Про основні зміни в оподаткуванні податком на додану вартість з 1 січня 2016 року.

Про основні зміни в оподаткуванні податком на додану вартість з 1 січня 2016 року

Лист ДФС України від 08.02.2016 №4149/7/99-99-19-03-00-17 ” Про основні зміни в оподаткуванні податком на додану вартість з 1 січня 2016 року”

  ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА СЛУЖБА

ЛИСТ

08.02.2016 р. № 4149/7/99-99-19-03-00-17

Головні управління ДФС в областях, м. Києві,

Міжрегіональне головне управління ДФС

– Центральний офіс з обслуговування великих платників

 

Про основні зміни в оподаткуванні податком на додану вартість з 1 січня 2016 року

Державна фіскальна служба України у зв’язку із внесенням змін до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році” (далі – Закон № 909) повідомляє про окремі особливості нарахування та сплати податку на додану вартість з урахуванням внесених змін.


Закон № 909 згідно з пунктом 1 розділу ІІ “Прикінцеві положення” набрав чинності з 1 січня 2016 року, крім тих його норм, які стосуються запровадження реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (підпункти 3 та 10 пункту 45 Закону № 909, які набирають чинності з 1 лютого 2016 року).

Основні зміни в частині застосування норм щодо оподаткування податком на додану вартість

  1. Реєстрація платників податку на додану вартість

Законом № 909 скорочено перелік підстав для анулювання реєстрації платника податку, а саме – виключено підпункт “ж” пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу.

З урахуванням зазначеного, з 1 січня 2016 року не може бути анульована реєстрація платника податку на додану вартість виключно у зв’язку з тим, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

  1. База оподаткування

З 1 січня 2016 року внесено зміни до пункту 188.1 статті 188 розділу V Кодексу, згідно з якими база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін.

До 1 січня 2016 року  база оподаткування операцій з постачання таких товарів/послуг визначалася не нижче їх собівартості.

  1. Оподаткування банківськими установами операцій з реалізації майна, набутого ними у власність

Законом № 909 доповнено статтю 189 розділу V Кодексу пунктом 189.15, згідно з яким встановлюються спеціальні правила визначення бази оподаткування для операцій з постачання (продажу, відчуження іншим способом) банками та іншими фінансовими установами майна, набутого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно.

Для таких операцій базою оподаткування є позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання такого майна.

Ціна придбання визначається як вартість майна, за якою таке майно набуте у власність. У разі придбання такого майна у платника податку ціна придбання визначається з урахуванням податку на додану вартість.

Якщо за таким майном суми податку були включені до складу податкового кредиту банком, іншою фінансовою установою, застосовуються положення пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу.

Крім того, внесено доповнення до пункту 197.12 статті 197 розділу V Кодексу, згідно з якими звільняються від оподаткування операції банків та інших фінансових установ з постачання майна, набутого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно. Звільнення від оподаткування стосується тієї частини вартості майна, за якою воно було набуте у власність в рахунок погашення зобов’язань за договором кредиту (позики).

Окремий порядок формування податкового кредиту для банківських установ, встановлений абзацом восьмим пункту 198.6 статті 198 розділу V Кодексу, скасовано. З 1 січня 2016 року формування податкового кредиту банківськими установами при отриманні права власності на заставне майно здійснюється у загальновстановленому порядку.

  1. Скасування старих та запровадження нових податкових пільг

4.1. Міжнародна технічна допомога

Змінами, внесеними Законом № 909 до пункту 197.11 статті 197 розділу V Кодексу, деталізовано порядок звільнення від оподаткування міжнародної технічної допомоги.

З 1 січня 2016 року звільняються від оподаткування операції із:

постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;

постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;

ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону України “Про гуманітарну допомогу”.

При цьому у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково в операціях, звільнення від оподаткування яких передбачено пунктом 197.11 статті 197 розділу V Кодексу, то до таких операцій не застосовуються правила щодо нарахування та перерахунку податкових зобов’язань, встановлені статтею 199 розділу V Кодексу (пункт 199.6 статті 199).

4.2. Постачання зернових та технічних культур

Зі статті 197 розділу V Кодексу виключено пункт 197.21, а з підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу виключено пункти 15, 151 та 152, якими до 1 січня 2016 року встановлювався режим звільнення від оподаткування операцій з постачання на митній території України зернових культур товарних позицій 1001 – 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД, а також операцій з вивезення таких культур в митному режимі експорту.

З 1 січня 2016 року на вказані операції поширюються загальні правила оподаткування: при постачанні зернових та технічних культур на митній території України застосовується ставка податку у розмірі 20 відсотків, та 0 відсотків – при їх вивезенні за межі митної території України, незалежно від того, чи були зернові та технічні культури придбані з податком на додану вартість, чи із застосуванням пільги з оподаткування.

База оподаткування при здійсненні таких операцій визначається за загальновстановленими правилами.

4.3. Кінематографія

До 1 січня 2017 року продовжено режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання національних фільмів, визначених Законом України “Про кінематографію”, виробниками, демонстраторами та розповсюджувачами національних фільмів, а також постачання робіт та послуг з виробництва, у тому числі тиражування, національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених, субтитрованих державною мовою на території України, а також постачання робіт та послуг з дублювання, озвучення та/або субтитрування державною мовою іноземних фільмів на території України (пункт 12 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу).

Головним управлінням ДФС в областях, м. Києві та Міжрегіональному головному управлінню ДФС – Центральному офісу з обслуговування великих платників довести зазначений лист до відома платників податку і підпорядкованих підрозділів та забезпечити його врахування під час прийняття звітності, проведення масово-роз’яснювальної та контрольно-перевірочної роботи і апеляційних процедур.

 

 Голова                                                      Р.М. Насіров

Джерело: sfs.gov.ua

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: