Що таке лізинг?

лізинг

Слово «car leasing» в перекладі з англійської означає «оренда автомобіля». Отже, дана послуга передбачає здачу транспортного засобу в довгострокову оренду, але з правом подальшого викупу.


Договір лізингу є тристоронньою:

• Продавець – він же початковий власник автомобіля, який передає його у власність лізингодавцю, а потім не приймає участі у наступних угодах. Таким продавцем виступають автодилери.

• Лізингодавець – це суб’єкт, який отримує майно у продавця, для того щоб передати його в лізинг. Це можуть бути лізингові компанії та підрозділи банків.

• Лізингоодержувач – це як фізична, так і юридична особа, яка приймає транспортний засіб у своє користування.

Умови лізингової угоди обумовлюються в договорі, який підписується двома сторонами: лізингодавцем і лізингоодержувачем. В угоді зазначається початковий внесок, який, як правило, становить від 20 до 50 відсотків від вартості, але деякі компанії пропонують автомобілі без початкового внеску. Розмір платежів по лізингу і його графік одночасно є також не тільки платою за оренду, але і частковим погашенням вартості транспортного засобу.

Коли всі виплати будуть проведені, право на володіння автомобілем повністю переходить до лізингоотримувача. В угоді також вказуються і інші умови, наприклад, хто зі сторін буде погашати технічні витрати на техогляд, обов’язкове страхування, надання іншої машини в разі ДТП, поломки тощо. Лізингоодержувач зобов’язаний дати свою згоду на періодичний огляд транспортного засобу лізингодавцем.

Переваги і недоліки лізингу

Як ви вже зрозуміли, право володіння автомобілем, придбаного в лізинг, переходить до нового власника тільки після погашення всіх лізингових платежів, а не відразу ж, як це, наприклад, відбувається після кредитування. Отже, давайте перейдемо до розгляду основних переваг і недоліків придбання автомобіля в лізинг.

Переваги лізингової угоди

1. Оптимізація оподаткування. Головна перевага лізингу для бізнес-аудиторії полягає в оптимізації свого оподаткування. Лізинг в такому випадку дозволяє:

  • Не оплачувати податок на транспортний засіб, так як придбаний в лізинг автомобіль залишиться у власності лізингової компанії. Важливо! На нього вже буде нараховуватися амортизація. Отже, після переходу автомобіля у власність, він буде значитися зношеним. Ця перевага також буде корисна і приватним особам.
  • Оптимізувати податок на прибуток, оскільки лізингові платежі відносяться на витрати, відповідно, зменшуючи оподатковуваний прибуток.
  • Повернути ПДВ, якщо така можливість передбачена законодавством, до того ж, з суми, яка перевищує ціну автомобіля, в яку входить і плата за лізинг.

2. Легкість розірвання угоди. Дану угоду простіше розірвати, ніж звичайний кредитний договір. Якщо у вас виникла якась причина, по якій придбаний в лізинг автомобіль став вам непотрібним, угоду можна розірвати аналогічно договору оренди і повернути товар лізингової компанії. З кредитом ж, наприклад, виникає набагато складніша і витратна схема – виставити заставний автомобіль на продаж, а поки він проданий не буде, все одно продовжувати виплачувати за нього щомісячні платежі.

3. Великий спектр застосування. У лізинг можна придбати автомобільну техніку, на яку не можуть поширюватися програми кредитування банків, наприклад, спецтехніку.

4. Придбання товарів для особистого використання. Ще досить недавно в лізинг можна було купити тільки майно для використання виключно юридичними особами, а для використання фізичними особами в особистих цілях вона була фінансово невигідна, або і зовсім заборонена. За останній час велика частина обмежень була знята, тепер схему лізингових угод можна застосовувати для придбання товарів особистого користування. У нашому ж випадку це покупка автомобіля фізичною особою.

5. Розподіл страховки на рівні частини. Коли автомобіль купується в кредит, на кредитора покладається обов’язкова умова – оформлення КАСКО. За неї доведеться викласти в добавку не менше п’яти, а то й десяти відсотків від вартості автомобіля. Якщо транспортний засіб купується за лізинговою схемою, то не тільки страхування, а й сервісне обслуговування увійде в лізингові платежі. Витрати рівномірно розподіляться на весь термін дії угоди.

6. Можливість не засвічувати автомобіль в податковій декларації. Дана перевага може виявитися корисним для державних чиновників та інших категорій людей, які з яких-небудь причин не бажають розголошувати дорогий автомобіль. Наприклад, один з подружжя, знаючи, що під загрозою розлучення автомобіль може відійти іншому, набуває його в лізинг. Це відмінне рішення, яке повністю знімає такий головний біль на час дії договору.

7. Ви можете покористуватися автомобілем, потім повернути його, або замінити новим. На основі лізингового договору можна регулярно міняти машини, в разі, якщо вони чимось не влаштують, або просто оновлювати свій гараж завдяки простому розірванню лізингової угоди. Дана перевага лізингового договору актуальна, в першу чергу, для людей, які мають гарні статки.

8. Оформлення лізингової угоди набагато простіше, ніж кредитного договору. Лізингові компанії не так завзято цікавляться платоспроможністю своїх клієнтів, як банки (адже вони віддають автомобіль в майно клієнта аж до сплати всіх платежів). Тому лізингова схема підходить навіть тим людям і підприємцям, які не можуть взяти кредити в банках у зв’язку з відмовами. Наприклад, відсутні документальні підтвердження доходів або погана кредитна історія.

Недоліки лізингового договору

1. Оформлення лізингу значно дорожче, ніж кредиту. Особливо невигідно купувати автомобіль в лізинг для особистих потреб, на відміну від бізнесу, в якому велику роль відіграє оптимізація оподаткування.

2. Відсутність права власності на автомобіль. У певних випадках, згаданих вище, – це, навпаки, виступає перевагою, але ці випадки більше потрапляють в розряд винятків, якщо мова йде особливо про придбання товару для особистого користування. Фактично за документами транспортний засіб залишається у власності лізингової компанії. Але навіть якщо міркувати, базуючись суто на психологічний чинник і нашої ментальності, то не виходить себе відчути повноправним власником машини, придбаної в лізинг.

3. Прив’язка автомобіля до конкретного сервісного центру. Купуючи автомобіль в лізинг, ви зобов’язуєтеся проводити його технічне і сервісне обслуговування виключно в автосервісі, з яким у лізингової компанії укладена угода, а це не завжди можна потягнути фінансово або знайти на це час. Отримуючи, наприклад, автокредит, ви часом теж можете піддатися подібним обмеженням, але такі поширюються не на всі банки і не настільки строго.

4. Обов’язковий перший внесок. В першу чергу, відразу ж впадає в очі той факт, що якщо лізинг – це, по суті, аналог оренди, тоді навіщо потрібен початковий внесок? Але все ж, він необхідний (хоча, як ми писали раніше, не всі компанії дотримуються такого правила), що теж є своєрідним недоліком.

5. Подвійне оформлення автотранспорту. Використовуючи лізингову схему, ви зобов’язуєтеся проходити процедуру подвійного переходу власності на майно, що купується. По-перше, це перехід автомобіля від продавця до лізингодавця, а потім, після погашення всіх платежів, від компанії до лізингоотримувача.

Отже, підіб’ємо підсумок. Лізингові угоди вигідні, перш за все, для бізнесменів завдяки оптимізації податків, а також для людей, які не бажають офіційно мати майно у власності. З матеріального боку лізинг – більш дороге задоволення, ніж кредит. В даному випадку переплат за автомобіль виходить більше.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: