Правила і методи мозкового штурму!

мозковий штурм

Мозковий штурм – це спосіб вирішення питань, заснований на стимулюванні творчої активності групи учасників. Метою даного підходу є отримання максимально можливої ??кількості ідей від кожного з учасників групи з тим, щоб вирішити якусь проблему або знайти відповідь на актуальне питання. По закінченню штурму вибирається найкраща ідея для її реалізації.


Поєднання групової дискусії з методами мозкового штурму – це один з кращих способів отримання безлічі ідей, оскільки різні люди володіють різними стилями мислення і життєвим досвідом.

Це дозволяє витратити менше часу і енергії в порівнянні зі спробою знайти рішення силами якоїсь однієї людини. Іншими позитивними моментами такого групового обговорення є те, що воно стимулює творчу активність учасників, а також допомагає кожному учаснику групи зробити свою свідомість більш відкритою іншим поглядам на речі.

Метод може застосовуватися як в компаніях для прийняття управлінських рішень, так і з певними модифікаціями в індивідуальних цілях.

Історія виникнення

Мозковий штурм (або брейнштормінг; англійською мовою пишеться – brainstorming) розробив американський журналіст Алекс Осборн (1888 – 1966).

Спочатку метод був запропонований для працівників рекламного агенства, засновником якого був Осборн. Автору приписують такі висловлювання:

“Кількість, кількість і ще раз кількість! Ось девіз дня”.
“Чим більше спроб, тим більша ймовірність попадання в ціль”.

Таким чином головна ідея методу – це велика кількість різноманітних ідей, з яких потім можна буде відібрати найкращі.

Вступні правила мозкового штурму

При проведенні мозкового штурму необхідно визначити керівника або провідного, який буде керувати процесом. Ведучий ставить завдання, визначає правила і координує обговорення.

Генерація і аналіз ідей найчастіше виконуються одними і тими ж учасниками, проте можливо, що це будуть різні люди. У деяких випадках це забезпечить більшу об’єктивність прийнятих рішень.

Основні проблеми мозкового штурму, як правило, полягають в розтягуванні часу обговорення, а також в страху учасників бути розкритикованими іншими. Перша проблема вирішується обмеженням часу на обговорення. Позбутися від другої проблеми складніше і, найчастіше, повністю неможливо. До цього можна тільки прагнути.

Етапи та технологія мозкового штурму

1. Сформулюйте поточний стан і цілі

В першу чергу сформулюйте поточний стан, з якого необхідно знайти вихід, або опишіть проблему, яка повинна бути вирішена. Кожен, хто бере участь, повинен знати кінцеву мету обговорення. Задайте часові рамки і сформулюйте правила сесії, які включають відсутність критики і якихось суджень щодо пропонованих ідей. Призначте людину, яка буде записувати всі ідеї на папері або на дошці.

2. Генерація ідей

Залучіть кожного учасника в процес через почергові виступи. Заохочуйте їх вкидати стільки ідей, скільки можливо. Учасники повинні висловити свої пропозиції та ідеї, які потрібно записати без будь-якого цензурування. Координатор мозкового штурму повинен припиняти будь-які спроби оцінок життєздатності згенерованих учасниками ідей, перш ніж сесія буде закінчена.

Якщо ви учасник штурму, сконцентруйтеся на ситуації і висловлюйте свої припущення без страху бути висміяним або розкритикованим. Стимулюйте власне творче мислення і уява. Подумайте про будь-які можливі рішення завдання, які ви могли б прийняти. Ви також можете зробити мозковий штурм з приводу ідеї будь-якого іншого учасника групи і розширити уявлення про його початкову пропозицію.

3. Аналіз

Коли відведений на сесію час закінчиться, зберіть всі пропозиції і проаналізуйте їх разом з групою. Опитайте всіх учасників, щоб вибрати зі списку всіх отриманих ідей 5 кращих. Зробивши це, ви можете продовжити більш вузько направлений мозковий штурм для розвитку цього переліку ідей.

Щоб отримати остаточний результат або ідею, запитайте самі себе, як би ви оцінили за 10-бальною шкалою дану ідею стосовно вашої ситуації? Ви можете довіритися інтуїції використовувати свої внутрішні відчуття.

Кінцеве рішення може зажадати ще одну або більше сесій. Якщо ви зіткнулися з такою ситуацією, роздайте список учасникам для ознайомлення, щоб вони могли далі аналізувати його і пропонувати нові рішення. Сформулюйте критерії оцінки кінцевого результату, так щоб кожен міг зрозуміти, що він повинен запропонувати на наступній сесії.

4. Виконання

Як тільки ваша група дійшла згоди і сформувала остаточне рішення, виконайте його. Забезпечте зворотний зв’язок, щоб можна було побачити, чи є результат. При відсутності результату, вам варто подивитися на проблему під іншим кутом і організувати додаткову сесію обговорення.

Поради по проведенню

  • Забезпечте розслаблюючу обстановку і атмосферу. Люди більш здатні до продуктивного мислення, коли їх нічого не відволікає, і вони відчувають себе вільно. Добре, якщо мозковий штурм буде проходити у формі якоїсь гри.
  • Краще, якщо в процесі бере участь невелика група близько 5 чоловік. Якщо група велика, краще розділити її на частини. Велика група потребує більше часу й декількох сесій, перш ніж ви зможете сформулювати остаточне рішення.
  • Чим більше учасники відрізняються один від одного, тим більше переваг ви маєте, оскільки це дозволить отримати більш різноманітні думки.

Зворотній мозковий штурм

Метою даного прийому є виявлення слабких місць і недоліків. Тут замість пошуку рішення проблеми проводиться пошук ситуацій, які погіршують становище.

Приблизне використання техніки:

  • Сформулюйте проблему і запишіть її.
  • Задайте питання, як викликати проблему або погіршити ситуацію.
  • Проведіть мозковий штурм для пошуку відповідей на ці питання.
  • Зберіть перелік можливих погіршень ситуації.
  • “Переверніть” їх і виконайте пошук рішень щодо виправлення виявлених проблем.

Індивідуальні методики

З деякими особливостями ви можете влаштувати мозковий штурм і для вирішення якихось особистих питань. Для того щоб продукувати безліч ідей, потрібно розширити ваше мислення, навчитися дивитися на речі під різними кутами.

Скажімо, ви хочете знайти спосіб заробити більше грошей. Почніть з написання вашої мети у вигляді питання. Наприклад, “Як заробити суму ХХХХХХ протягом року?” Написавши певну суму, ви робите більш ясним те, чого ви маєте намір досягти. Коли ви задаєте собі питання “як”, ваш мозок починає шукати відповідь. Ви зможете сконцентруватися і залучити відповідні ідеї.

Запишіть свої думки та ідеї, але не оцінюйте їх одразу. Не хвилюйтесь над їх життєздатністю. Продовжуйте, поки ви не напишіть, щонайменше, 20 ідей. Якщо вас відвідало натхнення, запишіть їх більше 20, але ні в якому разі не зупиняйтеся, поки не запишите 20.

Виберіть зі списку те, що ви могли б зробити прямо зараз, і просто зробіть це. Просто почавши, ви закладете основу для того, щоб процес досягнення почав здійснюватися.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: