Як планувати сімейний бюджет?

yak-planuvati-simeyniy-byudzhet

Чому одні сім’ї завжди мають кошти на все необхідне, а інші живуть “від зарплати до зарплати”? Можна сказати про різницю заробітних плат, про стартові умови кожного з членів сім’ї, про статті витрат і багато іншого і, безумовно, до кінця розповіді вийде картинка, з якої випливає, що у тих, хто живе “ледве-ледве” насправді немає ніяких шансів. Але кожен, хто знаходився в такому положенні і зумів вийти з нього, відповість, що більшість причин є лише приводами для виправдання власної бездіяльності.


У кожного свої проблеми, проте, і ставлення до них теж різні. Одні люди прикладають всіх зусиль, щоб впоратися з виниклими складнощами, а інші воліють звинувачувати уряд, умови, в яких росли, долю, яка помістила їх комуналку, в той час як комусь дісталися шикарні апартаменти в центрі міста. І така поведінка зрозуміла: якщо визнати, що фінансове благополуччя залежить від його “власника”, це буде означати, що необхідно встати з насидженого місця, раз і назавжди припинити скаржитися і почати діяти. І потрібно з чогось починати.

Так, значно поліпшити фінансовий стан допоможе планування сімейного бюджету. Складання плану руху коштів дозволить контролювати витрати, побачити “чорні діри”, в які “провалюється” значна частина доходів. Ефект від планування не змусить себе чекати.

Сімейний бюджет – все під контролем!

Всі вчинені покупки, походи в ресторани, оплачені рахунки, віддані борги або дані в борг гроші повинні бути враховані і пораховані. Навіть якщо мова йде про філіжанку кави, або 20 гривнях, покладених на телефон, необхідно вносити все це в список витрат.

Спочатку ця процедура може викликати дискомфорт, адже часом гроші витрачаються на ходу, на бігу і в поспіху вкрай незручно лізти за блокнотом і вписувати витрати. Або робити записи, сидячи з друзями в ресторані. Або вносити в список кошти, витрачені в благодійних цілях. Але саме в цих, незначних на перший погляд витратах, і криється щілина, крізь яку просочуються гроші. Адже скоєнню великої покупки передує тривалий розумовий процес, розгляд безлічі варіантів, порівняння цін і так далі. А ось коли мова заходить про замовлення чашки кави в найближчому кафе за 25 грн або в тому, до якого ще треба дійти, за 15 грн, то найчастіше вибір зумовлений – адже це не кожен день, значить можна і витратити трохи більше і заощадити час.

Однак виходить так, що сьогодні 10 грн – це різниця між чашками кави, завтра – між чеками в магазинах на одні і ті ж продуктові кошики, післязавтра – в рахунку за електрику і так далі. І в день це може бути не одна і не дві суми. А якщо такої політики дотримуються всі члени сім’ї, то кінцевий результат може сильно здивувати.

Підрахунок витрат є першою сходинкою на шляху побудови фінансового майбутнього. Такі процедури не обов’язково здійснювати все життя, у всякому разі, настільки досконально, проте спочатку це абсолютно необхідно і поблажок тут бути не повинно. Згодом, коли з’явиться достатній досвід, прийде навик автоматичної економії, можна буде обмежитися більш загальними цифрами, але до цього потрібно прийти, а потім час від часу все-таки перевіряти себе.

Великі плани!

Контролювати витрати сімейного бюджету буде простіше, якщо заздалегідь визначити частину з них. Складання списку майбутніх витрат варто вести за принципом “від більш важливого до менш важливого”, наприклад, в такому порядку:

1. Обов’язкові платежі (кредити, комунальні послуги, плата за квартиру, плата за навчання, плата за телефон і інтернет, засоби на мобільний зв’язок, проїзний квиток або кошти на бензин і обслуговування автомобіля)

2. Важливі одноразові витрати – похід до стоматолога, покупка дорогих ліків, подарунок родичам на весілля, покупка зимових чобіт до сезону (за умови, що чобіт немає взагалі або вони знаходяться в непридатному стані, а не тому що вони вийшли з моди або не підходять до пальто ), і інші невідкладні витрати.

3. Набір необхідних продуктів харчування (сіль, цукор, борошно, чай, масло, крупи, картопля, яйця).

4. Набір товарів побутової хімії (туалетний папір, мило, шампунь, пральний порошок)

5. Кошти на щоденні витрати (обіди, незапланований проїзд, несподівана зустріч в кафе або “раптовий” день народження колеги). Гроші на такі витрати повинні бути заплановані, тоді будь-які “сюрпризи” не викликатимуть сильних переживань. Однак якщо протягом дня ніяких подій не сталося, то це не привід витратити “зекономлені” гроші на незаплановану покупку просто, тому що вони залишилися. Ці “зайві” гроші потім вдало осядуть в скарбничці, з якої згодом складеться сума для інвестування.

6. Кошти на непередбачені витрати (термінова заміна деталей автомобіля, медична допомога, несподіваний приїзд гостей, заміна зламаного або загубленого, ремонт холодильника).

7. Покупки – не потрібно, але потрібні речі (елементи гардероба, косметика, техніка). Важливо! – При плануванні цієї статті витрат необхідно вказувати конкретні речі, які потрібно купити, будь-то новий костюм, літні туфлі, туш або крем для гоління, мікрохвильова піч. Якщо чітко не визначити товари, то дуже висока ймовірність витратити гроші на непотрібні по суті речі.

8. Друга частина продуктового набору (ковбаса, сир, овочі, фрукти, морозиво, шоколад, печиво, йогурти). “Смачні речі” можна купувати відразу або щодня, але кошти на них повинні бути в плані спочатку.

9. Розваги (похід в кіно, клуб, на концерт або виставку).

Безумовно, цей список дуже загальний, можливо хтось може спокійно виключити з нього будь-які пункти. Суми для кожного з етапів також будуть відрізнятися в залежності від доходів сім’ї – хтось може відкласти на непередбачені витрати 2000 грн, а хтось тільки 300 грн. Але, так чи інакше, у всіх можуть знайтися графи економії.

До списку не була включена графа “Інвестування”, коли частина доходу з сімейного бюджету просто відкладається “в скарбничку” і йде на цілі поповнення домашнього стабілізаційного фонду. Засоби для інвестування можна відкласти після того, як витрати будуть розподілені на всі попередні пункти, але найкраще робити це на самому початку, щоб складати список вже за мінусом 5-10% наявних коштів.

Після того, як гроші будуть розкладені по конвертах, в прямому чи переносному сенсі, решту суми можна відкласти в “оперативний” ящик. Це означає, що в разі, якщо кошти за всіма пунктами будуть витрачені і зведені до 0 раніше, ніж надійде новий дохід, то в разі потреби можна скористатися цими коштами. А якщо виявиться, що план себе виправдав і вже надійшли нові засоби, то гроші перекочовують в стабілізаційний фонд.

Таким чином, використовуючи цей механізм розподілу сімейного бюджету, можна поступово звести безглузде споживання до мінімуму, зібрати пристойну суму для подальшого інвестування і виявити можливості для придбань, про які раніше годі було й мріяти. Щоб мати гроші, потрібно працювати. І не тільки над проектами в офісі, а й над власними звичками, потребами і бажаннями. Адже будь-який розвиток – це праця, який, втім, цілком себе окупає.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: