Як боротися з крадіжками серед співробітників? Крадіжки на роботі!

Керуючи будь-якою компанією, важливо враховувати всі можливі сценарії розвитку подій, пов’язаних з персоналом. Одна з серйозних проблем, яка може виникнути на підприємстві – це злодійство на робочому місці серед співробітників. І не важливо, якого розміру компанія і в якій сфері працює – стати жертвою власних же працівників може кожна організація. Найчастіше, злодійство виникає там, де керівник безвідповідально ставиться до своєї діяльності, занадто довіряє співробітникам і дозволяє їм повністю брати ініціативу в свої руки. Коли злодійство набуває серйозних масштабів, воно просто виснажує компанію, а її існування навіть може припинитися.


На будь-якому підприємстві завжди є те, що можна вкрасти. Це можуть бути гроші, товари, канцелярське приладдя, техніка, обладнання, сировина та витратні матеріали, клієнтські бази, інформація, авторські права, технології, ідеї.

Перше, що можуть вкрасти продавці – це, звичайно ж, товар, який вони продають. Найкраще боротися з таким видом крадіжки шляхом проведення інвентаризацій і ревізій, несподіваних для продавців. На жаль, надмірно скромні і “патологічно” виховані керівники часто не можуть поставити на місце продавців-злодіїв, навіть якщо знають, що крадіжки відбуваються. Це загрожує їм тим, що підприємство може просто закритися, а злодії вийдуть сухими з води.

У разі крадіжки техніки або обладнання досить поширена наступна схема. Менеджер, відповідальний за покупку устаткування, шукає постачальника, який пропонує товар за прийнятною або трохи заниженою ціною. Далі менеджер-махінатор пропонує постачальнику здійснити змову: у всій документації вказується ціна вища, ніж та, за якою було продано обладнання фактично, а ту “зайву” суму, яку заплатила компанія, менеджер і постачальник ділять між собою. Те, що і серед постачальників чимало шахраїв, ні для кого не секрет. І в цьому випадку компанія стає жертвою відразу двох злодіїв.

Компанії, які мають дороге обладнання, ризикують тим, що кмітливий співробітник може замінити деякі деталі на аналогічні, але дешеві. Наприклад, системний адміністратор, який відмінно розбирається в технічному пристрої комп’ютерів, може з легкістю підмінити чимало “нутрощів» машин так, що ніхто цього і не помітить. А продаючи деталі з дорогих комп’ютерів, можна дуже непогано заробити.

Ситуація, в якій менеджер з продажу звільняється з організації і забирає з собою всіх клієнтів, з якими він працював – теж одна з найпоширеніших. Професійному продавцеві зробити це не складно, адже часто споживачі в підсвідомості пов’язують компанію саме з тим співробітником, який з ними працював і обслуговував їх. Якщо компанія залишається без напрацьованої клієнтської бази, доводиться починати пошук і завоювання лояльності клієнтів заново, що може значно загальмувати розвиток бізнесу.

Бухгалтера в своїй безпосередній роботі мають справу з грошима, що надає їм дуже багато варіантів крадіжки. Вони можуть не врахувати певну суму грошей в накладних і забрати її собі, зробити подвійні платежі або інші махінації з їх оплатою, кілька разів вказати в документації одну і ту ж суму грошей.

Найбільш складно доказовий вид злодійства в бізнесі – це злодійство інформації, контенту, авторських прав та інших об’єктів інтелектуальної власності. Розумний злодій розуміє, що потрібно хоча б трохи змінити об’єкт крадіжки, і робить це. В результаті чого довести, що даний продукт дійсно був вкрадений, дуже складно.

Деякі співробітники на підприємстві можуть бути шпигунами, які передають важливу інформацію про діяльність компанії конкурентам. І це теж можна вважати крадіжкою. Така інформація може стосуватися якихось унікальних розробок, рекламних стратегій, різних технологій і т.п.

Крадіжки особистих речей у співробітників – злодійство, яке не можна прирівняти до глобальних причин руйнування бізнесу, однак, такі крадіжки здатні дестабілізувати морально-психологічний клімат в колективі, що негативно вплине на якість роботи персоналу. Якщо в колективі завівся злодій дрібних речей, то всі співробітники почнуть з підозрою і негативом один до одного ставитися, загострюючи ворожу обстановку. Коли злодія все-таки ловлять, розумний керівник повинен його відразу ж звільнити. Іноді, щоб не псувати людині репутацію, його примушують написати заяву про звільнення за власним бажанням, однак, при такому варіанті, найчастіше злодій влаштовується на нове місце роботи і продовжує крадіжки як ні в чому не бувало.

Що змушує співробітників красти

В основі будь-якого злодійства на підприємстві лежить якась проблема співробітника або ж самого підприємства. Одна з найчастіших причин злодійства – це низькі заробітні плати, гідно прожити на які не вийде навіть у самої винахідливої людини. Співробітникам доводиться красти гроші з каси або матеріальні цінності, щоб хоч якось налагодити своє становище. Викорінити злодійство, в основі якого лежить саме ця проблема, і просто, і складно водночас – потрібно всього лише збільшити рівень зарплат, але як саме це зробити без шкоди підприємству – вже питання складніше.

Ще одна поширена причина крадіжки – банальна жадібність. І тут навіть висока зарплата не врятує: як відомо, чим багатша людина, тим більше грошей їй хочеться. Виходи три: або проводити психологічну роботу з співробітником, або загрожувати санкціями, або відразу звільняти.

Борги теж можуть стати причиною крадіжки. Як показує практика, в такі ситуації найчастіше потрапляють особистості, які захоплюються азартними іграми, і витягти їх з цієї порочної ями дуже і дуже важко.

Не рідкісні також причини, пов’язані з особистою неприязню до керівництва компанії. Не догодив чимось начальник, в якості помсти у нього (відповідно, і у компанії теж) можуть щось вкрасти, щоб дестабілізувати бізнес.

Як запобігти крадіжкам на робочому місці

Отже, які ж конкретно заходи можна і потрібно робити, щоб не допустити внутрішнього крадіжок серед співробітників?

1. Встановлення охоронного відеоспостереження. Цей метод буде досить дієвим на тих підприємствах, де співробітники потенційно можуть вкрасти витратні матеріали або будь-які предмети прямо з робочого місця. Наприклад, в ресторанах часто встає проблема крадіжок продуктів на кухні або зі складу. Установка відеокамер буде стримувати персонал від того, щоб покласти собі в пакет продукт харчування і забрати його з собою (або ж з’їсти прямо на робочому місці). Цікавим є той факт, що керівництво багатьох закладів громадського харчування може і не переглядати записи, а де-не-де камери навіть не включаються. Співробітники про це, звичайно ж, не знають, тому і психологічно стримують себе від поганих дій.

2. Здійснення обліку ТМЦ. Всі товарно-матеріальні цінності (ТМЦ), якими володіє компанія, повинні піддаватися суворому обліку на всіх етапах роботи. Так буде легко виявити їх втрати, проводячи несподівані перевірки, ревізії та інвентаризації. Мабуть, кожен магазин, який існує вже давно, хоча б раз стикався з крадіжкою товару продавцями. Якщо проводити різного роду перевірки щодо кількості проданого і залишків товару, можна знизити ймовірність крадіжки практично до нуля. Продавців, які були викриті в крадіжці, керівник повинен негайно звільняти, а ті що залишилися, навіть якщо і подумували про те, щоб залишити за собою пару-трійку примірників товару, боятимуться це зробити через побоювання раптових перевірок. Корисно проводити ревізії як власними силами, так і з залученням сторонніх фахівців.


3. Створення служби внутрішньої безпеки. Організацію такої служби можуть дозволити собі лише великі компанії, та й то далеко не всі. Завдання служби безпеки – це проведення заходів, покликаних унеможливлювати появу різного роду порушень в компанії (в тому числі і крадіжки), а якщо така подія вже сталася, то оперативне виявлення порушника і призначення йому покарання, аж до звільнення.

4. Підписання документа про нерозголошення комерційних таємниць. Щоб запобігти розголошення важливої ??внутрішньо корпоративної інформації, необхідно вимагати від кожного співробітника підписання документа про нерозголошення комерційних таємниць. Такі розписки, як і камери стеження, виробляють якийсь психологічний тиск на співробітників, і вони багато разів подумають, перш ніж порушувати обіцянку, підписану власною рукою.

5. Захист баз даних. Для збереження клієнтських баз або інших баз даних, доступ до яких не повинні мати окремі співробітники, необхідно ставити на них особливий захист. Звичайного пароля, як правило, буває недостатньо, а потрібні більш серйозні рівні захисту.

6. Створення корпоративної культури в колективі. Корпоративна культура – невід’ємна частина кожної поважаючої себе компанії. Якщо правильно працювати з цим питанням, можна прищепити співробітникам чесне ставлення до їхньої праці і до організації, в якій вони працюють; навчити їх сумлінно поводитись з усіма матеріальними цінностями, з якими вони мають справу. Формування такої корпоративної культури займе чимало часу, але в результаті ви будете мати таких співробітників, які просто психологічно не зможуть переступити через прийнятий компанією кодекс професійної етики та поведінки.

7. Створення сильної мотивації персоналу. Люди починають красти, коли їм чогось не вистачає. В основі крадіжки можуть лежати різні потреби – фінансові, психологічні, матеріальні і т.п. Якщо ви зможете створити для персоналу такі умови праці, при яких вони будуть цінувати своє робоче місце значно більше, ніж можливість отримання швидкої вигоди шляхом крадіжки, ви зможете попередити крадіжки матеріальних цінностей на досить довгий період.

8. Перевірка “чорних списків”. Цей спосіб націлений на те, щоб уберегти компанію від прийняття на роботу людей з темними плямами в трудовій біографії. Багато великих компаній часто практикують складання “чорних списків”, в які вносять всіх нечистих на руку співробітників, які коли-небудь перебували в їх штаті, а потім обмінюються ними зі своїми партнерами, колегами і навіть конкурентами. Приєднайтесь і ви до цього процесу, і тоді зможете убезпечити себе від свідомо нечесних співробітників.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: