т.п.

Не забудьте і про запахи: виявляється, якщо у вентиляційну систему торгового приміщення додати ваніль, ступінь продажів можна підвищити. Як би там не було, неприємних, різких запахів в павільйоні ні в якому разі не повинно бути (тому потрібно забороняти вхід з тваринами, добре провітрювати приміщення і робити хороше прибирання), а ось який-небудь приємний аромат – наприклад, запах кави або який-небуть фруктовий освіжувача повітря – цілком буде доречний.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: