Системи управління якістю по ISO 9001.

Problem Analyse L?sung

Говорити про ІСО 9001 дуже непросто. Поняття ІСО стало настільки загальним, що підмінило собою і сотні інших стандартів міжнародної організації зі стандартизації (ISO, International Organization for Standardization), і саме поняття управління якістю.


Тисячі організацій займаються сертифікацією на відповідність ІСО 9001. Інтернет заповнений книгами і статтями на тему ІСО 9001. Будь-яке обговорення, стаття і сайт на тему управління якістю насамперед зачіпає саме ІСО 9001. Здається, що нічого нового про ІСО 9001 вже сказати не можна. Однак, на мій превеликий жаль, середню та вищу ланку управління в більшості організацій до сих пір не має елементарними мінімальними знаннями ІСО 9001. На мій погляд, є дві основні причини цієї ситуації.

Перша – керівники завжди зайняті, завжди в цейтноті часу, немає сил і часу на вивчення розлогих багатосторінкових теоретичних матеріалів про складні стандарти.

Друга причина – люди бізнесу люблять конкретику. Улюблене питання – «що мені це дасть»? »Вони не бачать прямого зв’язку між міркуваннями про благо суспільства і прибутком підприємства. Більшість існуючих матеріалів написано теоретиками для теоретиків. Бізнес вимагає матеріалів для практиків.

Що таке ISO 9001?

ІСО 9001 це стандарт, в якому викладені вимоги до системи управління якістю в організації. Перша версія стандарту систем якості ІСО з’явилася в 1987 році. Остання версія вже зразка 2015 року. Творці серії ISO 9000 не винайшли ІСО з нуля. Вони просто узагальнили в стандарті весь накопичений досвід в управлінні якістю, витоки якого знаходяться в тридцятих роках минулого століття. Стандартів ІСО дуже багато, велика частина з яких ніякого відношення до якості не має, а займається зовсім прозаїчними речами, типу стійкості матеріалів і т.п.

Причини популярності ІСО 9001.

ІСО 9001 не єдиний стандарт, що викладає вимоги до системи якості організації. Існують і інші, більш спеціалізовані стандарти систем якості. Є окремий стандарт для фармацевтики, окремий стандарт для телекомунікаційної галузі і аеронавтики, окремий стандарт для харчової промисловості. Окремий стандарт для виробників автокомпонентів являє собою розширену версію ІСО 9001.

Однак тільки ІСО 9001 отримав просто жахливу популярність в світі. Сьогодні мова йде вже про сотні тисяч компаній, які отримали сертифікат ISO 9001.
ISO 9001 2
У чому ж причини такої популярності стандарту?

По – перше, стандарт викладає не конкретні ( «Піддони не повинні стояти на підлозі»), а дуже загальні вимоги ( «Персонал … .. повинен бути компетентним»). Ці загальні вимоги, по суті, принципи, на основі яких може працювати і маленький кіоск, і величезна корпорація. З одного боку, це великий мінус стандарту, так як потрібні експерти для перекладу вимог стандарту з бюрократичної мови на просту розмовну. З іншого боку, це велика перевага, тому що стандарт підходить і виробничим, і сервісним організаціям всіх галузей господарства.

По – друге, стандарт перетворився на якусь подобу атестата зрілості для підприємств. Він задовольняє основну потребу бізнесу – можливість оцінити потенційного партнера до початку взаємодії. Логіка така – доведи сторонньому сертифікатору – перевіряючому один раз свою придатність і роками показуй сертифікат потенційним партнерам. І тобі дешевше, і партнерам добре, не потрібно щоразу перевіряти десятки потенційних постачальників, за тебе вже їх перевірив орган по сертифікації.

По – третє, сама робота по підготовці до сертифікації (якщо її робити по – справжньому) приносить багато користі фірмі. Стандарт написаний на основі багаторічного досвіду фахівців з якості і заснований на здоровому глузді. Загалом, це як фізкультура для організму, дозволяє стежити за станом і підтримувати здоров’я в організації.

У підсумку, якщо у тебе немає сьогодні ІСО 9001 – значить, твоя організація несерйозна і нездатна забезпечити мінімальну ступінь порядку, необхідного для сертифікації.

Базові принципи ІСО 9001

Почнемо з базового управлінського принципу PDCA.

PDCA (Plan – Do – Check – Act)

Плануй, Виконуй, Перевіряй, Дій.

Всі процеси і діяльність в організації повинні грунтуватися на цьому простому принципі. І тут творці ІСО 9001 не винайшли нічого нового. Будь-яка управлінська діяльність повинна бути

 • запланована
 • реалізована
 • перевірена на відповідність плану (очікуванням)
 • виправлена, якщо її результати нас не задовольняють.

Новинка в тому, що стандарт вимагає від нас дотримання цього простого принципу у всій діяльності організації. Ось тут – то і починаються перші проблеми з впровадженням стандарту, наша організація повинна представляти об’єктивні свідчення про виконання будь-якої вимоги ІСО. Докази зазвичай вимагають документів (звітів, довідок). Це властивість ІСО – пред’явлення паперових доказів і призвело до глузливому прізвиська стандарту – «фабрика папірців».

Отже, дорогі колеги, готуйтеся до того, що будь-яка діяльність у Вашій організації повинна здійснюватися на основі цього розумного принципу. І не забувайте зберігати плани, протоколи нарад і звіти. Адже нам потрібні об’єктивні свідчення про реалізацію принципу.

Вісім основних принципів управління якістю по ISO 9001:

 1. Орієнтація на споживача
 2. Лідерство керівництва
 3. Залучення працівників
 4. Процесний підхід
 5. Системний підхід до управління
 6. Постійне поліпшення
 7. Прийняття рішень на основі фактів
 8. Взаємовигідні відносини з постачальниками

Всі описані вище принципи не є порожніми гаслами. Всі вимоги стандарту ІСО 9001 написані на основі даних принципів. І будь-який організації, яка претендує на відповідність стандарту ISO 9001, доведеться доводити відповідність своєї роботи цим принципам.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: