Особливості управління малим бізнесом!

Особливості управління малим бізнесом

З малого бізнесу починали навіть ті, хто зараз володіє цілими корпораціями і імперіями. Томас Ліптон починав свій бізнес з маленькою бакалійної крамниці. Засновник всесвітньої мережі швидкого харчування Subway починав з відкриття невеликої забігайлівки. А Моріс МІШТА, засновник бренду Teddy Bear, торгував іграшками власного виготовлення разом зі своєю дружиною, поки до нього не прийшла популярність і великі гроші.


Якщо бізнес маленький – це ще не означає, що керувати ним просто. Навіть швидше навпаки. У великому і розвиненому бізнесі вже багато налагоджено, і працює за перевіреною схемою. Маленька помилка в великому бізнесі може практично ніяк не вплинути на хід подій. А ось маленька помилка в малому бізнесі може все зруйнувати. Описати всі особливості і тонкощі управління малим бізнесом в одній статті досить складно, але ми постараємося виділити найголовніше. І ті, хто тільки думає про те, щоб почати свій бізнес, зможуть зрозуміти загальну картину того, який підхід до управління варто використовувати.

Управління процесами в малому бізнесі: особливості

1. Досконале знання сфери діяльності

Підприємець, який займається малим бізнесом, повинен чудово орієнтуватися на ринку, розуміти особливості своєї галузі і знати специфіку сфери діяльності. Звичайно, і керівник великої компанії повинен все це знати. Але в малому бізнесі ясне розуміння того, чим ти займаєшся, особливо важливо, якщо ви хочете з маленького бізнесмена перетворитися на великого.

2. Швидкі терміни прийняття рішень

Коли керівник великої компанії приймає рішення (а частіше рішення приймаються навіть не однією людиною, а цілою радою), то в цей процес втягується велика кількість людей. Тобто, спочатку потрібно повідомити всіх заступників, вони в свою чергу передають вказівки менеджерам, і так по ланцюжку далі. А керівники, на жаль, не завжди розуміють, наскільки їх вказівка може бути реально здійснима працівниками. І якщо виникають будь-які труднощі, взаємодія по ланцюжку починається знову, тільки вже в зворотному порядку.

У малому бізнесі все набагато простіше. Захотів власник бізнесу впровадити в діяльність будь-яке нововведення – підійшов до свого співробітнику і поставив йому завдання. У разі труднощів, всі питання також вирішуються набагато швидше хоча б просто тому, що в цьому процесі бере участь набагато менша кількість людей.

3. Велика свобода в прийнятті рішень

У малому бізнесі підприємець може робити все, що йому захочеться (в рамках закону, звичайно). Якщо знову порівняти з великим бізнесом, то там кожне важливе рішення потрібно узгоджувати зі своїми партнерами, співзасновниками, менеджерами, які є тонкими фахівцями в даному питанні. І цілком може так статися, що задумане бізнесменом, виявиться не потрібним або неправильним для компанії кроком. У малому бізнесі у підприємця практично немає людей, які зможуть його вчасно стримати від помилки. Тому кожне рішення потрібно приймати тільки після тисячі роздумів з цього приводу.

4. Відсутність формальностей взаємодії

У малому бізнесі не може бути задіяний величезний штат співробітників. Робочі колективи можуть бути різних розмірів, але всі вони порівняно невеликі. Наприклад, взяти невеликий магазин одягу. Касир, два продавці, охоронець, бухгалтер, керуючий – ось і весь колектив. Коли люди працюють в невеликому колективі, багато формальностей ділового спілкування сходять нанівець. В цьому є хороший плюс – при такій дружньо-вільній взаємодії підвищується рівень довіри в команді, внаслідок чого – більш продуктивна робота. До того ж, якщо співробітники цінують колектив, в якому працюють, вони починають більш “дбайливо” ставитися і до самої роботі.

5. Необхідність займатися всіма питаннями управління самостійно

У великому бізнесі управлінням займаються наймані менеджери, кожен з яких відповідає за ввірену йому ділянку роботи. Теоретично, і для малої фірми можна найняти стороннього керуючого. Але фактично власники бізнесу йдуть на це вкрай рідко, а самостійно займаються управлінням. Тут мається на увазі управління персоналом, виробництвом, продажами, маркетингом і так далі. І такі підприємці роблять дуже вірно, тому що тільки вони знають, якою має бути їхня компанія.

Найманий менеджер ніколи не буде робити свою роботу з таким же завзяттям і наполегливістю, як це буде робити сам власник бізнесу. До того ж, щоб співробітники полюбили свою роботу, почали цінувати справу, яку вони роблять і згуртувалися навколо спільної мети – потрібно показати їм як, навіщо і куди рухається бізнес. А краще, ніж його засновник, це ніхто не зробить.

6. Використання послуг аутсорсингу

Аутсорсинг – справжня знахідка для малого бізнесу. І всі підприємці повинні гаряче подякувати того, хто придумав такий вид взаємодії між декількома компаніями. Малому підприємству може не вистачати сил і ресурсів для того, щоб якісно і вчасно вирішувати всі завдання бізнесу.

Наприклад, бухгалтерія. Без неї ніяк не обійтися, навіть самому малюсінькому бізнесу. А щоб займатися нею самостійно, у підприємця може не вистачати знань і часу. Наймати бухгалтера теж не вигідно – адже платити йому потрібно буде за 8-годинний робочий день, а робочі завдання у нього можуть поміщатися і в набагато меншу кількість часу щодня. Тому дуже вигідно віддавати бухгалтерські обов’язки аутсорсингової компанії – ви заплатите менше, а якість роботи буде на гідному рівні (тільки уважно вибирайте аутсорсингової компанії для співпраці – адже і серед них можуть попастися недобросовісні).

В цілому, на аутсорс можна віддавати практично будь-які сфери діяльності компанії – управління будь-яким процесом, технологічні розробки, ведення обліку співробітників і так далі.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: