Як оформити спадщину?

спадщина

Cмерть близької людини – тяжка втрата і величезний стрес для кожного, і в такі моменти багато людей зтикаються з проблемою отримання оперативної інформації щодо оформлення спадщини та незнання законів України з питань успадкування майна. Тому доцільно розглянути основні етапи оформлення спадщини.


В Україні отримати спадщину можливо двома шляхами – за законом та за заповітом. Існує кілька черг отримання спадку за законом:

  • батьки, чоловік і діти належать до першої черги,
  • до другої – рідні брати та сестри померлого, його бабуся та дідусь.

Всього існує п’ять черг спадкування за законом. Принцип такий: якщо родичі першої черги відмовляються від успадкованого майна, або родичів першої черги у померлого немає, тоді право отримати майно померлого перейде до родичів наступної черги і так далі.

Якщо спадкоємців декілька чоловік, то, відповідно до законодавства України, спадщину ділять порівну між усіма спадкоємцями. Кожен спадкоємець може відмовитися від спадку взагалі або віддати частину від успадкованого майна на користь когось із спадкоємців.

Вступити в право спадщини необхідно протягом шести місяців після її відкриття. В цей період необхідно прийти до нотаріуса з необхідним пакетом документів та заявити про бажання отримати спадщину. Приблизний перелік необхідних документів: паспорт та ІНН спадкоємця (свідоцтво про народження при відсутності паспорту), документи на майно, яке належало померлому, довідка про його місце проживання. Нотаріус перевіряє надані документи, реєструє заяву і через деякий час спадкоємцю видають свідоцтво про право на спадщину. З свідоцтвом на руках, Ви маєте зареєструвати майно на своє ім’я (обов’язково реєструвати майно за місцем його знаходження).

Якщо Ви не встигнете протягом півроку оформити спадщину, то позбавляєтеся права на успадковане майно. Проте існують різні життєві ситуації, і право на спадок можна відновити через суд.

За заповітом успадкувати майно може як фізична, так і юридична особа – все залежить від волі спадкодавця. Спадкоємець має змогу отримати спадщину за заповітом при умові, якщо він оформлений правильно – в ньому має бути детальний опис особистості заповідача, складу майна та особистості спадкоємця. Якщо не дотриматися цих умов, то існує велика ймовірність, що заповіт буте визнано недійсним. Заповіт може переписуватися декілька разів, або взагалі бути скасованим – все залежить від самого заповідача. Важливо знати, що юридичну силу має заповіт, написаний останнім, і той, в якому дотримано всіх правил написання заповіту. Консультація кваліфікованого адвоката або нотаріуса вбереже від помилок при складанні заповіту.

Якщо Ви маєте право на отримання майна за заповітом, необхідно якомога швидше після смерті родича звернутися до нотаріуса та повідомити про бажання вступити в право власності успадкованого майна, адже затримки з оформленням спадщини може призвести до її втрати. Обов’язково, щоб нотаріус діяв за місцем відкриття спадщини – це може бути як приватний, так і державний нотаріус. При собі Ви повинні мати: свідоцтво про смерть, заповіт, документи, що підтверджують особу спадкоємця. У нотаріуса Ви отримаєте свідоцтво про право на спадщину, далі реєструєте майно на своє ім’я – і можете вважатися його повноправним власником.

Важливий момент: Близькі родичі спадкодавця за законом можуть оформити спадщину у державного нотаріуса за 483 гривні. З 1 січня 2016 року посадові особи органів місцевого самоврядування в сільських населених пунктах отримали повноваження із оформлення спадщини.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: