Як скласти договір?

Як скласти договір

Неможливо знайти сферу діяльності, в якій би не укладався договір. Мабуть, саме цей документ в діловому середовищі є найпоширенішим. А оскільки важливість його досить велика, то при оформленні договору необхідно дотримуватися певних правил. Адже навіть незначні помилки можуть стати причиною того, що документ буде визнаний недійсним. А це може спричинити чимало проблем.

Що таке договір?

Говорячи офіційною мовою, договір – це угода, зафіксована на папері і підписана всіма сторонами-учасниками. Предметом договору може бути що завгодно: купівля-продаж, арена, надання послуг і так далі.

Щоб документ мав юридичну силу, найправильніше довірити його складання професіоналам. Ось тільки не завжди є можливість скористатися послугами юриста або нотаріуса. А необхідність складання договору це не скасовує.

Звичайно ж, можна знайти готовий типовий договір в Інтернеті. Ось тільки вам ніхто не гарантує, що він складений правильно.

Крім того, перед підписанням такий документ необхідно «поправити» так, щоб він повною мірою відповідав вимогам.

Обов’язкові елементи договору!

Мало хто знає, що договір повинен містити кілька обов’язкових елементів (реквізити) відсутність або неправильне написання яких може стати приводом для анулювання документа. Розглянемо їх більш детально.

Назва договору

Найчастіше, при оформленні договору вказується просто «Договір №». Це не є грубим порушенням. Але, тим не менш, рекомендується вказувати повне найменування документа. Приміром «Договір оренди» (купівлі-продажу, надання послуг і так далі). Навіщо це потрібно?

Перш за все, це зручно. Згідно з чинним законодавством, якщо найменування договору відсутнє, його призначення розуміється зі змісту. Тобто, щоб зрозуміти, що за договір перед вами лежить, вам необхідно буде його повністю прочитати. А якщо потрібно терміново відшукати потрібний договір у великій стопці документів, таке читання буде недоречним.

Крім того, нерідкі випадки, коли при відсутності найменування договору, незадоволена сторона може намагатися змінити його призначення, спираючись на зміст.

Номер договору

Якщо ви складаєте разовий договір, то номер його можна не вказувати. Як правило, цей реквізит прописується при складанні договорів для великих організацій, які обов’язково реєструють документацію. І договір реєструється саме по номеру.

Місце укладення

Більшість з нас вважають, що вказувати місце укладення договору необов’язково. Але це, як і в випадку з номером, відноситься тільки до разових договорів.

А ось великим підприємствам при підписанні договору місце вказувати бажано.

Причин тому кілька. Перш за все, якщо мова йде про договір поставки або купівлі-продажу, в ньому повинні бути вказана вартість пропонованої продукції або послуги. Якщо ціна не вказана – при перевірці документації податковою інспекцією береться ринкова, характерна для регіону укладення договору. І регіон може бути вибраний не той, який вигідний для учасника договору. Особливо якщо документ складається між компаніями з різних країн.

Крім того, якщо документ підписаний закордоном або не за місцем реєстрації підприємства, можуть знадобитися додаткові документи, що підтверджують факт вчинення учасником договору поїздки з метою його підписання. В іншому випадку, договір може бути визнаний недійсним.

Дата підписання

Якщо в тексті договору не обумовлена ??дата початку його дії, тоді документ вступає в силу з моменту, коли він буде підписаний останнім учасником. Але в разі якщо укладається договір, який передбачає оформлення додаткової документації (рахунки, накладні, акти прийому-здачі), то важливо врахувати, що саме договір повинен бути підписаний першим.

Досить часто при проведенні перевірок податкова інспекція звіряє дати підписання документів. Якщо договір підписаний пізніше, ніж пов’язані з ним документи, це може стати причиною штрафних санкцій або анулювання договору.

Найменування сторін і їх реквізити

До заповнення даного елемента договору слід підходити особливо уважно. Помилки в найменуванні однієї зі сторін-учасниць договору, так само як і помилки в реєстраційних номерах можуть бути причиною втрати документом юридичної сили.

Крім цього слід бути уважними при вказівці номера розрахункових рахунків – інакше кошти, що перераховуються можуть піти невідомому контрагенту.

Загальні правила

Договір складається з декількох частин, кожна з якого містить певного роду інформацію:

Вступна частина – в ній вказується найменування і номер договору, дата і місце його підписання, повне найменування організації, особи, які підписують договір (ПІБ, посада, якщо підписує представник, вказуються документи, на підставі яких він діє).

Предмет договору – тут повинна бути вказана основна мета договору, основні умови його виконання, дата вступу в дію. Крім того, саме в цьому розділі повинна бути вказана вартість товару (у разі, якщо укладається договір поставки), терміни поставок. Якщо мова йде про договір оренди – вказується орендна плата і тривалість оренди.

Права та обов’язки сторін. Відповідальність – в даному пункті слід також вказати заходи, які будуть прийняті при порушенні однієї зі сторін умов договору.

Реквізити сторін. Тут вказується повне найменування організацій, банківські реквізити, податкові коди, печатки та підписи.

Додаток. Він не є обов’язковою частиною документа. У нього можуть входити кошториси, таблиці, графіки і так далі – будь-яка інформація, яка має непряме відношення до договору.

Рекомендації

Складаючи договір, необхідно бути дуже уважними. Намагайтеся не пропустити жодного пункту, гранично ясно прописуйте всі обов’язки і права сторін.

Особливу увагу слід приділити опису предмета договору – найменші неточності можуть вплинути на точність виконання предмета угоди.

Важливо якомога більш детально прописати права і обов’язки сторін, а також штрафні санкції, які можуть бути застосовані в разі їх порушення.

Якщо договір надає інша сторона, неодмінно прочитайте його повністю. Ви можете звернутися до юриста, який перевірить правильність складання договору і переконається, що він не порушує ваших прав та не покладає на вас непомірних обов’язків.

Складання договору здається досить простим лише на перший погляд. Правильно складений договір – запорука чесних і надійних партнерських відносин. А ось халатне ставлення до оформлення документації, сліпа довіра і підписання договору «не дивлячись» може стати причиною великих неприємностей.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: