Як мотивувати і управляти персоналом?

Як мотивувати і управляти персоналом

Мотивація та управління персоналом – процес непростий. Ми вже говорили, що співробітники, це ваш головний біль. З іншого боку, співробітники, це і є компанія, це і є бізнес. Вони важливі, дуже. Але, є щось ще важливіше. Є щось, що робить бізнес успішним, що робить із співробітників компанію. Це система. С-И-С-Т-Е-М-А. Запам’ятайте, система вище будь-якого вашого співробітника, якщо вона правильно вибудувана. І навпаки, якщо без кого-небудь, бізнес валитися (або втрачає позиції), то система вашого бізнесу погано вибудувана.Для того щоб грамотно управляти персоналом, вам потрібна грамотна система. Вибудувана чітко, зрозуміла для всіх, визначальна відповідальність кожного. Простіше кажучи, система, це коли кожен чітко знає свою роль, чітко розуміє завдання і цілі, і при цьому ще чіткіше взаємодіє з усіма іншими. Ось це система управління персоналом.

Якщо Ви щодня повинні пояснювати співробітнику, що йому сьогодні треба робити, то це не система, і від цього успішний бізнес не вийде. І якщо ви не збудуєте схему внутрішньої комунікації у вашому бізнесі, то це теж погано. Кожен ваш співробітник в будь-який час повинен знати, що він повинен робити, і до кого, з якими питаннями може звертатися. Це сильно полегшити вам управління, не тільки персоналом, а й бізнесом в цілому. Звичайно, будуть виключення, і ви, в міру необхідності будете вносити «зміни в регламенті». Але навіть це буде простіше, якщо у вас управління персоналом вибудовано в чітку і грамотну систему.

Як створюється система управління персоналом?

Дуже просто, насправді. Сядьте, і подумайте: які процеси відбуваються у вашому власному бізнесі, що регулярно робиться (або повинно робитися). Хто за що відповідатиме, як це буде виконувати, як і кому буде звітувати, що, залежно від результату, за це отримає, або навпаки, втратить. От і все. Природно, на будь-якій посаді вибираєте найбільш підходящу кандидатуру, яку тільки зможете знайти. Нехай це іноді обходиться дорожче, воно варте того.

Все це ви повинні розписати. Чітко, ясно, зрозуміло. Для всіх. Розпишіть все: як продавець повинен спілкуватися з покупцями, як диспетчер повинен відповідати на дзвінки, як майстри повинні виконувати замовлення (мається на увазі не технічна частина роботи), як кур’єр повинен представитися і попрощатися з клієнтом, як менеджер повинен реагувати на скаргу, якими словами рекламщик повинен роздавати листівки біля метро, ??як адміністратор повинен відповідати на електронні листи і заявки з сайту…. Розписати потрібно все, абсолютно все. І докладним чином.  Найголовніше, підготувати й вибудувати дійсно чітку і зрозумілу структуру відповідальності та взаємодії всіх без винятків співробітників.

Ще один важливий момент: намагайтеся не прив’язувати жоден важливий процес тільки до однієї людини. Вивчайте персонал взаємозамінності. І вимагайте це у своєму бізнесі. Це до того що, звільнення однієї людини не повинно ніяк відбитися на вашому бізнесі. А це, на жаль, в малому бізнесі буває, і нерідко, коли занадто важливі процеси в бізнесі вміє робити тільки одна особа в компанії. Бути впевненим на всі 100% можна тільки в собі, пам’ятайте. Та й з об’єктивних причин можна втратити ключового співробітника.

Як мотивувати персонал?

Способів мотивації співробітників багато. І матеріальних (грошових) і нематеріальних. І всі вони мають значення. Намагайтеся зрозуміти ваших співробітників по-людськи, у кого які життєві цінності, що кого більше мотивує. І мотивуйте персонал виходячи з цього, дайте їм саме те, що рухає ними. Якщо гроші, преміюйте, якщо моральне задоволення, хваліть і дякуйте, якщо влада, дайте більше повноважень, якщо гнучкий робочий графік, дайте його. Хто краще реагує на критику – того критикуйте, хто на похвалу – хваліть. Тут маленька порада: з похвалою і, тим більше з критикою, обережно. Не перестарайтеся.

Не забувайте, що у кожної людини своя мотивація!

Головне, просто зрозуміти кожного. І використовуйте це. І навіть не думайте, що це може бути несправедливо (типу, керівник до всіх повинен ставитися однаково) – це якраз справедливо; кожному те, що задовольняє і мотивує його.

Про те, що мотивація персоналу повинна вимірюватися, навіть говорити не варто. Все що ви робите, має приносити результат – співробітник дійсно повинен працювати краще, а головне, більш ефективно. Інакше, навіщо це все, правда? І навпаки – погана робота карається. Є, звичайно, й інша сторона – якщо ви бачите що хтось із ваших співробітників дійсно старається і працює краще за інших (головне, правда, не те що працює, а які результати досягає), то не залишайте це непоміченим. Він це оцінить.

Мати загальну систему цінності і бонусну політику, безумовно, варто. Це саме частина системи, про яку говорили вище. Але обов’язково потрібно зрозуміти кожного, знайти особисту (і найефективнішу) мотивацію для кожного співробітника. У цьому криється величезна перевага мікро та малого бізнесу над великим. Скористайтеся цим, обов’язково.

Особисто Ви будете цим займатися, чи ні – це вже справа розміру вашого бізнесу і ваших інтересів і переваг. Може, цим буде займатися ваш «кадровик», а ви в цьому сенсі будете займатися тільки ним особисто.

Ще, повинні бути і загальні цілі. Загальна мета – це має бути прагнення всього колективу. Дуже добре, якщо всі члени команди розуміють і приймають загальну мету компанії. Намагайтеся брати на роботу саме тих, хто хоче бути частиною загального проекту, яким подобається досягати колективні цілі. Це, поряд з особистою мотивацією кожного, дасть реально потужний поштовх вашому бізнесу. І вам буде простіше, і мотивувати, і контролювати персонал.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: