Що таке ризик-менеджмент?

ризик-менеджмент

Управління ризиками, ризик-менеджмент (англ. risk management) – процес прийняття і виконання управлінських рішень, спрямованих на зниження ймовірності виникнення несприятливого результату і мінімізацію можливих втрат проекту, викликаних його реалізацією.


Будь-яка діяльність піддається певним ризикам. У загальному розумінні, ризики – це можливість появи збитків або втрат.

Виключити ризики повністю неможливо. Але кожен підприємець, який дбає про успішність свого бізнесу, повинен дослідити можливі несприятливі фактори, які впливають на отримання прибутку і здійснювати заходи щодо їх зниження. Ризик-менеджмент спрямований якраз на таку діяльність.

Поняття управління ризиками пов’язано, в першу чергу, з випадковими збитками – тобто з тими, які не можна розрахувати прямим способом. Ті збитки, які можливо заздалегідь спрогнозувати і висловити кількісно, ??можуть аналізуватися не як ризики, а як передбачені витрати. В такому випадку вони повинні бути враховані в розрахунку собівартості товару при виробництві та продажу.

Ризик-менеджмент включає в себе і оцінку несприятливих факторів, і управління ними. У будь-якому бізнесі ризиками можна і потрібно управляти.

Для різних видів ризику (інвестиційних, страхових, організаційних, фінансових, кредитних та інших) застосовуються різні способи оцінювання та управління, які спрямовані, перш за все, на прогнозування можливості ризиків і проведення цілеспрямованих заходів щодо їх мінімізації.

Ризик-менеджмент своїм головним завданням ставить отримання максимального прибутку від підприємницької діяльності шляхом зниження ступеня ризиків. Ризик-менеджмент працює на отримання оптимального для бізнесмена співвідношення прибутку і ризиків.

Стратегія і тактика ризик-менеджменту

Ризик-менеджмент містить у собі як тактичні дії, так і стратегічні. Тактичні дії можна описати як набір конкретних прийомів і засобів, спрямованих на отримання конкретного результату в наявних умовах. Для кожної ситуації підходять певні управлінські методи, і головною метою тактичного управління ризиками є оптимальний вибір цих методів і обгрунтування даного вибору.

Стратегічні дії охоплюють вже більш широке коло діяльності. В першу чергу, до них входить напрямок методів, які застосовуються для досягнення поставленої мети, а також специфіка їх використання. Кожен метод включає в себе конкретні інструкції і правила, а також обмеження щодо виконання дій. Стратегічне управління ризиками спрямовано лише на один варіант рішення, коли всі інші варіанти вже визнані неефективними в поставлених умовах. Після досягнення певної мети, робота відповідно даної стратегії припиняється. З’являється нова мета управління – починається розробка нової стратегії.

Технологія ризик-менеджменту

Рішення з управління ризиками є одними з основних управлінських рішень. Щоб прийняти будь-яке управлінське рішення, необхідно мати певну інформацію. На основі неї управлінець і розглядатиме різні варіанти і алгоритми подальших дій, щоб вибирати з них найбільш оптимальний.

В сучасних економічних умовах інформація змінюється дуже швидко. Та, яка була актуальна ще вчора, сьогодні вже може не становитиме жодної цінності. Тому будь-якій роботі з інформацією, в першу чергу, повинна бути властива оперативність.

У найбільш загальному вигляді схему аналізу ризиків можна змалювати таку картину:

  • Встановлення правил та вимог до аналізу, позначення обмежень (якщо вони є).
  • Встановлення критеріїв аналізу.
  • Безпосередньо проведення аналізу та виявлення потенційних ризиків.
  • Виявлення критичних точок і визначення ступеня їх можливої ??небезпеки.
  • Визначення методів, які будуть спрямовані на корекцію потенційну небезпеку.
  • Встановлення заходів з контролю над ризиками.
  • Встановлення заходів з оцінки ризиків.

Однак, готового шаблону, за яким можна аналізувати будь-які ризики в будь-якому варіанті умов, не існує. Є тільки загальні форми і рекомендації до певних випадків. Кожен управлінець вибирає ту схему прийняття рішень, яка зручна саме йому і підходить до певної фірмі і заданим умовам.

Об’єкт і суб’єкт управління в ризик-менеджменті

Об’єктом ризик-менеджменту є, безпосередньо, сам ризик. Залежно від виду ризиків, це можуть бути і капітальні вкладення, які схильні до ризику, і різні економічні відносини між суб’єктами господарської діяльності (наприклад, страхові, кредитні відносини, партнерські відносини співпраці) і багато іншого. Суб’єктами ризик-менеджменту є люди, які за допомогою управлінських методів впливають на об’єкт управління.

Найчастіше цю функцію виконують ризик-менеджери, фінансові радники, фахівці зі страхування, фахівці по роботі з цінними паперами. Ефективна взаємодія об’єкта і суб’єкта управління ризиками можливо тільки при наявності і кругообігу необхідних відомостей між ними.

Поради при роботі з ризиками

1. Робота з ризиками повинна завжди супроводжуватися вірою в успішний кінцевий результат. Враховувати можливі негативні наслідки ризику, безумовно необхідно, однак, ваша діяльність повинні бути все ж спрямована на перемогу – тобто максимальне зниження ризику.

2. Кожна дія має бути здійснена тільки після того, коли відкинуті всі сумніви з приводу правильності цієї дії. Тільки рішення, яке допускає подальшу корекцію, може бути прийнято за наявності об’єктивних сумнівів.

3. Ніколи не допускайте ризику багато чим, заради малого. Такий ризик рідко буває виправданим.

4. Завжди і в будь-якій ситуації існує кілька способів подальших дій, і всі вони повинні бути розглянуті раніше, ніж зупинитися на якомусь одному.

5. Аналіз ризику може зайняти тривалий час, за який зовнішні або внутрішні умови, що впливають на ступінь ризику, можуть змінитися. Завжди необхідно за ними стежити і враховувати їх під час прийняття рішень.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: