Як розрахувати рентабельність підприємства. Формула рентабельності!

Як розрахувати рентабельність підприємства

Займаючись бізнесом, важливо розуміти, наскільки ваша діяльність ефективна. За однією лише величиною прибутку цю ефективність визначити неможливо. Адже для того, щоб отримати прибуток, потрібно спочатку використовувати будь-які ресурси, будь то гроші, обладнання і так далі. Тому те, що ви вкладаєте, теж не можна скидати з рахунків. Показник рентабельності враховує і прибуток, і витрати, тому з його допомогою можна найбільш точно визначити, наскільки ваш бізнес результативний.


Рентабельність підприємства

Говорячи по-простому, рентабельність – це співвідношення прибутку і витрат, виражене у відсотках. Рентабельність є відносним показником, і вона необхідна для аналізу господарської та економічної діяльності будь-якого підприємства. Саме через таку відносності, показники рентабельності двох і більше різних підприємств можна порівнювати один з одним і розуміти таким чином, яке з них є більш ефективним.

На рентабельність можуть впливати різні чинники: і джерела капіталу, і вартість активів, оборотних коштів, і розмір виручки, і ще багато чого. Рентабельність дозволить нам побачити, скільки прибутку ми отримали з кожного витраченого долара, гривні (або іншої валюти, з якою ви працюєте).

Розрахунок рентабельності підприємства

Щоб отримати показник рентабельності, необхідно чистий прибуток розділити на величину всіх витрат. Відрізок часу і для першого показника, і для другого, природно, беремо один і той же. Формула розрахунку рентабельності виглядає так:

РП = БП / СА * 100%. розшифровуємо:

РП – рентабельність підприємства;
БП – сума балансового прибутку. Щоб її розрахувати, потрібно взяти суму виручки за певний відрізок часу, відняти собівартість продукції і різні організаційні витрати.
СА – вартість активів. Тут потрібно скласти вартість виробничих фондів, оборотних активів і необоротних активів.

Рентабельність сама по собі мало що може сказати про розвиток підприємства. Судити про ефективність бізнесу по одній тільки цифрі буде не зовсім розумно. Потрібно це питання розглядати в комплексі. Тому важливо розраховувати і аналізувати такі види рентабельності, як рентабельність виробництва, рентабельність активів і рентабельність продажів.

Як розрахувати рентабельність виробництва

Жодне виробниче підприємство не може обійтися без цього показника. Це найголовніша характеристика ефективності виробництва. Етапи розрахунку рентабельності виробництва такі:

1. Беремо бухгалтерський баланс і “дістаємо” звідти балансовий прибуток.

2. Розраховуємо середньорічну вартість основних фондів. Для цього: складаємо основні фонди станом на 1 число кожного місяця, складаємо основні фонди на початок і кінець року, потім ділимо отриману суму на два. Підсумкове число ділимо на 12 – стільки місяців в році. Якщо ви берете за звітний період не рік, а інший період, то ділите на відповідну кількість місяців.

3. З балансу підприємства знову “дістаємо” середню вартість оборотних коштів.

4. Нарешті переходимо до розрахунку рентабельності виробництва. Щоб отримати цей показник, необхідно балансовий прибуток розділити на середньорічну вартість оборотних коштів.

Як розрахувати рентабельність активів

Показник рентабельності активів дозволяє побачити, наскільки добре працює капітал підприємства. Рентабельність активів не повинна бути сильно низькою – так як це буде говорити про те, що капітал не працює, але і не повинна бути дуже високою, так як може послужити причиною відсутності резервного капіталу, що теж не є добре.

Рентабельність активів розраховується наступним чином:

1. Витягуємо з бухгалтерської звітності величину обсягу продажів за звітний період.

2. Визначаємо собівартість продукції.

3. Розраховуємо операційні витрати все за цей же період.

4. До отриманими показниками собівартості і витрат додаємо суму податкових платежів, що сплачуються до бюджету. Із загального обсягу продажів віднімаємо отриману суму. У нас виходить чистий прибуток.

5. З бухгалтерської звітності витягуємо суму сукупних активів. Чистий прибуток ділимо на сукупні активи – це і є ваша рентабельність активів.

Як розрахувати рентабельність продажів

Якщо і рентабельність виробництва у вас на хорошому рівні, і рентабельність активів теж оптимальна, але при цьому загальна рентабельність підприємства вас засмучує, можливо, проблему варто шукати в продажах.

Визначаємо рентабельність продажів:

1. Обчислюємо виручку від продажу продукції за звітний період.

2. Дістаємо з бухгалтерської документації чистий прибуток.

3. Суму чистого прибутку ділимо на виручку від реалізації – і ось ваша рентабельність продажів.

Щоб найбільш повно побачити картину поточного стану справ, порівняйте показник рентабельності продажів за один звітний період з аналогічним за інший звітний період. Якщо рентабельність продажів постійно знижується, або ж стався різкий спад в одному з періодів – це серйозний привід провести глибокий економічний аналіз.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: