Що таке соціальний пакет?

Багато роботодавців обіцяють майбутнім співробітникам соцпакет. Безумовно, це слово здатне прикрасити будь-яку вакансію, але при цьому важливо знати, що може під ним ховатися.


Що таке соціальний пакет?

Соціальні пакети завжди були показником благополуччя ситуації на ринку праці. З його допомогою можна визначити ступінь розвитку, збалансованості та перспективності системи трудових відносин.

Соціальний пакет (соцпакет) – це набір компенсацій і пільг, який надає роботодавець за власною ініціативою. Адже в його інтересах залучити кращих професіоналів, які будуть працювати на благо компанії. Додаткові пільги та бонуси – це той інструмент, який здатний мотивувати і утримувати хороших співробітників.

При цьому дуже часто соцпакет плутають з соціальними гарантіями. Але це не одне і те ж, а зовсім різні речі. Соціальні гарантії, на відміну від соціального пакета, є обов’язковими для роботодавця. Вони включають в себе ті права працівника, які передбачені законодавством, а саме перерву на обід, оплачувані лікарняні та відпустку, сплату податків та інші гарантії, передбачені Трудовим Кодексом.

Що не є  соцпакетом?

Якщо роботодавець обіцяє вам оплачувати проїзд, мобільний зв’язок або професійне навчання для підвищення кваліфікації, то це називається не соцпакет, насправді це відшкодування особистих коштів, які витрачають співробітники на благо компанії.

Досить багато роботодавців мають на увазі під соціальним пакетом щось інше, ніж є насправді. Якщо вам обіцяють оплату лікарняних, оплачувану відпустку, оплату декретної відпустки або відрахування в пенсійних фонд, то це і так належить вам згідно з вимогами трудового законодавства. І називати це додатковими бонусами просто недоречно.

Що входить в соціальний пакет?

Виходячи з прибутку, соцпакети індивідуальні для кожної компанії. У нього може входити:

  • оплата житла;
  • безкоштовне харчування;
  • корпоративне авто;
  • організація дозвілля;
  • можливість отримання туристичних путівок;
  • абонементи в спортзали і багато іншого.

Чи мають право компанії не надавати соцпакет своїм співробітникам?

Якщо вам при прийомі на роботу обіцяють «повний соціальний пакет», зверніть увагу, що саме в нього входить. Якщо в ньому вказані тільки оплата лікарняних, оплачувана відпустка, оплата декретної відпустки і відрахування в пенсійних фонд, то знайте – вас обманюють. Як ми вже говорили, ці умови гарантовані вам законом.

Якщо роботодавець при прийомі на роботу обіцяє надати вам додаткові блага понад своїх обов’язків, то, як правило, це прописується в трудовому договорі. У разі невиконання працівник може звернутися до суду і зобов’язати роботодавця виконати умови трудового договору.

Чи існує стандарт умов, що входять в соціальний пакет?

Відповідно до ст. 9-1 Кодексу законів про працю України, підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові, не прописані в законодавстві, трудові і соціально-побутові пільги для працівників. А це значить, що в трудовому договорі між працівником і роботодавцем можуть передбачатися будь-які умови, за винятком  тих, що погіршують права працівників.

Далі за всіх на цьому шляху просунулися IT-компанії. Вони вже давно обладнали спортивні тренажери і лаундж-зони в офісах, де співробітники можуть трохи відпочити і провести час з користю. Безлімітні чай, кава і снеки, короткий день в п’ятницю або робота на дому – ось неповний перелік того, що в IT-компаніях вже не розцінюється як поступка, а вважається необхідною умовою для підвищення продуктивності працівників.

Також багато в цьому напрямку роблять для своїх співробітників і оператори мобільного зв’язку. Наприклад, в офісах Київстар, є велопарковки, душові, спортивні зали. Для співробітників, чия робота пов’язана з підвищеним психоемоційним навантаженням (наприклад, співробітників кол-центру), створені спеціальні рекреаційні зони відпочинку, обладнані масажними кріслами, столами для настільного тенісу і футболу. Також проводиться виплата цільової матеріальної допомоги в зв’язку з важливою або складною подією в житті співробітника, компенсація оренди житла протягом року при переїзді в інше місто.

Тим часом, згідно з опитуваннями, які проводилися в нашій країні, майже 90% претендентів вважають, що роботодавець повинен піклуватися про їх здоров’я, маючи при цьому на увазі мінеральну воду і фрукти в офісі, масажний кабінет, оплату (пільги) з фітнесу та корпоративні спортивні заходи.

І наостанок хотілося б підкреслити, що всі перераховані привілеї, які входять в український соцпакет – це не обов’язкова умова. Дуже часто в процесі пошуку роботи ми стикаємося з тим, що роботодавці надають тільки заробітну плату. І тільки ви вирішуєте, працювати на таку компанію або ж продовжити пошуки тієї, де надаються всі необхідні умови.

Цінуйте себе і поважайте свою працю!

Джерело: hyser.com.ua

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: