Як Україна завойовує нові аграрні ринки?

agrarniy-rinok

Після припинення економічних відносин з Росією українським аграріям довелося шукати для себе нові ринки збуту. Це не найлегше завдання, оскільки після 20 років експортної орієнтації на Росію тепер доводиться міняти своє ставлення до якості продовольства і способам його просування на ринку.


Давайте детально розглянемо, як Україна бореться зі своїми конкурентами в аграрній галузі.

Вітчизняні аграрії знайшли альтернативні ринки збуту в Європі та Азії. Українські тваринники успішно вийшли зі своєю продукцією на Схід, де тепер знаходяться їхні головні торгові партнери.

Головними статтями в структурі українського експорту залишаються зернові культури і жири. Втім, у нас переважно купують пшеницю низької якості, призначену для годування тварин. Так що в дійсності Україну рано називати житницею Європи.

Зерно і олія – ключові експортні товари

За останні два роки структура вітчизняного експорту перетерпіла значні зміни. Після девальвації гривні українська продукція стала затребуваною у всьому світі, перш за все в країнах ЄС. За 6 місяців поточного року Україна наростила експорт аграрної продукції в ЄС на 15% і довела його обсяг до 155 млн доларів.

Найбільше за перше півріччя 2016 року Україна експортувала продукції рослинництва (1831,6 тис. тонн). Друге місце зайняли олія і жири (945,6 тис. тонн), а третє – готова продукція (497,6 тис. тонн).

Україна істотно збільшила експорт борошна, м’яса та риби

Обсяг експорту борошна і крупи за перше півріччя 2016 року зріс на 32%, а продуктів з м’яса і риби – на 19,7%. На 18,4% збільшилася кількість експортованих овочів.

Обсяг експорту деяких товарів значно скоротився. Наприклад, плодів і горіхів ми продали менше на 31,2%, готових продуктів з зерна – на 33,3%, а продуктів переробки овочів – на 44,3%.

Українські аграрії швидко відійшли від шоку після втрати російського ринку

На даний момент Україна експортує аграрну продукцію в 190 країн з різних куточків світу. Крім того, ми ведемо переговори про співпрацю ще приблизно з десятком держав.

Ключовим покупцем української продукції є Китай – 600,6 млн доларів за півроку. На другому місці розташувався Єгипет з 581,4 млн доларів. Замикає трійку лідерів Індія (502,6 млн доларів). Також в десятку увійшли Іспанія, Нідерланди, Італія, Туреччина, Іран, Польща і Білорусь.

Схід – новий ключовий ринок для вітчизняної продукції тваринництва

Два роки тому Україна почала вивчати нові ринки збуту аграрної продукції. В результаті вітчизняним виробникам м’яса вдалося закріпитися в Азії і Китаї. За 6 місяців Україна експортувала худоби на 10 млн доларів. При цьому 67% експорту припадає на Єгипет, 16% – на Узбекистан і 5% – на Грузію.

В цілому за півроку Україна експортувала продукції тваринництва приблизно на 150 млн доларів. Цей показник міг бути вище, якби не девальвація гривні, скандал з вітчизняними яйцями в Ізраїлі і призупинення діяльності великого агрокомбінату «Калита» в зв’язку з вірусом африканської чуми свиней.

У порівнянні з 2013 роком майже на 50% знизився дохід від експорту меду і яєць. Хоча Україна продовжує бути одним зі світових лідерів з експорту меду, прибуток тут істотно знизився. Менше валюти надходить і від продажу м’яса і субпродуктів. Зате постійно зростає виручка від експорту живих тварин.

Вітчизняна молочна продукція користується попитом в 40 країнах

За 6 місяців експорт молокопродуктів приніс Україні 66,3 млн доларів. Серед головних покупців – Казахстан (17%), Данія (15%) і Молдова (10%). В цілому українська молочна продукція продається в невеликих обсягах на різних ринках. Це обіцяє хороші перспективи для нарощування експорту.

Головний продукт рослинництва – кормове зерно

За 6 місяців 2016 року зернові займають друге місце серед експортних товарів. На третьому знаходяться жири і олія. Втім, є одна деталь. Організація економічного співробітництва та розвитку констатує, що головним експортним продуктом в аграрній галузі для України є фуражне (кормове) зерно. За ним слідують пшениця, олійні культури, рослинні масла і шрот.

На жаль, Україна, як і раніше залишається постачальником сировинної продукції, на якій багато не заробиш. За обсягом експорту Україна втратила на рослинних матеріалах для переробки, але зате почала відновлювати експорт овочів, горіхів і круп.

Вітчизняна олія стає дорожче

Наша країна щороку експортує понад 3,5 млн тонн соняшникової олії. Експерти прогнозують, що в 2016 році Україна залишиться світовим лідером за обсягом експорту в цьому сегменті. За 2016-2017 маркетинговий рік вітчизняні виробники відправлять за кордон 4,1 млн тонн соняшникової олії (56% глобального ринку).

Україна споживає тільки 20% власної соняшникової олії, а решта 80% йдуть на експорт в 90 країн. Головним європейським покупцем вітчизняного масла в січні була Іспанія, на яку припадає 28% експорту цієї продукції в країни ЄС.

У нинішньому році країни ЄС обійшли за обсягом імпорту олії країни Близького Сходу і розташувалися на другому місці після Південної Азії.

На жаль, і тут велику частину продукції Україна постачає в якості сировини. За кордоном її допрацьовують і продають під локальними торговими марками. У підсумку українська соняшникова олія, яка вдома коштує трохи більше одного долара, дорожчає відразу в кілька разів.

35 країн купують наш деревне вугілля

Наша країна знаходиться в числі лідерів не тільки з експорту зерна і олії, а й по поставкам матеріалів для переробки та виробництва. У цьому нам допомагає географічне розташування: логістика сильно позначається на кінцевій вартості подібних товарів. Головними покупцями українського деревного вугілля в першому півріччі 2016 року виступають Польща (17 тис. тонн), Бельгія (7,4 тис. тонн) і Німеччина (4,3 тис. тонн).

Торгівля з Росією і далі скорочується

До 2014 року Росія була для українських аграріїв ключовим ринком. Але після початку конфлікту на Донбасі і анексії Криму головними експортними товарами для Росії у нас стали … кава, чай, какао, кондитерські вироби і тютюн. У 2015 році на Росію припадало 12% від всього аграрного експорту України, на даний момент цей показник скоротився до 8%.

Україна як і раніше залишається одним з лідерів аграрної галузі в світі. Але навряд чи це привід для гордості. Ми експортуємо лише сировину, яка не приносить істотного прибутку, а її вартість залежить від кон’юнктури світового ринку. Якщо нічого не зміниться, то, на жаль, чекати економічного дива від України буде дуже складно.

Джерело: hyser.com.ua

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: