Що таке формат А4: розміри, вага, характеристики паперу.

А4

Серед всіх різновидів паперових форматів, які існують в світі, найпоширенішим є А4. Саме на такі листи орієнтовані стандартні принтери. Цей формат використовується для роздруківки документів, навчальних та наукових робіт; написання заяв та багато чого іншого. Які характеристики у папери такого формату?


Формати паперу А

А4 – представник лінійки форматів А. Це стандартизовані розміри паперу, які використовуються в більшості країн світу, введені в 20-х роках минулого століття з ініціативи німецького інженера і математика Вальтера Портсманна – одного з творців системи стандартів DIN.

Співвідношення сторін у всіх листів цієї форматної лінійки однакове – якщо коротку сторону взяти за одиницю, то довга буде дорівнює кореню з двох (1: 1,4142). Якщо лист з такими пропорціями зігнути навпіл по довгій стороні – то у одержаних «половинок» співвідношення сторін залишаться такими ж.

Максимальним розміром листа лінійки А є лист, площа якого становить один метр (довжина сторін – 841 x 1 189 мм). Він отримав назву А0. При складанні його навпіл виходять аркуші формату А1, при повторному складанні – А2 і так далі. По суті цифровий індекс дорівнює числу згинів, які потрібно зробити, щоб отримати з А0 лист даного формату, і чим більше цифра – тим менше лист.

Формати серії А – не єдиний міжнародний стандарт, який визначає розміри та пропорції паперового листа. Також існують лінійки форматів В і С, однак справу з ними мають переважно фахівці в області поліграфії. Співвідношення сторін у них таке ж, однак «точки відліку» інші – у аркушів формату В0 довжина короткої сторони дорівнює одному метру (в той час як у А0 – всього 841 мм). Розміри сторін у аркушів формату С представляють собою середнє геометричне між А і В. Саме цей стандарт «з припуском» використовується при виготовленні конвертів для листів з загальновживаною лінійки А.

Який розмір у аркуша А4

Висота і ширина стандартного аркуша паперу формату А4 складають 297 і 210 міліметрів (29.7 на 21 сантиметрів). В дюймах розміри паперу цієї форматної лінійки, орієнтованої на метричну систему, зазвичай не вимірюються. Однак, знаючи, що один дюйм відповідає 2.54 см, неважко розрахувати розмір аркуша А4 і в цих одиницях. Він складе 11.75 Х 8.25.
А4 1
Розміри «сусідніх» (і також досить поширених) форматів:

  • А3 (в два рази більше) – 420 на 297 мм;
  • А5 (в два рази менше) – 210 на 148 мм.

Якщо намагатися самостійно перераховувати розмір листа за принципом «ділимо довжину більшого формату на два і отримуємо ширину меншого формату», можна помітити деяку невідповідність: при розподілі 297 на два повинно вийти 148.5, тим часом ширина аркуша формату А5 становить 148 без жодних «половинок». Таким же чином діляться всі непарні величини. Цей «зниклий міліметр» віднімається «на розріз». При цьому відповідно до державних стандартів аркуші паперу можуть мати невелике відхилення від «еталонних» розмірів – воно не повинно перевищувати 3 мм.

Скільки важить пачка паперу А4 і окремий лист

Властивості паперу багато в чому визначаються її щільністю, вимірюваної в грамах на квадратний метр – цей показник дорівнює вазі одного листа формату А0. Для офісного паперу найчастіше використовується матеріал з щільністю 80 г/м2 – і цей же показник є оптимальним для більшості моделей оргтехніки, розрахованої на папір щільністю від 70 до 90 г/м2. Більш тонкий папір вже вважається писальним, в оргтехніці він застрягає і псує обладнання.

Приблизна вага одного листа звичайного офісного паперу формату А4 – 5 грам, а стандартна пачка паперу на 500 аркушів в свою чергу важить близько 2.5 кг (відхилення від цього значення у різних виробників як правило не перевищують 100-150 грам).

Для того, щоб розрахувати вагу листа А4 для паперу іншої щільності, досить розділити значення цього показника на 16 – адже саме стільки листів А4 «вміщається» в лист А0.

Характеристики офісного паперу А4

Щільність – важлива, але не єдина характеристика паперу. Серед інших важливих критеріїв, що впливають на якість паперу і сприйняття надрукованого на ній тексту виділяють також показники білизни – ступінь наближення кольору паперу до «абсолютно білому» і рівень непрозорості.

В офісних цілях зазвичай використовується папір класу С – він найбільш поширений і відмінно підходить для ведення документообігу, копіювальних робіт, роздруківки текстових матеріалів і так далі. Білизна такого паперу становить 92-94% за шкалою ISO (135-146% по CIE), а непрозорість – 89-90%. Саме такий папір щільністю 80 г/м2 найчастіше продається під назвою офісний.

«Покращений», більш гладкий папір, папір класу В коштує трохи дорожче і зустрічається значно рідше. Його непрозорість становить 91-92%, показники білизни також вище – 97-98% по ISO, 152-160% по CIE. Його зазвичай використовують в цифрових друкарнях для високошвидкісного і двосторонньої друку, а також кольорового або лазерного копіювання при значних тиражах.

Найменш поширений офісний папір відноситься до класу А, а для його виготовлення використовується евкаліптова сировина. Показники білизни у такого паперу – не нижче 98% по ISO і від 161% по CIE, а вартість – практично в два рази вище, ніж у стандартних пачок класу С.

Клас офісного паперу і його щільність зазвичай вказується на упаковці пачки – а з показниками білизни та непрозорості паперу конкретної марки можна ознайомитися в специфікаціях на товар.

Скільки пікселів в форматі А4

Точно сказати, скільки пікселів «вміщається» в формат А4 неможливо – адже піксель не має власної «розмірності», і то, наскільки чітким і деталізований виявляється зображення, залежить від кількості пікселів на дюйм. Відповідно, число пікселів в зображенні, яким можна повністю, без полів «запечатати» лист А4 буде залежати від здатності знімка. Розрахувати його можна, знаючи розміри А4 в дюймах (11.75х8.25) і dpi зображення (кількість пікселів на дюйм).

Так при розширенні в 72 dpi розміру листа буде відповідати знімок, який має 846 пікселів по довшій стороні і 594 – по короткій. При розширенні в 300 dpi, що дозволяє отримати при друку досить чітке і якісне зображення, потрібен вже знімок 3525 на 2475 пікселів. Всього таке зображення повинне містити 8.7 мегапікселів.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: