Управління особистими фінансами.

Управління особистими фінансами

Як вискочити з більчячого колеса, в якому ми крутимося від зарплати до зарплати? Як перестати витрачати все, що ви заробили в цьому місяці, і почати нарощувати капітал? Економісти стверджують, що людина з будь-яким рівнем доходу може привести в порядок свої грошові справи і почати накопичувати капітал. Головне – знати правила управління особистими фінансами і застосовувати їх в життя.

Правила управління особистими фінансами

Збалансуйте прибуток і витрати. Якщо говорити мовою фінансистів, все, що у нас є, можна віднести до однієї з двох категорій – активи і пасиви. Активами називається те, що приносить гроші, пасивами – те, на що ви їх витрачаєте. Але не все так просто. Якщо у вас є машина, вона може бути активом або пасивом. Поки ви на ній їздите, витрачаєте гроші на бензин і обслуговування, вона є пасивом. Якщо ж ви причепите на дах шашечки і підете «таксувати», то вона перетвориться на засіб заробітку грошей, тобто актив.

Якщо гроші, залучені активами, збігаються з витратами на пасиви, то ви виходите в нуль і утримуєте крихкий фінансовий баланс. Якщо ви витрачаєте більше, ніж заробляєте – то рано чи пізно це виллється в серйозні проблеми. А ось за умови, що прибуток перевищує витрати, можливе накопичення особистого або сімейного капіталу.

В першу чергу потрібно перевести даремні пасиви в активи. Наприклад, у вас є дача в трьох областях від будинку, який ви нікому не можете здати, але весь час платите за охорону. Навіщо він вам? Нічого не повинно висіти мертвим вантажем – продайте непотрібне або знайдіть йому застосування.

Потім необхідно з’ясувати, чи всі активи працюють на повну потужність. Буває і таке, що пасиви «прикидаються» активами – на очевидний прибуток доводиться цілий ряд непомітних витрат, які «з’їдають» весь дохід.

Позбавтеся від боргів. Святе правило управління особистими фінансами говорить, що не можна накопичувати капітал, поки не позбудешся боргів. Тобто, якщо у вас є кредит, і ви почали заробляти більше, то першим ділом погасіть кредит достроково, і лише після цього беріться за накопичення та інвестування.

Створіть капітал. Щоб стати заможною людиною, потрібно мати капітал. Тому починайте збирати прямо зараз. Здається, що ваші щомісячні накопичення мізерно малі, але порахуйте, якими вони будуть через десять років? Коли капітал досягає певних розмірів, він починає працювати на господаря. Тут вже можна вибирати – зробити вкладення в нерухомість, купити акції або вибрати інші варіанти інвестування грошей.

Вкладайте в себе. Наш найголовніший актив – це ми, оскільки заробляємо гроші за допомогою самих себе. А значить, повинні витрачати гроші на самоосвіту і поліпшення своїх робочих якостей. Але при цьому потрібно уважно прорахувати, чи окупляться витрати і витрачений час. Дізнайтеся, яке підвищення доходів гарантує навчання. Якщо ви витратите на професійні курси суму, яка окупитися за 3-4 місяці, то сміливо беріться.

Пасивний дохід. Більшість людей, що прагнуть до фінансового благополуччя, мають джерела пасивного доходу. Важливо пам’ятати, що маючи лише одне джерело прибутку, ми постійно ризикуємо опинитися на вулиці в разі форс-мажорних обставин. Якщо ж їх кілька, то ми завжди спокійні за тили. Перш ніж інвестувати, розберіться в питанні. Побачити рекламу і бездумно повірити їй – те ж саме, що подарувати гроші першому зустрічному. Райдужні обіцянки від банку про величезні заробітки на депозитах, звичайно, надихають, але давайте подивимося на інфляцію і побачимо, що її відсоток вище, ніж відсоток від вкладу. І таких прикладів вистачає – піраміди, сумнівні авантюри з акціями, інвестування в збиткові підприємства … Якщо вже зібралися інвестувати – почитайте літературу, подивіться відеокурси. Вони дадуть базові знання, які допоможуть не наробити найпростіших помилок.

Відмовтеся від непотрібного, не економте на важливому. Існує чимало статей витрат, які насправді не несуть ніякої користі, а тільки збіднюють нас. Якщо ви небагаті, але при цьому користуєтеся сервісом для VIP-персон (елітні салони краси, бутіки, фітнес-центри), то пора задуматися? А чи варто кожні вихідні ходити з друзями в дорогий суші-бар, якщо ви мешкаєте на знімній квартирі? А вам правда потрібен смартфон останньої моделі? Відкиньте «понти», віднімають останні гроші, краще потратьте їх на більш якісний одяг, взуття, продукти, самоосвіту і поліпшення житлових умов.

Порівнюйте пропозиції, якщо не розбираєтеся в суті питання. Різні фахівці роблять абсолютно різні пропозиції, і може виявитися, що ремонт автомобіля в сусідньому салоні буде коштувати в два рази дешевше, тому що там вам не навісять ціле гроно непотрібних послуг. Ви ж не можете знати все про все, правильно? Завжди знайдуться люди, які беруть адекватні гроші за реальні послуги, і ніколи не вичерпається брудне джерело шарлатанів, які намагаються вичавити з клієнта максимум.

Рахуйте витрати. Існують додатки для смартфонів і планшетів, які допомагають рахувати наші щоденні, щотижневі та щомісячні витрати. Можна, звичайно, робити це і на папері, але з програмками швидше. Таким чином ви зрозумієте, на які статті витрат витрачаються які суми – на проїзд, мобільний зв’язок, комуналку, одяг, побутову хімію, канцелярію, косметику, розваги, їжу, утримання собаки, подорожі і т.п. Для вас може стати сюрпризом той факт, що на мобільний телефон «вилітає» втричі більше грошей, ніж ви думали. Значить – невигідний тариф, значить – поміняти.

Спонтанні покупки – під арешт. При підрахунку витрат обов’язково виділіть графу «спонтанні покупки». Там чіпси, сям тістечко, раптові осяяння щодо пивка і вобли, сорок п’ятого флакончика лаку для нігтів … При підрахунку загальної суми, витраченої на ці придбання, ви здивуєтеся, скільки накапало.

Ці секрети управління особистими фінансами – лише мала частка того, про що ми могли б вам розповісти. Планування бюджету – ціла наука. Але навіть якщо ви упровадите в своє життя хоча б цей невеликий перелік порад, то незабаром помітите позитивні зміни.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: