Як подолати дефіцит оборотних коштів?

дефіцит оборотних коштів

З нестачею оборотних коштів стикалися практично всі компанії, що розвиваються. Найпростішим відповіддю, звичайно, буде залучення додаткового фінансування (кредитування, інвестиції). Але це не завжди можливо з найрізноманітніших причин. Тому, потрібно сконцентруватися на методах, які допоможуть вам поліпшити ситуацію за рахунок розумного управління, а не за рахунок додаткових грошей.

Знайдіть обмеження, стримуючий приплив грошей

Завжди і в будь-якому бізнесі є слабкий елемент, який обмежує результати роботи компанії по руху до головної мети – заробляти її власнику більше грошей зараз і в майбутньому. І завдання №1 – це знайти цей слабкий елемент.

Ринок. Він є обмеженням, якщо компанія має понад 50% світового ринку. У вашому випадку, це точно не обмеження.

Продажі. Вони є обмеженням, якщо компанія вчасно виконує більше 95% замовлень, тобто попит на її продукцію більше, ніж вона продає. Значить треба створити унікальну торгову пропозицію і розвивати систему продажів.

Система поставок. Вона є обмеженням, якщо наявність сировини і комплектуючих менше, ніж 95% від потреби, хоча компанія вчасно розраховується з постачальниками Значить, треба домовлятися з постачальниками про нові умови поставок або шукати нових постачальників.

Виробництво. Воно стає обмеженням, якщо компанія вчасно виконує менше, ніж 95%, а запаси сировини перевищують 95%

Устаткування. Воно обмежує зростання виробництва, якщо повна ефективність хоча б одного пристрою вище 95%.

Однак дефіцит оборотних коштів не завжди є обмеженням для бізнесу. Є лише кілька випадків, коли це дійсно так:

  • Є достатньо замовлень і вільних потужностей (показник виконання замовлень вчасно більше, ніж 95%).
  • Спостерігається нестача сировини, товарів, послуг тому, що постачальники не працюють без попередньої оплати.
  • Додаткове фінансування компанії недоступне.

Що потрібно зробити, щоб швидко отримати живі гроші?

1. Провести актуалізацію запасів

Існуючі складські запаси розділіть на три групи товарів: ходові товари, середньо ходові і надлишки.

  • Ходові товари. Це ті, які у вас постійно купують. Вони завжди повинні бути в наявності. Зазвичай 25-30% асортименту дають 80-85% продажів.
  • Середньо ходові товари. Це ті, які купують час від часу. І, крім того, ці товари можна швидко отримати від постачальника.
  • Надлишки і неліквіди. Це ті товари, які лежать у вас довго і ніхто їх не купує. І швидше за все і не купить.

2. Позбутися від надлишків за собівартістю або навіть дешевше

Набагато вигідніше отримати $ 100 прямо зараз, ніж $ 120 або навіть $ 150 в невизначеному майбутньому. Прискорюючи оборот грошових коштів, ми заробимо значно більше.

3. Встановити оптимальний рівень запасів всіх товарних одиниць

Тобто треба визначити товари, які продаються добре, і порахувати, скільки їх повинно бути, щоб забезпечити всіх замовників та не накопичувати надлишки сировини до нової закупівлі у постачальника.

4. Запровадити правила підтримки і корекції оптимальних рівнів

Ми повинні постійно прагнути покращувати свою систему.

5. Позбутися від активів, які не приносять грошей

Якщо у вашій компанії є майно, яке не приносить грошей зараз, і не буде приносити найближчим часом, продайте його. Є приклади, коли у фірм, які мали проблеми з обіговими коштами, була величезна кількість непотрібного добра, реалізувавши які вони отримували нормальні гроші. Просто погляньте на своє господарство і подивіться, чи є у вас є що-небудь непотрібне.

6. Заморозити інвестиції в проекти, які не є ключовими і прибутковими

Гроші в такій ситуації потрібно вкладати тільки в ті напрямки, які дадуть швидку віддачу. Влаштуйте мозковий штурм зі своїми співробітниками і визначте, на чому ви повинні сконцентруватися. Що буде головним, а що другорядним при розподілі ресурсів?

7. Провести актуалізацію запасів сировини

В першу чергу, для виконання замовлень потрібно використовувати саме ту сировину, яка є. А покупцям, в першу чергу, потрібно пропонувати ту продукцію, що є на складі, а не ту, що потрібно додатково виготовляти. Зробіть такий підхід нормою роботи в своїй компанії. І докладайте всіх зусиль, щоб це було вигідно також вашим замовникам і покупцям.

8. Переглянути умови розрахунків з контрагентами

Чого ми хочемо? Збільшення доступності вільних грошових коштів. Цього можна досягти, зробивши правильні пропозиції клієнтам і постачальникам.

  • Визначити клієнтів, які можуть платити швидше, ніж обумовлено.
  • Запропонувати таким клієнтам знижку за швидшу оплату, яка буде досить цікава їм, але не сильно зашкодить маржинальності бізнесу.
  • Визначити постачальників, які можуть збільшити відстрочення.
  • Запропонувати таким постачальникам премію збільшення відстрочки, яка буде досить цікава їм, але не сильно зашкодить маржинальності бізнесу.

Тобто, треба зробити все, щоб клієнти платили швидше, а постачальники терпіли довше. Ми трохи втратимо в прибутковості, але отримаємо доступ до живих грошей.

9. Збільшувати продажі

Тепер давайте знову звернемо погляд вглиб компанії і сконцентруємося на притоці грошей ззовні і швидкості торгового обороту. Навіть якщо зараз є проблеми з продажами, кілька кроків допоможуть їх швидко збільшити в короткостроковій перспективі.

Перше, що потрібно зробити, це зв’язатися з тими клієнтами, замовлення яких вже в роботі і запропонувати їм збільшити обсяг замовлення за додаткову знижку або бонус. У якихось випадках це точно спрацює.

Реанімувати старих замовників. Зробити пропозиції, клієнтам, які до вас давно не зверталися, спробувати налагодити нові вигідні відносини для обох сторін.

Є ще одна складова успішних продажів: побудова відносин з клієнтами. Поводьтеся з клієнтами по-людськи, і буде вам щастя в бізнесі. Як потрібно спілкуватися з клієнтами? Як спілкуються друзі. Ви ж не спілкуєтеся з ними, щоб тільки щось отримати. Повинна бути схема – «виграв-виграв». Якщо якась із сторін захоче перемогти – не виграє ніхто. Спілкування має йти між людьми, а не між посадовими особами. Важливо уважно слухати співрозмовника і реагувати на його слова. Є проблема – потрібно вирішувати її спільно. Потрібно знаходити якісь загальні людські інтереси з клієнтами і партнерами. Це врешті-решт дозволяє зблизити і ділові інтереси

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: