Поняття і види монополії.

glowing bulb among the gray

Виникнення монополій стало наслідком появи ринку. Люди дуже швидко зрозуміли, що отримувати максимально високий прибуток можна шляхом обмеження пропозицій від своїх конкурентів або ж повним їх відтискуванням зі сфери бізнесу.


Появі слова «монополія» послужило складання двох грецьких слів, які в буквальному перекладі можна трактувати як «один» і «продаю». У повсякденному побуті під «монополією» розуміється одноосібне право на щось.

З точки зору бізнесу, монополія – ??це підприємство, що займає лідируючі позиції в будь-якій галузі, і здатне контролювати ринок.

У такого явища, як монополізація існує дві грані:

-вона є закономірним наслідком конкуренції, що веде до відтискування із загального виробництва неефективних і дрібних підприємств;

-її наслідком є ??максимальна концентрація на великих виробництвах.

Існують різні види монополій:

1. Державна (легальна) монополія – ??в такому випадку всі права належать державі. Наприклад: виробництво ядерної зброї, грошей і т.п.

2. Природна монополія – ??ситуація, коли одна велика фірма, яка функціонує в певному сегменті ринку, виробляє продукцію або послугу з більш низькими витратами, ніж кілька дрібніших фірм. Приклад: телефонний зв’язок, електропостачання тощо. У більшості випадків, такий вид монополії буває захищена від конкуренції державою.

3. Штучна монополія – ??про неї доводиться говорити в тому випадку, коли причин для природної монополії немає, але в галузі все ж таки присутній підприємець, який отримав контроль над нею шляхом скупки малоефективних підприємств.

4. Чиста монополія – ??результат наявності на ринку єдиного продавця, який не має аналогів. Також це може бути наслідком відсутності входу на якийсь певний сегмент ринку для всіх підприємців, крім самої фірми-монополіста.


5. Тимчасова монополія – ??безпосередньо пов’язана з підвищенням темпів науково-технічного розвитку. Виникає в результаті володіння монополістом певним науковим досягненням. Терміни перебування на становищі монополії в даному випадку обмежені швидкістю його повсюдного поширення.

6. Випадкова монополія – ??вона може виникати в результаті значного обмеження попиту над пропозицією. При вдалому збігу обставин може плавно перетікати в монополію штучну.

7. Абсолютна монополія – ??це стовідсотковий контроль над виробництвом і реалізацією товару або послуги з боку одного виробника.

Також існує ще один вид монополії про який можна говорити окремо. Це монополія покупця – монопсонія. Її спостерігають в тому випадку, коли дефіциту на ринку товарів і послуг немає, але при цьому є тільки один покупець.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: