Що таке корпоративна культура і для чого вона необхідна?

корпоративна культура

Багато сучасних підприємці не знають і не розуміють можливостей корпоративної культури, а тому не застосовують її у своїй професійній діяльності, втрачаючи, таким чином, дуже важливий управлінський ресурс. Відсутність корпоративної культури в подібних «просунутих» фірмах призводить не тільки до хаосу всередині самої організації, але відбивається і на якості обслуговування клієнтів.


Постійне ниття і скарги з боку співробітників, їх небажання працювати сумлінно, відсутність поваги до організації, в якій працюють, низький професійний рівень, висока плинність кадрів, хамство щодо тих, кого обслуговують – ось неповний перелік ознак, які доводять відсутність в організації корпоративної культури . Існує безліч визначень корпоративної культури, ми будемо спиратися на саме просте і ясне:

Корпоративна культура – це система цінностей, символів, переконань, зразків поведінки, які пройшли випробування часом і розділяються всіма співробітниками організації.

Кожна фірма або організація, яка прагне процвітання, формує свою (відмінну від усіх) корпоративну культуру. Адже саме вона дозволяє організації знайти «своє обличчя», стати впізнаваною для клієнтів і співробітників. Саме вона формує систему відносин у професійній групі, відображає цілі та цінності організації, дисциплінує співробітників, допомагає в досягненні і підтримці високої репутації фірми в діловій сфері.

Якщо вас образили в маршрутці чи в лікарні, в магазині або в ЖЕКу, – знайте: в цій конкретній організації корпоративна культура відсутня, керівникам і співробітникам тут наплювати на свою репутацію, головні цінності такої організації – хамство і професійна некомпетентність (тобто профнепридатність!) , а не якісний і мобільний сервіс!

Корпоративна культура тісно взаємопов’язана зі стратегією організації. Існує кілька підходів до вирішення питання про сумісність і несумісність корпоративної культури зі стратегією фірми. Так, стратегія або підминає під себе встановлені в організації норми і правила, або підлаштовується під них. Корпоративна культура також взаємопов’язана з загальною психологією людей (як співробітників, так і клієнтів), а також з психологією цілої країни або континенту, де конкретна фірма знаходиться.

Так, наприклад, люди, які живуть на березі океану, більш розкуті, відкриті, легше сприймають нові ідеї, ніж ті, що проживають довгі роки у віддаленій закритій місцевості (тут правлять стереотипи). Зрозуміло, ефективніше вести бізнес там, де населення більш креативне і мобільне.

Також на формування і розвиток корпоративної культури кожної конкретної організації впливає історичний досвід тієї країни, в якій ця фірма здійснює свою діяльність. Наприклад, чим більше воєн і потрясінь пережив народ, тим активніше він буде відстоювати національні ідеали та цінності у своїй організації. Залежно від історичного досвіду, народи можуть бути оптимістичні (вірити в свій подальший розвиток) або, навпаки, песимістичні (заперечувати можливість суспільних змін, повне розчарування у своїх цінностях і ідеалах).


Також корпоративна культура в фірмі може бути двох типів:

1. Сильна – коли співробітники чітко знають свої права і обов’язки, працюють з повною самовіддачею, підтримують один одного, з повагою ставляться до своїх керівників, до традицій, цінностям, ідеалам, прийнятим всередині організації. Коли вважають організацію «своєї», «своїм другим домом».

2. Слабка – коли всі перераховані вище ознаки відсутні або перекручені. Фірми та організації зі слабкою корпоративною культурою працюють неефективно, в збиток собі і суспільству, завдають економіці країни матеріальний збиток, а клієнтам приносять глибоке розчарування.

Висновок: прагнучи до створення своєї справи, підприємець повинен розуміти, що нехтування корпоративною культурою буде затримувати економічний розвиток фірми, знизить її репутаційні характеристики.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: