Ораторська майстерність для керівників та бізнесменів.

раторська майстерність

Здавалось би, що може бути простіше! Ми всі кожен день спілкуємося з колегами, підлеглими, клієнтами, друзями, родичами. Але майже ніхто не замислюється про те,чи з інтересом слухають нас, чи розуміють те, що ми хочемо донести. Для бізнесменів вміння правильно і зрозуміло висловлюватися – основний навик, без якого знання з побудови компанії, управління персоналом стають майже марними.


Риторика – дисципліна, яка зародилася ще в Стародавній Греції. Аристотель і його послідовники розуміли важливість ораторської майстерності та знали, що вміння говорити – основна компетенція для будь-якої людини. Адже якщо керівник не може ясно і чітко поставити завдання, внаслідок чого підлеглий виконує її неправильно, потім починає переробляти … на це йде час, а значить і гроші компанії, у багатьох випадках чималі.

Не доводиться сумніватися в тому, що керівник компанії повинен бути лідером, а значить, вміти мотивувати персонал, аргументовано позначити свою позицію партнерам, переконливо презентувати проект інвесторам. У всі часи успішними були ті люди, які красиво і цікаво говорили – розповідали історії, розповідали байки. Чому? Все просто: словесне мистецтво – ключ, що відкриває безліч дверей.

Як же з’ясувати, наскільки харизматичний ви оратор? Найпростіше – записати один зі своїх виступів на камеру. Це можуть бути важливі переговори або нарада з партнерами, планерка, все, що завгодно. Потім сядьте і критично погляньте на свою промову: чи не занадто швидко або повільно ви говорите, чи вдалося донести думку, наскільки переконливо ви виглядали, то чи взагалі ви сказали, чи так, як планували?

Найчастіші проблеми, з якими стикаються люди:

  • слова-паразити (ну, ось, як би і інші);
  • монотонність (відсутність інтонацій, пауз, голосових акцентів);
  • страх виступу;
  • промова, не підкріплена жестами;
  • невміння структурувати промову;
  • незнання технік аргументованої, переконливої мови;
  • невміння працювати з питаннями від аудиторії і імпровізувати в розмові.

Якщо щось з перерахованого ви помітили в своєму виступі, варто задуматися про проходження тренінгу з ораторської майстерності. Звичайно, щось можна виправити самому, почитавши спеціалізовану літературу, але мистецтво говорити – навик, який формується в більшій мірі за рахунок практики.

Звичайно, деякі не відчувають проблем з спілкуванням: вільно спілкуються як з одним-двома співрозмовниками, так і з повним залом. Чому так відбувається, що може вплинути на формування ораторських навичок? Завжди закритим, закомплексованим людям яскраво і з задоволенням виступати перед аудиторією складніше. Вони хвилюються, соромляться, не можуть встановити невербальний контакт з аудиторією. Але це психологічні моменти, над якими потрібно працювати і робити свою промову більш ефектною, аргументованою, чіткою, емоційною і цікавою.

А ось чого не навчать ні на одному тренінгу – словниковий запас. Його обсяг прямо залежить від оточення людини. В одних сім’ях багато читають і часто обговорюють якісь події, в інших же все з точністю до навпаки. Поповнити лексикон за кілька занять, на жаль, не можна ні за які гроші. Єдиний шлях до цього – читання класичної літератури. Тільки володіючи великим словниковим запасом, можна легко і красиво говорити на абсолютно будь-яку тему.

А ось навчитися долати свій страх перед виступом цілком можна в ході спеціальних вправ.

Більшість дослідників ставлять цю фобію на друге місце після страху смерті. І страждають нею дуже багато, але в цьому немає нічого страшного. На тренінгах пояснюють учасникам: емоційне збудження перед виступом – це нормально, людина повинна трохи хвилюватися, у нього повинні горіти очі, бути легкий рум’янець на щоках, головне, щоб це хвилювання не завадило виступати. Думки не плуталися, руки не тряслися, хотілося посміхатися, позитивно спілкуватися з аудиторією. І на заняттях розбирають і відпрацьовують техніки, спрямовані на вміння керувати своїм станом. Людина долає себе і в кінці починає отримувати задоволення від свого виступу, від знаходження на сцені.

Є і пряма протилежність людям, скутим хвилюванням і страхом – невгамовні базіки. Невміння висловлюватися коротко, лаконічно, зрозуміло може стати серйозною проблемою.

Ніщо так не стомлює слухачів, як виступи з порушенням регламенту. Це також одна з найбільших помилок. Але за допомогою певних технік, які допомагають оратору відчувати аудиторію, структурувати свою промову, відчувати внутрішній регламент, цієї помилки можна уникнути.

Одного разу відомого професора запросили прочитати лекцію, і перше, ніж він поцікавився, – час, відведений виступ. Якщо ви даєте мені дві години, я приїду відразу, якщо півгодини – мені потрібен час на підготовку, а якщо дві хвилини – то навряд чи зможу приїхати раніше ніж через тиждень.

Щоб скоротити свій виступ, потрібно вміти структурувати розмову, відокремлювати зерна. Часто ми стикаємося з ораторами, які виливають на нас величезний обсяг інформації, факти і аргументи упереміш. Він може захоплювати увагу, бути цікавим, емоційним, але потім складно сказати, про що саме говорив оратор, і зовсім неможливо переказати суть його виступу.

У бізнесі такого допускати не можна, у підприємців буває по кілька переговорів у день, причому на самих різних рівнях від нарад з колегами до глобальних презентацій, де необхідно лобіювати серйозні ідеї і відстоювати свої інтереси. І якщо ми не володіємо достатньою кількістю комунікаційних технік, то управляти процесом переговорів і ситуацією в цілому будемо не ми. Чи бувало таке, що після емоційної, жорсткого виступу співрозмовника ви ухвалювали якесь рішення, а потім дивувалися своїй поведінці? На тренінгах навчають, як захищатися від маніпуляцій і як самим можна використовувати спеціальні прийоми для досягнення своїх цілей.

Коли оратор не підготовлений – в голові у нього тільки одне:« Що я забув сказати, а чи не пропустив я щось, а раптом зараз будуть питання, як мені на них відповідати. І тут уже ніколи звертати увагу на аудиторію, помічати її реакції: ага, он там зашуміли, значить відволікаються і мою увагу не доходить, а цей аргумент зачепив, значить треба дотискати. Тим часом, реакція слухачів завжди дає розуміння того, як себе вести. Особливо при переконанні. А коли є чіткий план виступу, зрозуміла структура, ти готовий до блоку питань-відповідей, вмієш парирувати напади, тоді ти калібруешь реакції аудиторії, можеш підняти її енергетику або, навпаки, втихомирити зал, міняєш цикли уваги. Це не такі складні техніки, просто потрібно знати їх, розуміти і грамотно застосовувати.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: