Як оформити купівлю-продаж квартири?

Як оформити купівлю-продаж квартири

Багато українців переживають з одного боку, радісний, а з іншого – дуже хвилюючий та відповідальний момент – купівлю власного житла. Проте процедура придбання квартири не із простих та швидких, і тому аби уникнути помилок важливо знати всі тонкощі та порядок дій.


Інформація для продавця квартири.

Перш за все необхідно зібрати необхідні документи – це можна зробити особисто або доручити перевіреній особі, яка за довіреністю (нотаріально завіреною) буде збирати необхідні для Вас документи. Отже, при собі Ви повинні мати:

  • паспорт та ІНН;
  • документи, який підтверджують, що квартира належить Вам (так звані правовстановлюючі документи);
  • довідка з БТІ. Необхідно звернутися до БТІ з заявою, правовстановлюючими документами, технічним паспортом та паспортом власника квартири. Експерт приїде на місце, зробить оцінку житла та згодом в БТІ Ви отримаєте відповідну довідку, яка буде дійсною протягом 3-х місяців.
  • довідка, в якій вказано кількість прописаних у квартирі людей;
  • якщо дитина, яка не досягла повноліття, є співвласником квартири, то необхідно надати дозвіл ради опіки виконкому.

Якщо Ви знайшли покупця квартири, то доцільно буде скласти з ним попередній договір купівлі-продажу – тоді і покупець, і продавець житла будуть більш впевнені в намірах кожної із сторін договору – така угода збереже час і нерви. Проте варто складати дану письмову угоду лише за умови, якщо Ви впевнені в достовірності наданих документів, інші співвласники інформовані про продаж житла та не мають претензій. Угода обов’язково має бути нотаріально завірена та зареєстрована.

У попередньому договорі прописують вартість квартири та обумовлюється ряд умов (по бажанню сторін) – терміни придбання квартири, розмір завдатку за квартиру, оговорюється, що залишається в квартирі (меблі, сантехніка та ін.).

Якщо продавець зриває договір та відмовляється з різних причин продавати квартиру, то він має сплатити подвійну суму завдатку. Якщо відмовляється покупець – йому не повертають завдаток.

Інформація для покупця квартири.

Під час підписання угоди про купівлю-продаж квартири у разі, коли придбає житло подружжя, мають бути присутні і чоловік і дружина і при собі мати паспорти, ІНН та свідоцтво про шлюб. Якщо хтось із подружжя не може бути присутнім при оформлені договору, то можна у нотаріуса оформити дозвіл на проведення угоди з його боку. Також на руках мають бути документ-платіжка, що підтверджує сплату збору в Пенсійний фонд. Сума сплати – 1% від суми договору на купівлю-продаж квартири.

Важливо перевірити відсутність боргових зобов’язань за комунальні послуги, і при їх виявлені можна суму боргу утримати із загальної суми контракту на купівлю-продаж квартири.

Вимагайте у власника (продавця) квартири витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно з підтвердженням відсутності або наявності перепланування житла. При наявності перепланування в квартирі, необхідно переконатися, що таке перепланування є узаконеним в районній раді. В іншому випадку всі проблеми з неузаконеним переплануванням ляжуть на плечі майбутнього власника – покупця квартири.

У продавця квартири також необхідно перевірити відсутність арешту чи заборони на відчуження нерухомого майна.

Покупець також повинен надати технічну документацію на електричні лічильники, лічильники води та газу. Вимагайте також розрахункові книжки на комунальні послуги.

Якщо покупець зібрав усі необхідні документи, була здійснена їх перевірка та ретельно перевірені реквізити сторін договору, дотримані всі юридичні формальності, обумовлено як та в які терміни передаються гроші та умови договору задовольняють обидві сторони, то підписуються всі необхідні документи: угода купівлі-продажу та її доповнення – акт прийому-передачі майна.

При купівлі-продажу квартири потрібно сплатити державного мита на суму 1% від вартості квартири. Цю суму має сплатити покупець або продавець або навпіл (за домовленістю).

Дуже важливою особою при оформлені купівлі квартири є нотаріус або юрист, який здійснює юридичну допомогу, тому звертайтеся лише до перевірених професіоналів та осіб, які не зацікавлені та не лобіюють інтереси однієї зі сторін угоди.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: