Які податки необхідно платити при операціях з нерухомістю?

податок на нерухомість

При укладанні договорів, пов’язаних з нерухомим майном, діючими правовими нормами передбачена оплата ряду податків і зборів – необхідно заплатити державне мито, податок на дохід фізичної особи, а також військовий і пенсійний збори.


Розмір податків і зборів, а також порядок оплати прописаний в Податковому кодексі України. Залежно від типу угоди сума і необхідність оплати варіюються для різних категорій громадян.

Під час укладання угоди сторони повинні оплачувати податки відповідно до статті 172 Податкового кодексу України “Порядок оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомого майна” та військовий збір, який встановлений підрозділом 10 перехідних положень податкового кодексу України.

Пенсійний збір оплачується згідно ч. 10 статті 4 та ч. 8 статті 2 Закону України “Про збір на обов’язкове пенсійне страхування”. При проведенні операцій із земельними ділянками пенсійний збір не стягується.

Продавець квартири зобов’язаний при продажу своєї нерухомості заплатити податок на доходи фізичних осіб і військовий збір.

Покупець оплачує збір до Пенсійного фонду України, за винятком випадків придбання житла вперше.

За домовленістю сторін оплачуються витрати на оцінювача, нотаріальні витрати по угоді, держмито 1% – за нотаріальне посвідчення правочинності щодо нерухомого майна у власності (платить особа, в інтересах якої здійснюються дії або видача документів, тому що угоди мають двосторонній характер). Зазвичай ріелтори не аргументовано наполягають на тому, що держмито повинен платити продавець нерухомості.

Діючі на території України податки та збори .

При операціях з нерухомістю, якщо договірна і оцінна вартість нерухомості різні, розрахунок податків і пенсійного збору буде здійснюватися від вищої ціни.

КУПІВЛЯ-ПРОДАЖ НЕРУХОМОСТІ

 • Державне мито – 1% ділиться між покупцем і продавцем.
 • Податок на дохід фізичної особи – 5%, якщо продавець – громадянин України або 18%, якщо продавець – громадянин іншої країни.
 • Військовий збір – 1.5%, якщо продавець повинен оплатити податок на дохід фізичної особи.
 • Пенсійний збір – 1% оплачує покупець, за винятком випадків придбання житла вперше.

КУПІВЛЯ-ПРОДАЖ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

 • Державне мито – 1% ділиться між покупцем і продавцем.
 • Податок на дохід фізичної особи – 5%, якщо продавець – громадянин України або 18%, якщо продавець – громадянин іншої країни.
 • Військовий збір – 1.5%, якщо продавець повинен оплатити податок на дохід фізичної особи.
 • Пенсійний збір – не оплачується.

ДАРУВАННЯ НЕРУХОМОСТІ

 • Державне мито – 1%, але не нижче оціночної вартості, яка розраховується уповноваженим органом. Оплачується дарувальником.
 • Податок на дохід фізичної особи – Родичі першого ступеня споріднення не оплачують. В інших випадках – 5%, якщо продавець – громадянин України; 18%, якщо продавець – громадянин іншої країни.
 • Військовий збір – 1.5%, які вносить одержувач дару – платник податку на дохід фізичної особи.
 • Пенсійний збір – не оплачується.

ОБМІН НЕРУХОМОСТІ

 • Державне мито – 1% від суми договору, ділиться між сторонами.
 • Податок на дохід фізичної особи – 5%, якщо обидві сторони – громадяни України; 18%, якщо одна або обидві сторони – громадяни іншої країни.
 • Військовий збір – 1.5%, що вносяться обома сторонами-платниками податку на дохід фізичної особи.
 • Пенсійний збір – не оплачується.

Податок на доходи фізичних осіб ПДФО або прибутковий податок 5% від ціни на нерухомість за договором купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта. Податок ПДФО сплачує продавець, але у випадках, коли однією зі сторін у договорі купівлі-продажу або іншої операції з нерухомістю є юридична особа або приватний підприємець – ПДФО під час цієї операції повинен бути сплачений підприємством або підприємцем за громадянина України (п.172.7 ст. 172 ПКУ). Це називається податкове агентування.

Прибутковий податок не сплачується:

 • якщо квартира або інша нерухомість була у власності продавця більше трьох років і це майно не було успадковано;
 • якщо продаються господарсько-побутові споруди, розташовані на одній ділянці з житловим або садовим, дачним будинком, і ці споруди продаються разом з даною ділянкою, на яких вони знаходяться.

Військовий збір 1.5% від суми по угоді з нерухомістю, що обкладається прибутковим податком. Якщо відчуження майна або обмін не обкладається ПДФО, військовий збір платити не потрібно (п.16-1 Підрозділу 10 ПКУ, статтями 162, 163 ПКУ). Правила податкового агентування поширюються на сплату військового збору.

Збір до Пенсійного фонду України (ПФУ) 1% від суми за договором купівлі-продажу має бути сплачено особою, що набуває нерухомість, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на отримання житла, або купують житло вперше.

Види нерухомості при оподаткуванні

 • будови і будинки, нежитлові приміщення, квартири та інші житлові приміщення;
 • земельні ділянки;
 • об’єкти незавершеного будівництва;
 • рухомі речі, на які поширюється режим нерухомого майна: літаки, морські та судна внутрішнього плавання, космічні об’єкти, інші речі, які підлягають внесенню до державного реєстру.

Нотаріальне посвідчення договорів про нерухомість

Всі цивільні договору з відчуження нерухомості підлягають нотаріальному посвідченню та реєстрації державою. Дана норма не поширюється на придбання права власності на об’єкт нерухомості за рішенням суду. Такий спосіб вважається недоговірним.

Нотаріус може посвідчити договір, якщо нерухомість пройшла процедуру оцінки і оплачені всі податки і збори. Оцінка об’єкта нерухомості проводиться фахівцем-оцінювачем, який внесений до Державного реєстру оцінювачів.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: