Тайм-менеджмент: управління часом.

Тайм-менеджмент

Сучасна людина завжди зайнята справами: поспішає на роботу, мчить у справах, біжить в магазин. Людям здається, що часу не вистачає ні на що.


Раз у раз доводиться чути, що “справ по горло, не встигаю закінчити в строк” або “сижу на роботі цілодобово, а часу на сім’ю не залишається зовсім” …

Саме для того, щоб ділові люди могли не тільки працювати, а й насолоджуватися життям, фахівцями (психологами та бізнесменами) було сформульовано поняття тайм-менеджменту: набору методів і технологій, за допомогою яких людина отримує можливість враховувати і грамотно використовувати такий важливий ресурс, як час.

Завданням тайм-менеджменту є можливість розподілу людиною часового ресурсу так, щоб при витраті мінімуму зусиль отримати необхідний результат. Зробити більше з меншими витратами часу.

Час в житті людини

Час – ключовий ресурс кожної людини. Цей ресурс може бути перетворений – він може бути витрачений, втрачений, вкладений (перетворений в інші ресурси).

Якщо ви використовували час для того, щоб попрацювати – відбулося перетворення цього ресурсу в гроші. Добре провели час в компанії друзів – хвилини обміняли на позитивні емоції. Якщо ваш час пішло на те, щоб зробити пробіжку або поплавати – сталася інвестиція часу у власне здоров’я.

Час – ресурс, який доступний кожному з самого початку життя. І кількість доступних до використання одиниць часу – однакова у кожного: 8760 годин на рік.

Даний ресурс воістину великий. І в тому випадку, якщо комусь здається, що у нього немає часу, знайте: ця людина щось робить неправильно.

Ресурс часу є у кожного, від варіантів його використання залежить не тільки можливість здійснити той чи інший проект, а й спосіб життя. Звідси випливає основна проблема, яку покликаний вирішити тайм-менеджмент: вміння час використовувати.

Тайм-менеджмент – набір інструментів і методик, які дають можливість упорядкувати свою діяльність в часі. Він дає розуміння того, що ви повинні робити і чому. Розуміння своїх подальших кроків у часі і їх причин призводить до того, що ви починаєте робити тільки необхідне і в строк. Подібна модель «руху в часі» дає можливість перестати палити нервові клітини в режимі перманентного стресу.

Ключовими поняттями тайм-менеджменту є:

  • постановка і досягнення цілей;
  • вивільнення і організація ресурсів часу;
  • визначення пріоритетів;
  • контроль статусу реалізації запланованого.

Психологи говорять про два типи тайм-менеджменту, які охоплюють різні горизонти нашого життя: системний і простий.

Системний, по суті справи, є якимось життєве кредо, що накладає свій відбиток на весь життєвий шлях людини. Системний тайм-менеджмент являє собою систему координат, що описують довгострокові цілі вашого життя: на весь час, десятиліття, п’ять років, рік … І саме в цій системі підпорядкована ваша щоденна діяльність.

Простий тайм-менеджмент являє собою якийсь асортимент тактичних методик, що дозволяють поступально здійснювати рух до цілей глобальним (стратегічним). До категорії простого тайм-менеджменту можуть бути віднесені записи в щоденниках, планування зустрічей і телефонних конференцій, словом – усіх тих речей, які відносяться до планування на найближчий час.

Різниця між простим і системним тайм-менеджментом може бути виражена такою метафорою: простий тайм-менеджмент більше схожий на ліхтарик в темному лісі, а системний – на видніючі вдалині міські вогні.

У першому випадку – вам прекрасно видно все те, що знаходиться поблизу і освітлення дає можливість впевнено йти вперед, але без орієнтирів навіть з ліхтариком ходити досить складно.

У другому випадку – ви чітко бачите мету свого шляху, до якої ви прийдете не дивлячись на те, що навколо темно.

Не варто сприймати простий і системний тайм-менеджмент як антагоністичні явища: системний тайм-менеджмент є поняттям, яке включає в себе менеджмент простий. Адже навіть якщо в темряві і видно вогні міста, йти до нього набагато зручніше, освітлюючи собі шлях ліхтариком.

Для тих, хто прагне впорядкувати свої дії в часі, краще звернутися до тайм-менеджменту простого: буде простіше звикнути до процесів планування, будете менше втомлюватися, навчитеся самодисципліні та самоорганізації.

Потім, коли елементи тайм-менеджменту увійдуть в ваш повсякденний побут, можливо буде ввести тайм-менеджмент системний, що дозволить вам осмислити ваші життєві пріоритети і збалансувати здоров’я, кар’єру і сім’ю.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: