Антикваріат як спосіб інвестування.

Антикваріат як спосіб інвестування

Аналітики відзначають постійне зростання цін на антикваріат. Саме тому цей ринок такий цікавий для інвестування. До того ж в середньому кожна старовинна річ піднімається в ціні на 20-30% за рік, а це непоганий прибуток. Тому чим старше антикварний експонат – тим він буде дорожче з кожним роком. Наприклад, картина Пабло Пікассло “Хлопчик з трубкою” в 1952 році коштувала 34 мільйони доларів, а в 2004 – вже 104 мільйони.


Що ж можна вважати антикваріатом, а що ні? За визначенням, до антикваріату відносять старовинні речі, яким більше 50 років.

Які це речі? В першу чергу, це меблі і предмети домашнього вжитку (посуд, вази, старовинні механізми та ін.), книги, ікони, картини, фарфорові вироби, вироби зі скла, срібло, монети.

Однак, як і в будь-якому інвестуванні – у вкладеннях в антикваріат є свої підводні камені. Для тих, хто розраховує на швидкий прибуток інвестування в антикваріат не підходить, оскільки це довгострокове вкладення, відсотки за яким ростуть з кожним роком.

Також, щоб займатися скупкою антикваріату, потрібні вільні грошові кошти і чималі. Тому купувати антикваріат на останні гроші в надії вдало продати і заробити – швидше за все, зазнають невдачі.

Однак, бувають винятки і тут і ось наочний приклад. Сім’я Адамсів, відпочиваючи і подорожуючи на своєму авто по Європі, випадково заїхали на блошиний ринок в невеликому містечку. Там вони побачили багато старовинних предметів побуту. Не роздумуючи, вони витрачають всі свої гроші і забивають машину начинням. По приїзду додому – вони успішно продають куплені експонати і добре заробляють. Так несподівано у них народився бізнес – вони їздять по Європі по блошиних ринках і скуповують цінні і старовинні речі, а потім їх продають.

Звичайно, щоб з великої кількості непотребу знайти дійсно цінну річ, потрібно мати “досвідчене око”. Тому пускатися в плавання по величезному морю антикваріату, якщо ви не володієте таким даром – ризиковано.

До того ж, якщо ви налаштовані на серйозні інвестиції і шукайте напрямок, який принесе вам гарний прибуток в майбутньому – вам не обійтися без допомоги консультантів.

Ще один важливий момент в антикваріат, особливо це стосується картин і ікон – існує велика кількість підробок. Тому купувати краще на спеціальних аукціонах, де кожен експонат ретельно перевіряють. Також через те, що картини і ікони коштують дорого, вони часто пов’язані з криміналом, викраденнями з музеїв чи приватних колекцій. Будьте пильні, вкладаючи свої інвестиції, проконсультуйтеся з фахівцями, мистецтвознавцями про тонкощі цієї справи.

Навіщо потрібні консультанти?

Консультанти-професіонали працюють з антикваріатом ціною від 50 тисяч доларів, і їх комісія складає 1-2% від вартості експоната. Якщо потрібна експертиза для визначення достовірності товару або офіційний документ – вона складе до 5%. Однак, вам може знадобитися не будь-який фахівець, що розбирається в історії або мистецтві. Вам потрібен фахівець, який зможе оцінити прибутковість ваших інвестицій – вибрати потрібний напрямок, допомогти вибрати предмет, оформити правильно угоду, оцінити, скільки дана річ буде набирати ціну, щоб продати її максимально вигідно. Також він зможе допомогти з реставрацією експоната при необхідності, його зберіганні.

Чи варто звертатися в інвестиційні фонди?

Крім приватних колекціонерів є ще й інвестиційні фонди, які виступають як дилери, консультують клієнта, купують і продають предмети від його імені. Також вони виконують реставрацію і збереження предметів, аналізують ринок, надаючи клієнтові необхідну інформацію. У деяких банках відкрилися спеціальні відділи – арт-банкінг, де також надають клієнтам консультацію, необхідні кредити, і аналітику. Фахівці радять, що краще купити або продати, або просто поміняти в колекції.

Вкладаючи кошти в дорогу річ, без професійної консультації ви сильно ризикуєте, оскільки дилерський ринок пов’язаний з ризиками і іноді на фальшивках можна заробити до 500-700% прибутку, в той час, як від звичайної речі лише до 30%. Тому не зв’язуйтеся з так званими “чорними” дилерами, якщо сумніваєтеся – краще завжди перевірте.

Що вигідніше збирати колекцію або купувати окремі предмети?

Правильна колекція завжди буде цінуватися вище окремого предмета. Однак, є предмети, які і самі коштують дорого. Цінність таких предметів буде залежати від їх загальної кількості в світі, і чим їх менше – тим ціна вище. Найліквідніші предмети в антикваріат – це гроші. Старовинні срібні або золоті монети цінні вже через свій матеріал. А якщо ще й тираж їх був невеликий, то ціна монети підвищується. Це можуть бути ювілейні монети або монети монарха, який правив недовго. Дивовижний факт, але тут помилки коштують дорожче. Якщо на паперовій купюрі або монеті є помилка – ціна її буде вище, ніж та ж купюра, але без помилки.

Чи варто купувати молодих художників?

Інвестуючи в молоді таланти, потрібно розуміти принцип їх просування. Тут не вийде просто купити і чекати, коли автор стане знаменитим і можна буде продати його картини дорого. З молодими художниками потрібно планувати їх успіх і брати участь в їх просуванні.

Виставляти їх роботи в салонах, галереях, виставках, активно рекламувати, Якщо митця не розкручувати, цінність його робіт буде дуже низькою. Хіба тільки після його смерті, ціна почне підвищуватися. Оскільки, як би цинічно це не звучало, але нового він уже нічого не створить, і тепер всі його роботи стають цінні.

Що модно і престижно купувати?

Як не дивно, але в антикварному бізнесі теж є свої модні тенденції. І хоча ніхто не береться їх передбачити, оскільки в кожній країні мода на антикваріат відрізняється. І те, що було модно вчора, сьогодні може просто знецінитися і не продаватися. Хоча є знамениті експонати, які визнані у всьому світі і їх ціна зростає з кожним роком. Але такі експонати може собі дозволити придбати цілком пристойний інвестор. На сьогоднішній день саме модний напрям – це старовинні картини і зброя. Дуже цінується зброю часів Наполеона – пістолети та шаблі, рушниці і шпаги.

Де найкраще купувати антикваріат?

Як ми показали в прикладі на початку статті – можна купувати на блошиних ринках, там бувають непогані експонати. Але виручка за такі товари буде не висока. Для тих, хто хоче грати по-крупному – найкраще місце – це аукціони. Найбільші і відомі – Сотбіс і Крістіс. Купівля найпростішого предмета на цих аукціонах уже несе на собі незриму печать того, що ця річ дорога і цінна. І тому продати її можна буде набагато дорожче, навіть якщо оцінка експерта буде невисокою.

Інвестиції в антикваріат – це довгострокові інвестиції, в середньому від 7-10 років і більше. Тому вибираючи напрямок інвестування враховуйте цей аспект і робіть свій найкращий вибір.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Коментарів: 1
  1. Михайло

    Інвестування в антикваріат більш підходить тим хто це любить, нумізмати можуть інвестувати в монети, букіністи в книги і т.п. Без знання справи буде дуже важко вигідно інвестувати, навіть із спеціалістами, шахраїв зараз вистачає.

Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: