Що таке кайдзен?

shho-take-kaydzen

У найвужчому сенсі кайдзен – це сукупність практичних дій, спрямованих на збір та впровадження ідей щодо поліпшення життя, бізнес-процесів, продукту або послуги.


У широкому сенсі кайдзен – це філософія постійного вдосконалення. Дана філософія застосовна не тільки до бізнесу, але (і в першу чергу) і до особистого життя.

Відмінні риси кайдзен

  • Кайдзен заснований на реалізації безлічі невеликих кроків
  • Кайдзен не вимагає значних інвестицій
  • Кайдзен охоплює всі сфери життя підприємства і всіх співробітників

Кайдзен це про невеликі перемоги в маленьких справах, але кожен день і в усіх напрямках.

Інструменти кайдзен

Є два підходи до практики кайдзен: пасивний і активний. Інструменти реалізації кайдзен поділяються на 2 типи.

Пасивні інструменти кайдзен

Система раціоналізаторських пропозицій. Ця система добре знайома багатьом. Як правило, це бланк, на якому будь-який співробітник може викласти свою ідею. Комісія або керівник приймає рішення про впровадження. Вона може бути реалізована по-різному: електронний вигляд, соцмережі, паперові бланки і поштові скриньки.

Є кілька обов’язкових умов, без яких система не запрацює і не стане кайдзеном. Низька залученість персоналу в систему подачі раціональних пропозицій, фокус тільки на економічний ефект, непрозорість оцінки пропозицій та тривалість їх впровадження – це все робить систему далекою від філософії кайдзен.

Активні інструменти кайдзен

Це керовані інструменти, які спрямовані на поліпшення в обраних областях і напрямках. Перш за все це: Kaizen blitz і Воркшоп (Workshop).

Kaizen blitz (швидкі поліпшення) – це кілька послідовних і інтенсивних проектів спрямованих на поліпшення в конкретній галузі. Важлива особливість Блітц – швидка і видима перемога. Тобто після закінчення проекту, який триватиме від 1 дня до 1 тижня, на виході у вас є поліпшення, які ви можете пред’явити (фізично) світу.

Воркшоп (Workshop) – за своїм інструментарієм схожий на Блітц, але після закінчення воркшопу (як події) у команди на руках залишається план заходів. Остаточні підсумки воркшопу підводяться після впровадження цих заходів і результат (успіх чи ні) буде видно через тривалий час (від декількох місяців до року).

Обидва інструменти кайдзен вимагають, щоб учасники розуміли основні інструменти бережливого виробництва і були знайомі з набором цих інструментів (хоча б деяких). Має сенс в підготовчих цілях провести кілька мозкових штурмів, пограти в “Шість капелюхів” і спробувати щось ще. І після проводити кайдзен активності, щоб не витрачати час на пояснення азів.

Які проблеми вирішує кайдзен

Кайдзен не спосіб вирішити проблему, а спосіб щось поліпшити, щось змінити. Методи вирішення проблем – це про пошук причин і винного, з їх подальшим усуненням. Методи кайдзен – це про пошук ідей і невеликих поліпшень, але часто, багато і по всіх фронтах.

Пропозиції від ваших співробітників будуть більше відповідати очікуванням бізнесу, якщо працівники знають основні види втрат, розуміють свою роль в їх виявленні і усуненні, бачать свого клієнта. Для цього ми рекомендуємо в обов’язковому порядку навчати їх інструментам бережливого виробництва.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: