Що таке мотивація і як її підвищити?

motivatsiya

Мотивація – особливий стан людини, який спонукає до дії. Вона є стимулом для виконання будь-якої роботи або для вирішення поставлених завдань. За допомогою мотивації забезпечується зацікавленість виконавця в реалізації чогось.


Багато тренінгів спрямовані на розвиток в людині розуміння мотивації. Це необхідно для того, щоб отримувати задоволення від виконаної роботи і прагнути виконати її максимально ретельно.

Поняття «мотивація» має кілька відмінних рис.

По – перше, спонукання до будь – якої діяльності відбувається завдяки прагненню задовольнити свої потреби. Потреба формується при нестачі чого-небудь. Поки потреба існує, людина відчуває внутрішній дискомфорт і буде прагнути задовольнити виниклу потребу. Для того щоб це реалізувати необхідно мати відповідні фінансові кошти, здатності і прагнення.

По – друге, мотивація має чіткий взаємозв’язок з мотивом. Мотив – причина, необхідність до вчинення будь – яких дій. Мотив формується до початку самої професійної діяльності. Мотиви можуть трансформуватися в залежності від поставлених завдань і особливостей працівників.

По – третє, співвідношення різних мотивів формує мотиваційну структуру поведінки людини. Така структура індивідуальна і залежить від різних факторів. Тому поняття мотивації можна представити як активізацію мотивів людей.

Мотивація складається з стимулів і мотивів. Ефективне управління персоналом базується на гармонійному поєднанні цих елементів.

Успіх будь-якої організації багато в чому визначається вмінням керівника знайти стимули для того, щоб співробітники працювали ефективніше. Мотивація є однією з основних функцій будь-якого менеджера. Чим більше мотиваційних чинників діє на підприємстві, тим більше зусиль співробітник буде прикладати до виконання роботи. Існує кілька типів мотивації співробітників:

 • орієнтування на рівень заробітної плати;
 • орієнтація на значимість здійсненої роботи;
 • рівноцінне розуміння значущості та винагороди за роботу.

Також мотивація може поділятися на:

 • підприємницьку;
 • господарську;
 • трудову.

Підприємницька мотивація відрізняється прагненням до максимального ризику в своїй діяльності для отримання високих доходів, спрямованістю і залежністю від зовнішніх умов. Трудова мотивація спонукає людину до задоволення своїх потреб за рахунок праці. Господарська мотивація об’єднує мотиви підприємницької та трудової.

Існує кілька мотиваційних чинників, що впливають на роботу співробітників:

 • умови праці;
 • спосіб управління і політика компанії;
 • заробітня плата.

Для підвищення мотивації співробітників можна використовувати різні методи:

 • похвалу;
 • заохочення співробітника відразу після виконаної роботи;
 • несподіване і непередбачуване заохочення;
 • прояв уваги до співробітника, успішно виконав поставлене завдання;
 • створення всередині підприємства конкуренції між співробітниками.

Мотивація створює особливі умови, які впливають на поведінку людини. Вона є ефективним інструментом при формуванні політики в галузі управління людськими ресурсами. Мотивація спонукає людей ефективно працювати і тим самим задовольняти свої власні потреби. Вона дозволяє досягти кар’єрного росту та розкриття професійних здібностей співробітників.

Для того щоб використовувати мотиваційний інструмент необхідно навчитися впливу на потенційні можливості працівників. Для цього необхідно дати можливість самореалізуватися в тих областях, які принесуть найбільшу користь для роботи організації. Якщо оптимально використовувати мотивацію в організації своєї роботи, то можна вибудувати дружний і згуртований колектив, націлений на вирішення складних завдань.

Мотивація також є основою особистісного зростання людини. Вона дозволяє домогтися самоствердження, стати більш значущим і підвищити власну самооцінку.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: