Як оформити спадщину?

як оформити спадщину

Закон передбачає всього два варіанти отримання спадщини. Перший – за законом – припускає, що спадщину отримають родичі спадкодавця. Загальновідомо, що існує кілька черг спадкування, які формуються з родичів одного ступеня споріднення. У першу чергу входять батьки, чоловік і діти спадкодавця. Як правило, їм і дістається успадковане майно.


Спадкоємці першої черги можуть відмовитися від спадщини, і тоді право успадкування перейде до родичів наступної черги. У деяких випадках спадкоємця можна виключити з черги спадкування. Спадкоємець може відмовитися від своєї частки на користь іншого спадкоємця – як правило, з власної черги. Таким чином, спадкування за законом послідовно і логічно, підпорядковується певним правилам, які можна дізнатись на консультації й за допомогою юриста вирішити всі свої питання.

Якщо спадкодавець точно знає, як слід розпорядитися його майном, якщо він бажає передати спадщину родичу з дальньої черги або особі, не пов’язаній з ним родинними узами, він повинен написати заповіт. Спадкоємцем за заповітом може бути юридична особа або, навіть, країна. Таким чином, спадкування за заповітом значно складніше і заплутаніше, ніж спадкування за законом.

Взагалі, не варто вважати заповіт чарівним у своїй надійності і непорушності документом. Не потрібно думати, що заповіт є неодмінним гарантом отримання спадщини. Зрештою, будь-який документ можна оскаржити, визнати недійсним. Крім того, законом передбачено ряд винятків. Що це означає? Навіть, якщо заповіт є в наявності, не факт, що спадкоємець отримає відписати йому майно в повному обсязі.

По-перше, заповіт має бути правильно оформлений. Звичайно, виявляти свою волю можна у відносно вільній формі, проте існують деякі правила, дотримуватися яких доведеться. Наприклад, у заповіті потрібно детально описати не тільки особистість заповідача і склад майна, а й особистість спадкоємця – просто, щоб виключити особистостей, які мають права, але що володіють запасом нахабства. Так, у Києві знайдеться чимало Іванових Олен і на майно, відписане одній, сміливо можуть претендувати і інші. Однак, ймовірність знайти в оточенні одного спадкодавця двох Іванових Олен 1980 року народження мінімальна.

Взагалі, рекомендацій до складання заповіту не так вже й багато, а жорстких правил і того менше. Про них можна дізнатися у нотаріуса. Так як все одно потрібно буде завіряти заповіт, то можна попросити нотаріуса порекомендувати кваліфікованого адвоката, щоб той надав консультації.

Заповіт дуже легко скасувати або поміняти. Вважається, що законну силу має тільки заповіт, написаний останнім. Логічно, що при цьому закон не обмежує спадкодавця в кількості складених заповітів: нехай, хоч замість сніданку вправляється в їх написанні, аби завіряв їх правильно. Так що не варто сподіватися на те, що «дядько вже написав заповіт, в якому я значусь єдиним спадкоємцем його квартири». Дядя абсолютно спокійно, не відчуваючи докорів сумління, в будь-який момент може переписати квартиру на будь-якого іншого родича – або подарувати її якомусь фонду.

Знову ж, наявність заповіту не означає, що спадкоємець може розслабитися і не вживати ніяких дій. Виявляється, якнайшвидше після смерті спадкодавця йому доведеться звернутися до нотаріуса і заявити про відкриття спадщини. Необов’язково звертатися до державного нотаріуса, можна і до приватного. Головне, щоб він діяв за місцем відкриття спадщини. Нотаріусу потрібно буде надати пакет документів, серед яких буде і заповіт. Обов’язково знадобиться свідоцтво про смерть, документи, що підтверджують особу спадкоємця. Якщо знадобиться щось ще, нотаріус повідомить про це. Не варто затримуватися, так як це може призвести до втрати спадщини. Не можна заводити кілька спадкових справ у різних нотаріусів. Після оформлення всіх паперів нотаріус видасть свідоцтво про право на спадщину. Тільки після того, як спадкоємець зареєструє майно на своє ім’я, він зможе вважати його власністю.

Отримуємо спадщину за термінами

До речі, про терміни. Практично кожному громадянину відомо, що прийняти спадщину потрібно протягом півроку після її відкриття. Причому, якщо спадкоємець на момент смерті спадкодавця проживав з ним – і, відповідно, зараз проживає там же, користується речами спадкодавця – він вважається фактично прийнявшим спадщину. Однак, це не звільняє його від необхідності з’явитися до нотаріуса і заявити про свої наміри щодо спадщини. Якщо цього не зробити, людина втрачає право на спадщину – навіть, якщо вона – єдина дитина спадкодавця і на її ім’я оформлено заповіт. Тут працює принцип, що якщо спадкоємець не бажає вчинити елементарних дій, значить, він не настільки зацікавлений у отриманні спадщини і краще буде передати майно тим, кому воно потрібно.

Затягувати з отриманням спадщини не варто й тому, що сам спадкоємець є спадкодавцем. Погодьтеся, спадкоємцям буде вкрай складно довести право на спадщину, так і не оформлену їх спадкодавцем.

Запитаємо, навіщо потрібно виділяти фактично прийняту спадщину, якщо все одно пряма дорога веде до нотаріуса? Виявляється, це необхідно: справа в особливостях українського законодавства. Так, спадок являє собою все майно, практично всі права та обов’язки спадкодавця. Не можна прийняти спадщину частково: тільки повністю. Припустимо, спадкоємець проживає із спадкодавцем в одній квартирі, вони ведуть спільне господарство. До складу спадщини входить не тільки квартира, а й кредит. Після смерті спадкодавця спадкоємець вважається фактично прийнявшим спадщину – вважається, що він погодився взяти на себе право власності на майно спадкодавця і обов’язок виплатити залишки кредиту. Спадкоємцю такий стан речей не дуже подобається – не настільки йому дорога квартира, щоб платити чужі кредити. Спадкоємець може відмовитися від спадщини (повністю, звичайно ж), однак, це можливо лише в зазначені півроку. Йому залишається або написати заяву з відмовою, або змиритися з новими обов’язками.

Звичайно, ситуації бувають різними і не завжди обставини залежать від волі спадкоємця. Якщо строк пропущено з об’єктивних причин, закон дозволяє відновити його через суд.

Отже, давайте ще раз по кроках розглянемо процедуру отримання спадщини. Ситуацію використовуємо найбільш типову: спадкування нерухомості, зокрема, квартири. До речі, складу спадщини не настільки важливий, так як процедура отримання будь-якого майна у спадок приблизно однакова. Однак, нерухомість і транспортні засоби потрібно ще й реєструвати. Тому, приклад з квартирою буде найбільш зручним.


Отже, першим ділом після відкриття спадщини потрібно з’явитися до нотаріуса. Як вже було зазначено, буде потрібно взяти з собою ряд документів: ідентифікатори спадкоємця, свідоцтво про смерть спадкодавця, довідка про його останнє місце проживання, документи на квартиру та інше реєстроване майно спадкодавця.

До питання про документи на квартиру. Очевидно, право власності на нерухомість має якусь підставу. Наприклад, спадкодавець просто купив її, і тоді повинен існувати договір купівлі-продажу. Чи він сам отримав її у спадок – значить, є свідоцтво про право на спадщину. Правовстановлюючі документи обов’язково потрібно буде показати нотаріусу. Буде потрібно також свідоцтво про те, що право власності було зареєстровано. Нерідко, нотаріус вимагає технічний паспорт на квартиру. Отже, потрібно буде заздалегідь підготувати всі документи на квартиру. Якісь можна надати і пізніше. До речі, видача довідок та інших документів не безкоштовна і в ряді випадків не дешева: спадкоємцям слід морально підготуватися до витрат.

Спадкоємиць отримає спадщину

Власне, на цьому всі дії спадкоємців закінчуються. Нотаріус перевірить надані відомості, при необхідності та за пропозицією адвоката зробить ряд запитів. Якщо ніяких проблем не виникло, в призначені терміни спадкоємцям будуть видані свідоцтва про право на спадщину.

Після того, як було отримано свідоцтво, право власності на квартиру потрібно буде зареєструвати. Важливий момент: реєстрація повинна проводитися за місцем знаходження нерухомості. Тобто, якщо, наприклад, спадщину було відкрито в Києві, а квартира, що успадковується, знаходиться в Харкові, то спадкоємець повинен буде звернутися до нотаріуса в Києві, проте свідоцтво та інші документи везти в Укрдержреєстр до Харкова. На цьому процедура отримання спадщини завершується.

Джерело: yurhelp.in.ua

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: