Управління запасами: LIFO vs FIFO. Який метод краще підходить для вашого складу?

sklad

Добре налагоджена логістика – серйозна перевага, що дозволяє випереджати конкуретів. Зазвичай, коли говорять про логістику, всі думають, що це про те, щоб потрібні товари виявилися в потрібний час в потрібному місці. Так, це так, але коло розв’язуваних логістикою завдань ширше.


Склади – це теж логістика. Склад може здаватися не найважливішим місцем в логістиці і, тим більше, не найцікавішим, але саме управління складами – це основа логістики. І те, як товари рухаються через склади – це ключовий фактор, що вимагає особливої ??уваги.

Від того, як побудований облік складу, який застосовується метод обліку, в кінцевому рахунку, дуже багато залежить.

FIFO і LIFO добре відомі з бухгалтерії, коли мова йде про розрахунок собівартості і вартості залишків. Але вони мають відношення і до управління складом.

Давайте розберемося, чим вони відрізняються і який метод краще.

FIFO – First In, First Out – Першим увійшов, першим вийшов

Це здається очевидним для складу, але тільки на перший погляд. Згідно з цим принципом, перша партія, яка прийшла на ваш склад, повинна першою вийти, тобто повинна бути відправлена ??в магазини або клієнтам.

LIFO – Last In, First Out – Останнім увійшов, першим вийшов

Цей метод, навпаки, означає, що першою зі складу повинна піти та партія, яка прийшла останньою. Нові товари, при відвантаженні, мають пріоритет над більш ранніми надходженнями.

Таким чином, FIFO і LIFO – це два протилежних методу руху товарів на вашому складі.

Переваги FIFO

“Першим увійшов, першим вийшов” – найправильніша стратегія, коли ваша продукція має термін придатності. Це можуть бути швидкопсувні продукти харчування, товари, що мають цикл, наприклад, модні товари або старіючі товари, наприклад, гаджети. В цьому випадку ви точно захочете продати те, що прийшло на склад в першу чергу. Адже якщо старий товар залежуватиметься на полицях, а новий – продаватися, ви просто втратите гроші: продукти зіпсуються, одяг вийде з моди, гаджети стануть застарілими.

Цю стратегію просто зрозуміти на прикладі молока: Коли ви берете молоко зі складу та везете в магазин, ви намагаєтеся поставити те, що вже є в холодильнику, першим, а те, що тільки що привезли – ставите подалі, в останні ряди. Так роблять у всіх супермаркетах. Немає сенсу ставити вперед тільки що привезене молоко – те, що позаду, в підсумку, скисне і його ніхто не купить.

Переваги LIFO

Для чого може знадобитися стратегія “Останнім увійшов, першим вийшов” не так очевидно. Основні переваги цього методу пов’язані з бухгалтерським обліком, але про нього, все ж, варто поговорити, особливо, якщо ви самі виробляєте свої товари.

Використання LIFO дозволяє зіставити ваші поточні витрати з поточними доходами. Це дуже важливо тоді, коли зростають витрати на виробництво і, отже, собівартість. Якщо в такій ситуації використовувати FIFO, тобто продавати те, що вироблено раніше, то ви будете переоцінювати свій прибуток, оскільки будете працювати із застарілою інформацією про витрати, а не з поточною. Таким чином, використовуючи LIFO у вас буде більш якісна і надійна інформація про ваші доходи.

Є ще одна перевага – податки. Якщо у вас буде більш стримана звітність (без переоцінки прибутку), то податки будуть менше. Власники бізнесу завжди будуть цьому раді!

А ще ви будете менш схильні до падінь ринкової ціни на ваші товари, тому що зможете продавати продукцію, вироблену раніше. Тим самим, ви будете менше списувати збитків. Це теж подобається акціонерам.

Якщо говорити про LIFO в управлінні складом, то це єдино застосовний метод для однорідних і сипучих товарів: вугілля, пісок, щебінь, цегла. Коли партія приходить на склад, вона лягає поверх того, що є, і буде відвантажена першої. Цей метод можна застосовувати, якщо у вас маленький склад і немає термінів придатності або старіння товарів. Для чого організовувати ротацію товару і створювати собі додаткові труднощі?

І переможцем став …

Насправді, тут немає правильної відповіді. Все залежить від вашого товару. Для товарів з термінами придатності, старіючих або для товарів, що мають життєвий цикл, потрібно вибирати FIFO, інакше ви будете втрачати гроші.

Для інших товарів вам потрібно обговорити зі своїм бухгалтером або з тим, хто відповідає за фінанси та економіку, який з методів вибрати. На різних складах можуть бути різні методи. Для складу готової продукції може бути оптимальним LIFO, а для частини складів сировини – FIFO. Тут потрібно знайти оптимальний варіант.

Який би метод не був обраний, важливо, щоб склад фізично міг його забезпечити. Якщо ви виберете FIFO для складу сипучих матеріалів, на якому немає транспортера – це буде фікція!

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: