Піраміда логічних рівнів Ділтса!

Піраміда Ділтса

Проблеми, проблеми … Вони є у всіх. Не існує в світі такої людини, яка б могла похвалитися повною їх відсутністю. Що характерно, практично всі проблеми тягнуться за нами роками, а то й десятиліттями. Чому ми не можемо їх вирішити?


Зовсім не від дурості або ліні. А тому, що шукаємо очевидні відповіді, що лежать на поверхні. Приходимо до певних висновків і намагаємося якось працювати з отриманою інформацією – але це як боротися з симптомами. Коріння проблем лежать глибоко в особистих установках, і поки ми не зрозуміємо їх, нічого не зміниться.

Забратися на більш глибокі (або високі – тут вже як сказати) рівні своєї особистості нам допоможе Роберт Ділтс, американський фахівець в області нейролінгвістичного програмування. Він розробив піраміду логічних рівнів, яку так і називають – піраміда Ділтса.

У ній описані всі аспекти нашого існування, починаючи з найпростіших і приземлених, і закінчуючи тонкими духовними матеріями. Примітно, що зазвичай ми шукаємо рішення проблеми на тому ж рівні, на якому вона утворилася, але Роберт запевняє, що відповіді лежать на два рівні вище.

Отже, як же виглядає піраміда Ділтса? Вона складається з шести рівнів:

1.Внизу, в основі піраміди лежить те, що ми маємо – власність, гроші, робота, відносини, сім’я, друзі. Він найбільший і важливий для нас. Цей рівень відповідає на питання «Що у мене є?»

2.Другий рівень вміщує в себе поведінковий аспект, всі наші дії, що здійснюються в житті і призводять до наявності того, що у нас є в першому пункті. Він відповідає на питання «Що я роблю?»

3.На цьому рівні актуальним є питання «Як я це роблю?» Тут мешкають наші вміння, навички, здібності, таланти. Все, що стосується життєвого інструментарію, який ми використовуємо для того, щоб робити певні дії для отримання благ, зазначених в першому пункті.

4.Поверхом вище розташувалася мотивація, принципи, установки, критерії вибору і прийняття рішень. Тут панує питання «Чому я це роблю?»

5.«Хто я?» – відповіді на це глобальне питання потрібно шукати на п’ятому, передостанньому рівні. Він стосується наших життєвих ролей, уявлень, виховання, світогляду і самосприйняття. Я – чоловік, жінка, бізнесмен, вчитель, мандрівник, музикант, красуня, сильна людина, оптиміст, невдаха … Ми вбираємо в себе ці ролі і намагаємося їм відповідати.

6.Найголовніше питання, відповідь на яке люди шукають все життя і багато – не знаходять: «У чому сенс?» Якщо розвернути зовсім вже глобально, то «У чому сенс життя?». Заради чого ми мислимо і діємо на всіх попередніх рівнях? Заради чого ми існуємо? Яка наша місія?

Як бачите, кожен рівень є більш глибоким зануренням в нашу особистість і одночасно більш високою сходинкою в духовному плані. Наше життя протікає в двох нижчих ярусах. Два середніх поверхи керують нашим земним буттям, їх можна назвати ментально-матеріальною базою для здійснення всіх діянь. Два верхніх рівня визначають наповнення всіх інших.

Як говорилося, вирішення проблеми зазвичай лежить трохи вище її очевидного розташування. Але для того, щоб зрозуміти всю її симптоматику і знайти осередок «хвороби», ми повинні розписати відповіді на питання всіх шести рівнів.

Візьмемо для прикладу дратівливість і безглуздого. Проблема полягає в тому, що людина швидко втрачає самовладання, грубить, категорична у судженнях, надає чужим огріхам занадто багато значення. І людина хоче попрацювати над своєю нетерпимістю і гнівом. Що для цього потрібно, які необхідні дії, де криється заковика?

1.На рівні життєвої «власності» від гніву людини страждають люди – друзі, родина, колеги.

2.Що потрібно робити, щоб перестати дратуватися і гніватися? В даному випадку головна дія – це бездіяльність. Не зриватися, не кричати, не дратуватися.

3.Яку якість потрібно розвивати в собі, щоб навчитися не здійснювати ці дії? Спокій, поблажливість, доброзичливість, терпимість, стриманість. Що ж, на третьому рівні ми знаходимо відповідь на проблему – у людини цих якостей немає, вони не розвинені, тому вона не вміє стримуватися.

4.Чому людина це робить? Грубити і злитися на інших буде людина, незадоволена своїм життям, у якої є задавлені проблеми, нереалізовані бажання. Робота не по душі або не кохана дружина, закопаний в землю талант. Невідповідність між тим, ким уявляє себе людина, і тим, ким вона є. І чим більше цей дисонанс, тим завзятіше незадоволеність, тим менше спокою в житті і терпимості до інших.

5.Яка людина, яка доброзичливо ставиться до інших і не зриває на них злість? Ви відразу скажете – це цілісна реалізована особистість, яка знає, чого хоче, впевнено йде до своїх цілей, втілює свої мрії. Той, кому просто ніколи звертати увагу на помилки інших, тому що він чи вона зайнятий цікавою справою.

6.У чому сенс того, щоб позбутися від гніву і бути доброзичливим до оточуючих? Швидше за все, наш дядько «Злюка» просто хоче бути щасливим, коханим, щоб його приходу раділи, а не кривилися і розбігалися в усі сторони.

А тепер на мить затримуємося на вершині і починаємо котитися назад. Для того, щоб зробити своє життя і життя своїх людей приємніше і щасливіше, потрібно викорінити або зменшити дисонанс між уявленнями про своє життя і реальністю. Знайти роботу до душі, вилікувати хронічну хворобу, через яку постійно щось ниє, відкопати і відродити свій талант. Коротше кажучи, прибрати глобальні подразники. Задоволеному і реалізованому «Я» ні до чого злитися на інших, воно зуміє розвинути в собі терплячість, перестане кричати на близьких і всім стане краще.

Відразу хочу сказати, що це лише приклад – інша людина може знайти зовсім інші причини дратівливості і гнівливості, та й взагалі, у кожного своя піраміда Ділтса. Головне, що принцип засвоєний – знайти рівень, на якому криється проблема, піднятися на два поверхи вище і шукати там її причину.

Ця схема дуже проста, але саме в простоті криються самі фундаментальні істини. З нею можна працювати на всіх життєвих рівнях, починаючи з побутових дрібниць і закінчуючи пошуком свого призначення в житті.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: