Як нараховуються відпускні? Як розрахувати відпускні?

відпускні

Відпускна кампанія в розпалі, тому в статті ми прагнемо прояснити, яким чином розраховуються відпускні та зупинити свою увагу на чинниках, які впливають на розмір їх нарахування.


Аби максимально лаконічно та зрозуміло описати процедуру нарахування відпускних розіб’ємо її на етапи.

Етап 1. Необхідно визначити розрахунковий період. Є два варіанти:

  • у випадку, коли людина на фірмі не працює і року, то відпустку мають розраховувати з першого числа місяця, наступним за місяцем, коли людина прийшла на роботу до першого числа місяця, в якому людина бере відпустку:
  • якщо стаж роботи працівника на фірмі більше року, то розрахунковий період – останній рік, який передує місяцю, коли працівник йде у відпустку.

Варто зауважити, якщо на час відпустки працівника припадають державні святкові дні, то вони не повинні включатися до розрахунку. Наприклад, Новий рік та Різдво Христове – усього 10 таких днів, повний перелік яких можна знайти в Кодексі законів про працю, стаття 73. Також можуть виключати дні простою фірми а також відпустка, за умови, що зарплата не зберігається.

До розрахунку включаються не тільки робочі, але і вихідні дні. Також беруться до уваги дні тимчасової непрацездатності працівника.

Етап 2. Визначення виплат, які мають враховуватися при розрахунку середньої заробітної плати. Даний перелік включає в себе: основну заробітну плату, різноманітні надбавки та доплати, сюди входять також премії, додаткові виплати за вислугу років тощо.

Річні премії розподіляють наступним чином: сума премії ділиться рівномірно на 12 місяців і плюсується до щомісячної зарплати, яка нарахована працівникові. Звичайні премії також включаються до розрахунку, і що важливо – їх включають в заробіток того місяця, в якому вони внесені в розрахункову відомість на зарплату.

Не мають враховуватися оплата за разову роботу, соціальні виплати, компенсаційні виплати за відпустку, яка не були використана працівником.

Якщо працівник сплачує аліменти, то вони не мають враховуватися при обчислені середньої зарплати. Також не враховуються податки на доходи фізичних осіб а також єдиний соціальний внесок.

Необхідність індексувати виплати, які беруться до уваги при обчисленні середньої зарплати працівника виникає у тому випадку, якщо відбувалося підвищення зарплати у період, який розглядається при розрахуванні відпускних.

Етап 3. Необхідно порахувати середню заробітну плату працівника, який бере відпустку. Формула розрахунку доволі проста:

Середня зарплата працівника = Сумарний дохід за період, що обчислюється / кількість календарних днів в періоді, що розраховується.

Етап 4. Відпускні визначаються формулою:

Сума відпускних = Середня заробітна плата працівника Х кількість календарних (не робочих!) днів відпустки.

Варто підкреслити, що відпускні працівникові мають бути виплачені не пізніше ніж за 3 дні до початку відпустки, притому не важливо, яка тривалість наданої відпустки.

Усі питання розрахунку та виплати відпускних в Україні регулюють Закони України «Про відпустки», «Про оплату праці». В них детально прописані всі нюанси, які необхідно враховувати під час розрахунку відпускних виплат

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Коментарів: 1
  1. Марія

    як правильно виплатити працівникові відпускні, якщо відпускні з 01.07.2016 року, а зарплату за червень виплатили 29.06.2016 місяць закритий.Як можна виплатити відпускні майбутнього місяця, в програмі 1С бухгалтерія порве всю зарплату.

Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: