Що таке франчайзинг (франшиза)?

Що таке франчайзинг (франшиза)

На сьогоднішній день франчайзинг є досить поширеним і розвиненим явищем в світовому бізнесі. Для тих, хто ще не знає, що таке франчайзинг, наводимо визначення цього терміна:


Франчайзинг – це вид відносин між суб’єктами ринку, що має на увазі передачу від однієї сторони іншій стороні прав на ведення певного бізнесу на певних умовах, використовуючи при цьому бренд, товарний знак, принципи організації діяльності тощо передавальної сторони.

Сторона, яка продає права на використання свого бренду в веденні бізнесу, називається франчайзером. Сторона, яка отримує ці права – франчайзі. Для франчайзера головна перевага такого співробітництва в тому, що він отримує можливість швидкого і широкого поширення популярності свого бренду, а франчайзі (вільні підприємці) можуть таким чином стати власниками свого бізнесу і діяти від імені вже відомої торгової марки.

Як виник франчайзинг

Історія франчайзингу бере своє коріння ще з 1851 року, коли Ісаак Зінгер (засновник компанії з продажу та обслуговування відомих швейних машин Zinger) став укладати договори з іншими компаніями, які дозволяють їм продавати й обслуговувати дані швейні машини на певній території Америки. Завдяки тому, що Ісаак Зінгер вирішив саме так організовувати свій бізнес, і з’явилося поняття франчайзингу, яке згодом перетворилося в те явище франчайзингу, яким ми його знаємо зараз.

Створити франчайзингову систему Зінгера підштовхнув той факт, що його компанія не мала можливості забезпечити належне обслуговування вироблених швейних машинок по всій території Америки. Щоб кожен, хто придбав швейну машинку, мав можливість отримати якісну та своєчасну допомогу в обслуговуванні даного товару, Зінгер став передавати стороннім фірмам право на здійснення обслуговування своїх швейних машин в різних містах Сполучених Штатів.

Наступний сплеск франчайзингу стався в 1898 році, головною дійовою особою якого була вже компанія “General Motors”, яка почала також застосовувати принципи франчайзингу в своїй діяльності. На початку минулого століття франчайзинг почав свій бурхливий розвиток серед компаній, які займалися оптовими продажами різних товарів, далі до даної системи організації діяльності підключилися нафтопереробні підприємства. З роками принципи франчайзингу трохи змінювалися і підбудовувалися під поточні умови ринку.

Засновником того виду франчайзингу, який використовується в сучасному світі, вважається Рей Крок. Створивши компанію McDonald’s, він став продавати іншим підприємцям права на ведення бізнесу з використанням готової бізнес-моделі. Саме завдяки цій системі, ресторани швидкого харчування McDonald’s є такими популярними і впізнаваними в усьому світі.

Що таке роялті у франшизі

Сам об’єкт франчайзингового договору, тобто принципи ведення бізнесу, товарний знак, бренд, логотипи і т.п. називається франшизою. Франчайзі виплачують франчайзерам два види платежів – паушальний внесок і роялті. Паушальний внесок виплачується раз, коли підприємець вступає до франчайзингової мережі. Роялті – це періодичні регулярні виплати, які робить франчайзі своєму франчайзеру.

Існує кілька типів роялті, які використовуються в різних сферах бізнесу. Наприклад, сума роялті може бути фіксованою і прописаної в договорі, а може являти собою певний відсоток від продажів, які здійснила компанія-франчайзі.

Переваги франчайзингу для франчайзера

1. Використання системи франчайзингу – це найкращий спосіб розвитку і підвищення популярності свого бренду без великих капіталовкладень.

2. Знижується ступінь різних ризиків у веденні бізнесу для франчайзера.

3. Франчайзер позбавляється від необхідності вирішення різних проблем, пов’язаних з управлінням, в кожному окремому підприємстві мережі – цим займається сам франчайзі.

4. З’являється можливість використання сторонніх ресурсів (як фінансових, так і трудових), що значно прискорює розвиток бренду.

5. За допомогою створеної франчайзингової мережі, для компанії значно полегшується процес “завоювання” нових територій, так як підприємці, які купили франшизу, краще знають свій регіон, потреби клієнтів і ринкові умови.

Переваги франчайзингу для франчайзі

1. Можливість вести власний бізнес від імені великої компанії, використовуючи перевірені бізнес моделі та принципи організації діяльності.

2. Франшиза дозволяє стати частиною великої компанії, у якої вже є свої постійні клієнти і шанувальники, тому знижуються витрати на розкручування бренду.

3. Істотно знижується ризик збанкрутувати, так як франчайзі може отримати всіляку допомогу від франчайзера в рамках укладеного договору.

4. Можливість придбання сировини, витратних матеріалів, обладнання тощо за пільговими цінами. Також франчайзер надає допомогу в навчанні співробітників.

5. Не дивлячись на необхідність “підкорятися” умовам франчайзера у веденні бізнесу, підприємство-франчайзі є самостійною юридичною особою і зберігає певну ступінь своєї незалежності (приймаючи рішення на місцевому рівні).

Недоліки франчайзингу

1. Франчайзер отримує лише частину прибутку, яку заробляє підприємство-франчайзі. Ця сума значно менша від тієї, яку компанія могла б отримувати, якби це підприємство перебувало у власності самого франчайзера.

2. Ускладнюється процес контролю і звітності. Так як підприємства-франчайзі можуть бути розкидані по всьому світу, франчайзеру досить складно контролювати діяльність кожного франчайзі.

3. Для франчайзера з’являється ризик нажити собі серйозного конкурента, якщо франчайзі, набравшись досвіду і необхідних знань, через час захоче вийти з мережі і займатися бізнесом незалежно під іншим брендом.

4. Купуючи франшизу, підприємець зобов’язаний вести бізнес відповідно до заздалегідь встановленим правилам франчайзера. Ці правила стосуються абсолютно всього – починаючи від принципів спілкування з клієнтами і закінчуючи кольором робочої форми співробітників. Використовувати свої нововведення в уже встановленої системі заборонено.

5. Франчайзі ризикує знизити попит на свої послуги (товари), якщо попит на послуги (товари) франчайзера теж знизиться. Простіше кажучи, якщо популярність бренду в усьому світі знизиться, то знизиться і популярність кожного окремо взятого ресторану.

Для людей, які не є підприємцями, франчайзинг також має своє значення.

По-перше, з’являється можливість користуватися послугами і купувати товари всесвітньо відомих брендів в своєму місті (навіть в самому невеликому).

По-друге, франчайзингові підприємства дають можливість, як правило, легко отримати робоче місце, що вирішує проблему зайнятості населення.

І, по-третє, завдяки налагодженій і відпрацьованій системі організації бізнесу, споживачі отримують високий рівень якості обслуговування в мережі.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: