Бізнес-план: як і навіщо його писати!

бізнес план

Це страшне слово «бізнес-план». Багатьох початківців підприємців воно лякає, так як вони не знають, як і навіщо його писати. Є ще одна категорія новачків, які вважають, що бізнес-план не потрібен взагалі, і можна стартувати без нього.


НАВІЩО МЕНІ БІЗНЕС-ПЛАН?

Почнемо ми з відповіді на найпоширеніше питання про те, що таке бізнес-план і навіщо він потрібний. Отже, бізнес-план – це документ, в якому міститься головна інформація про ваш бізнес. Тобто інформація про його продукти і послуги, його виробництві, ринках збуту, аналізі ринку, маркетингу, організаційній структурі та фінансової ефективності. У бізнес-плані прописуються всі основні аспекти вашої майбутньої підприємницької діяльності.

З цього визначення можна визначити одну з головних функцій бізнес-плану. Так, його перше завдання – він дозволяє максимально докладно опрацювати вашу бізнес-ідею. Завдяки бізнес-плану ви зрозумієте, що потрібно зробити для її реалізації, визначте сильні і слабкі сторони свого бізнесу, проведете фінансовий аналіз. Також бізнес-план дає можливість оцінити ризики, проблеми, які можуть виникнути, обмеження.

З бізнес-планом дуже зручно контролювати хід реалізації вашого проекту. Готовий бізнес-план можна назвати путівником підприємця, і на старті вам буде набагато простіше. Пропрацювавши всі його структурні елементи, ви будете відмінно розуміти, як діяти, коли бізнес запуститься, як просувати його, скільки грошей потрібно, як ви будете їх заробляти і т.п.

Ви зрозумієте, яких фахівців необхідно залучити у ваш бізнес. Цінність цього пункту навіть не обговорюється. У вас вже будуть сформовані чіткі вимоги до членів команди, набір необхідних компетенцій. Більше того, ви зможете приблизно оцінити вартість таких співробітників на ринку праці.

Бізнес-план потрібен не тільки вам. Якщо ви збираєтеся залучити інвестиції під свою ідею або взяти кредит, то він знадобиться потенційному інвестору, банку, державній установі. Будьте впевнені: скрізь захочуть його подивитися.

ЯК НАПИСАТИ БІЗНЕС-ПЛАН!

А тепер приступимо до найцікавішого, тобто до «начинки» бізнес-плану. Бізнес-план складається з семи основних частин:

1. Резюме проекту. Ви повинні коротко розповісти про свій бізнес, продукти, про розмір запитуваних інвестицій, терміни їх окупності та прогнозованого прибутку.

2. Бізнес-аналіз. Цей опис обраної вами сфери і ніші. Основні тенденції, прогнози в розвитку, нові продукти і події, які можуть принести користь або, навпаки, негативно вплинути на ваш бізнес.

3. Маркетинговий план. Те, як ви збираєтеся просувати і позиціонувати ваш бізнес на обраному ринку, відрізнятися від інших. Також сюди входить опис вашої цільової аудиторії, її потреб, а також питання ціноутворення. Не забудьте прописати основні статті витрат на просування.

4. Конкурентний аналіз. У цій частині ви розповісте про сильні і слабкі сторони ваших конкурентів. Про те, як ви будете конкурувати з ними, і що може бути бар’єром для входження на обраний вами ринок.

5. Виробничий план (план розробки). Опис вашого продукту, його структури, а також усіх ключових етапів процесу виробництва з докладним зазначенням витрат, які необхідно для цього понести. Також вкажіть, скільки часу все це займає. Розкажіть, яким чином даний продукт дозволить вашому бізнесу досягти поставлених цілей. Сформуйте бюджет виробництва.

6. Операційний план. Тут ви повинні розповісти, як буде влаштований і як працюватиме ваш бізнес. Все, що стосується матеріально-технічного забезпечення бізнесу, а також структури управління, підрозділів, посад. Розпишіть перелік фахівців, які будуть залучені в розробку, створення і просування вашого продукту. Опишіть їх навички, досвід, кваліфікацію. Те, як будуть розподілені відповідальність і повноваження між ними. Не забудьте і про систему оплати праці. Пропишіть основні статті витрат по цій частині плану.

7. Фінансовий план. Вкажіть суму інвестицій, яка потрібна для реалізації проекту, з розбивкою по різним категоріям витрат. Також ви повинні будете спланувати всі свої доходи і витрати на 1-3 роки, вказати джерела доходів, розрахувати точку беззбитковості, терміни окупності, ефективність інвестицій і т.п. Потенційний інвестор (втім, та й ви самі) повинен бачити, як ви збираєтеся використовувати і повертати вкладені кошти.

РЕЗЮМЕ ПРОЕКТУ!

Сподіваємося, що після короткого огляду структури бізнес-плану він вже не здається вам таким страшним. Щоб ще більше спростити вам завдання, розповімо про те, як успішно написати його першу частину – резюме проекту. Чому саме резюме? Дуже часто інвестори читають тільки цю частину. І якщо вам вдасться лаконічно, доступно і яскраво все викласти – у вас є шанси зацікавити.

Обсяг резюме не повинен перевищувати 1-2 сторінок.


Отже, що ж повинно бути в резюме, щоб воно було ідеально?

Насамперед, опис бізнесу, а також продукту або послуги. Тут важливо чітко пояснити що, кому і як ви будете продавати, і в чому ваша конкурентна перевага. Розкажіть про основні характеристики продукту, його унікальності, відмінні якості, які дозволять домогтися успіху. Опишіть проблему, яку вирішує ваш продукт.

Другий важливий момент – фінанси. Вкажіть суму, яка вам необхідна для старту бізнесу, чітко розпишіть, на що потрібні гроші, як ви будете їх використовувати. Якщо у вас вже є те чи інше джерело фінансування – обов’язково про нього розкажіть. Також вкажіть, як і коли ви будете повертати вкладені гроші (терміни окупності, прогнозований прибуток).

Третій важливий момент – інформація про вашу компанію. Це юридична інформація, інформація про власників і ключових співробітників, яких вам вдалося залучити. Пам’ятайте: ідеї не купуються без команди.

І четверте. Якщо вам у вашому бізнесі вже вдалося чогось досягти або ж у вас є те, що гарантує вам успіх. Можливо, ви вже підписали якийсь важливий контракт, у вас є працюючий прототип, патент, цінні дані? Не соромтеся і розкажіть про це – тоді до вас буде більше довіри.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: