Що таке аутсорсинг?

shho-take-autsorsing

Існує думка, що за часів загальної глобалізації і стрімкого розвитку бізнес-сегменту економіки бути вузькопрофільним фахівцем вкрай невигідно. Це в корені неправильне твердження. Чим вужча спеціалізація компанії або людини, тим вище професіоналізм і глибше знання. Якщо деякі супутні види діяльності видаються компанії обтяжливими по грошах або з яких-небудь інших витрат, на допомогу приходить аутсорсинг.


Аутсорсинг, визначення та походження?

Слово «аутсорсинг» англійського походження, походить від злиття двох слів: out «зовнішній» і source «джерело». Таким чином, аутсорсинг – це, кажучи простими словами, процес передачі компанією частини виробничих або бізнес-процесів іншій компанії, яка є експертом в цій галузі.

Делегуючи процеси, що не відносяться до основного виробництва, але є стратегічно важливими для аутсорсера (компанії, що бере «чужі» функції на себе), компанія здійснює взаємовигідний обмін.

Варто розрізняти поняття разової підтримки і аутсорсингу. Разова підтримка має епізодичний характер, а з компанією-аутсорсером укладається договір на надання аутсорсингових послуг на певний інтервал часу.

Що ж штовхає компанії вдатися до аутсорсингу? Перш за все небажання витрачати дорогоцінний час на супроводжуючі основну діяльність напрямки: програмне забезпечення, бухгалтерію, технічне обслуговування.

Аутсорсинг дозволяє довірити ведення цих напрямків професіоналам, а всі сили зосередити на вирішенні основних стратегічних і виробничих завдань.

Види аутсорсингу

Виробничий аутсорсинг. Частина виробничих функцій передається сторонньої організації. Наприклад, рекламні агентства, які використовують виробничі потужності друкарні.

Аутсорсинг бізнес-процесів. Компанія передає бізнес-процеси, які не є основним видом її діяльності, у відання сторонньої компанії. Класичний приклад – аутсорсинг бухгалтерських послуг.

IT-аутсорсинг. Інформаційні системи компанії передаються на обслуговування організаціям, які займаються технічною підтримкою і програмним забезпеченням. У списку переданих функцій можуть бути: створення сайтів, підтримка ПЗ або його розробка, обслуговування комп’ютерної та супутньої техніки.

При передачі допоміжних бізнес процесів аутсорсинговій компанії, для оцінки і контролю ефективності застосовують показники KPI. Правильно підібрані метрики підвищують якість взаємодії між компаніями.

Аутсорсинг дозволяє компаніям фокусуватися на головному. Диверсифікація – розширити сферу діяльності організації або асортименту продукції.

Переваги та недоліки аутсорсинга

Приймаючи рішення про передачу деяких функцій на аутсорсинг, не варто покладатися тільки лише на досвід західних колег. Слід брати до уваги загальний стан економіки і положення цільового ринкового сегменту.

Однак не можна бути впевненим на всі сто відсотків в успіху даного заходу. Виною тому деякі особливості, властиві аутсорсингу як розвиваючого напрямку бізнесу. Головне завдання аутсорсингу – винести за рамки бізнесу непрофільні і вузькоспеціалізовані напрями діяльності.

Почнемо з очевидних плюсів, які дає передача супутніх основної діяльності процесів на аутсорсинг. З економічної точки зору залучення аутсорсера дозволяє фірмі значно знизити витрати. Адже компанії не доведеться утримувати додаткову структуру і роздувати штат.

Транзакційні витрати також можуть знизитися. Деякі постійні витрати можуть трансформуватися в змінні залежно від потреб фірми в конкретний період часу.

З точки зору реалізації стратегічних завдань аутсорсинг дає можливість сконцентрувати ресурси на основному виробництві, а також поліпшити операційний контроль.

Крім того, полегшується процес впровадження нових технологічних або управлінських операцій. З технологічного боку аутсорсинг відкриває доступ до більш високих технологій. Якщо в штаті немає необхідних фахівців, їх можна залучити за програмою аутсорсингу.

Якість обслуговування в разі залучення аутсорсера значно зростає, так як стороння компанія зобов’язується контролювати якість надаваних за контрактом робіт.

Звичайно, є і зворотна сторона медалі. Позначимо основні недоліки, які можуть перешкодити компанії досягти бажаної мети за допомогою аутсорсингу.

Зростання витрат. Це можливо, якщо компанія транслює багато процесів на аутсорсинг. Крім того, впровадження системи аутсорсингу вимагає ретельного розрахунку витрат і зіставлення їх з очікуваним економічним ефектом.

Транзакційні витрати можуть також зрости. Не варто виключати і можливість банкрутства компанії-аутсорсера. Може загубитися контроль над виконанням переданих на аутсорсинг процесів. Керівництво може втратити сполучну нитку між управлінням і бізнес-практикою. Знижується управлінська гнучкість.

Небезпека концентрації технологічних процесів в одному місці. Це знову ж таки позбавляє компанію гнучкості в певних бізнес-процесах.

Відсутність чіткої законодавчої бази аутсорсингу. Крім того, багато компаній побоюються делегувати бізнес-процеси іншим особам через острах витоку інформації або можливого порушення договірних відносин.

Приклади аутсорсингу

Прабатьком виробничого аутсорсингу можна назвати Генрі Форда. Він одним з перших зрозумів, що жодна фірма не може бути самодостатньою. Глава автомобільної компанії прагнув особисто контролювати всі етапи виробництва, але незабаром він зіткнувся з непомірними витратами, на обслуговування всіх напрямків діяльності компанії. Тоді він і звернувся за допомогою до незалежним компаніям, які взяли на себе частину завдань. Зараз компанія Ford самостійно виробляє тільки 30% комплектуючих, інше виробництво передано на аутсорсинг.

Інший гігант, не з чуток знає про переваги аутсорсингу, компанія ІКЕА. Власного виробництва ІКЕА практично не має, натомість вона співпрацює з 2500 постачальниками, перевіреними роками. Логістичні функції ІКЕА також делеговані сторонній організації. Виходить, що ІКЕА спрямовує всі свої ресурси на організацію роздрібного бізнесу, а решта послуг і бізнес-інфраструктура винесені на аутсорсинг.

Фірма Kodak на початку 90-х років вирішила, що лідерство в сфері високих технологій не є її стратегічною метою. Вона передала всі IT-напрямку на аутсорсинг компанії IBM, яка як раз прагнула завоювати лідерство в цьому сегменті.

Перспективи розвитку ринку аутсорсингу

В цілому аутсорсинг представляється вигідною операцією для багатьох компаній, які не мають достатньо ресурсів для тотального контролю всіх етапів і процесів виробництва. Світова статистика це підтверджує.

Американська асоціація менеджменту провела опитування 600 фірм. Виявилося, що 20% з них вже передали на аутсорсинг деякі фінансові операції, а 80% – адміністративні функції. Така статистика дає право припускати, що все більша кількість компаній буде придивлятися до можливості використовувати аутсорсинг.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: