Навіщо вести особистий щоденник?

Навіщо вести особистий щоденник

У книгах про життя вищого світу часто зустрічаються епізоди спілкування юних панянок з особистим щоденником. Тоді це було модно і загально прийнято, ніхто не задавався питанням «навіщо вести особистий щоденник»?


Кожна дівчина вважала своїм обов’язком виливати зітхання і душевні пееживання паперовому другу. І обов’язково ховати його подалі від матінки, а то перепаде на горіхи за поцілунки з бравим гусаром під кущем черемхи.

У дитинстві багато хто вів особисті щоденники в звичайних картатих зошитах, але потім закинули. Навіщо потрібно вести щоденник? Назву вам ряд причин практичної користі від цієї звички.

Щоденні записи розвивають дисципліну

Набагато важче повторювати нескладну дію регулярно, ніж виконати важке завдання в один присід. Привчивши себе вести щоденні записи, ви побачите, наскільки простіше стало виконувати просту, але рутинну роботу. Саме вона становить більшу частину успіху.

Ми не завжди адекватно сприймаємо те, що робимо

Спочатку ми ставимо ціль. Потім наша лінива підсвідомість говорить: «Ну не будь занудою, якщо ми трішечки відпочинемо, то не буде нічого страшного!» І якось так непомітно виходить, що до своєї мети ми зовсім не рухаємося, хоча начебто щось і робимо.

А якщо відкрити щоденник і подивитися? Раптом виявиться, що в понеділок нам було лінь, у вівторок болів живіт … І так далі. Якщо записувати все, що ви робите, то не вийде обдурити себе: факти-то – ось вони.

Ми дуже швидко забуваємо погане

Ми часом і самі не знаємо, чому нам некомфортно спілкуватися з певною людиною або не подобається робота. Погане стирається ніби від спалаху нейтралізатора пам’яті. А добре проведений час пам’ятається довгі роки. Тому «вчора» завжди здається кращим, ніж «сьогодні». Так влаштована наша психіка.

Часто ми приймаємо неправильні рішення, виходячи зі своїх світлих спогадів. Щоденник потрібен для збереження окремих деталей того, що відбувається, а не цілісного образу подій, спотвореного відсутністю забутих фактів.

Спираючись на пам’ять, складно знайти пролом, сформовану з десятка повторюваних дрібниць. Але ж у нас є щоденник!

… І корисне ми забуваємо так само швидко

На жаль, наша пам’ять так влаштована – інформація, яку ми не використовуємо регулярно, випаровується з мозку, як ранкова роса. Для економії місця. Ми можемо забувати важливі події свого життя, тому що в той момент вони не здавалися доленосними. Голова не гумова, все не вмістить.

Ведення щоденника допоможе побачити пройдений шлях

Іноді здається, що робиш на 200%, вибиваєшся з сил, намагаєшся, не спиш ночами і не бачиш результатів. Навіть руки опускаються!

Але ж поступові зміни непомітні. Перебуваючи всередині процесу, ми не завжди здатні побачити розвиток. А для цього потрібно аналізувати те, що відбувається. І, природно, документувати його, фіксуючи кожен, навіть невеликий успіх.

… Дати вихід емоціям, розкласти все по поличках …

Буває, нападе така злість, що аж розриває зсередини! Або сумно, тяжкість на серці тисне …

Але ж про сказані в пориві гніву словах ми потім шкодуємо (якщо совість є). Плакатися одному в жилетку – теж не діло: скиглії не в честі. І чи можете ви бути впевнені, що ваші почуття не стануть надбанням всіх спільних знайомих?

Папір все стерпить. І язика у нього немає, щоб плітки розпускати. Щоденник допоможе не тільки виплеснути накипіле, а й розібратися в ситуації. Від емоцій мозок погано працює. А ось коли пишеш, нерви заспокоюються, повертається здатність логічно мислити. Все, що сталося стає прозорим і простим.

… І краще зрозуміти себе

Аналізуючи таким чином різні ситуації, ви зможете згодом більше дізнатися про свої слабкі і сильні сторони. Чому дратує певна поведінка знайомих, чому ви робите саме так, а не інакше? Намагаючись аналізувати «в усній формі», можна пропустити щось важливе. А ось в щоденнику нічого не загубиться.

Через кілька років ви дізнаєтеся, що стали іншою людиною

Якщо перечитати щоденник через довгий час, можна прийти до кумедних відкриттів. Нам завжди здається, що внутрішньо ми залишаємося однаковими, лише нарощуємо жирок та нові зморшки. Але насправді за роки відбулося багато.

Щоденник допоможе побачити себе в ретроспективі. Цей погляд дасть необхідне розуміння: ми змінюємося, розвиваємося, вдосконалюємося, отримуємо життєвий досвід. Якщо не думати про це, то здається, що життя стоїть на місці. Ось навіщо люди ведуть щоденник.

Існує багато видів щоденників. Найбільш звичний нам особистий, про який говорилося досить багато – в ньому ми пишемо про все, що трапляється з нами. Є і більш вузькоспеціалізовані щоденники – тренувань, подорожей, прочитаних книг, харчування (дієти), досягнень в роботі.

Наприклад, щоденник прочитаних книг потрібен, щоб періодично освіжати в пам’яті сюжети та враження, інакше вони просто змиваються часом. Щоденник харчування – щоб точно знати, скільки ми з’їли, включаючи ті моменти, коли мозок був «у відключці». Окремі жанри – щоденник подорожей або сновидінь – можуть лягти в основу книги.

А на закуску нагадаю, що прогрес уже дійшов до електронних щоденників. Навіщо вести щоденник в зошиті, якщо він може жити в вашому планшеті чи смартфоні під печаткою надійного пароля? Сучасні технології дозволять не тільки завжди носити записи з собою, але і групувати їх за сферами (сім’я, робота, спорт), а також виставляти оцінки подіям. Є й окремі додатки для фіксування результатів у спорті або харчуванні.

Коли ви дивитеся на своє життя, не вдивляючись в конкретні деталі, багато чого незрозуміло. Звідки ця незадоволеність, чому все виходить не так, як мріялося? Усвідомлення життя, про яке так багато говорять, передбачає вдумливий аналіз кожної своєї дії. І в цьому, як ніхто краще, допоможе вірний і усе прощаючий  – щоденник.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: