Складання сімейного бюджету.

simeyniy-byudzhet

Чому буває так, що в деяких сім’ях панує достаток і благополуччя, а в інших – ледве-ледве зводять кінці з кінцями ?!


Безумовно, дохід, який має сім’я, грає істотну роль, але і підхід до фінансового планування скидати з рахунків не варто. Саме в цьому ми сьогодні і спробуємо розібратися.

З чого почати

Планувати наші фінансові витрати і доходи краще в цілому на рік – тоді простіше розбити всі витрати по місяцях.

Уявіть, що ваша сім’я – це маленька держава, яка повинна затвердити свій річний бюджет. При цьому важливо врахувати всі передбачувані великі витрати: покупку квартири або машини, поїздку у відпустку, купівлю великої побутової техніки, навчання дитини у вузі і навіть покупку верхнього одягу і зимового взуття (адже, як правило, ці витрати сьогодні дуже вагомі).

Природно, важливо розуміти і розміри доходу, який сім’я очікує отримати протягом року. Це не тільки заробітна плата, а й відсотки за вкладами, премії, додатковий підробіток, доходи від акцій, здачі житла в найм, продажу нерухомості тощо. В результаті у вас повинен вийти оптимальний варіант бюджету, А ось стане він дефіцитним або профіцитним буде залежати тільки від ваших бажань і можливостей.

Статті витрат

При правильному плануванні і складанні сімейного бюджету необхідно, в першу чергу, враховувати умовно постійні витрати. А саме: оплата комунальних послуг (ЖКГ, електроенергія, інтернет, стільниковий зв’язок). Багато хто знає, що варто тільки не заплатити місяць-другий, як борги будуть наростати як снігова куля. І потім відразу знайти таку суму буде непросто. Тому «комуналку» потрібно платити вчасно і в строк.

Те ж саме я можу сказати і про кредитні зобов’язання, якщо в сім’ї є кредит в банку. Невиплата відсотків в строк загрожує не тільки підмоченою репутацією, але і штрафами, які і без того збільшать фінансове навантаження. Так що виплата частини боргу і відсотків по обслуговуванню кредиту обов’язкове, як не крути.

Інша стаття витрат – транспорт. У багатьох сімей є автомобіль, значить, необхідно запланувати кошти на його ремонт і обслуговування, заміну гуми, оформлення страхового поліса (це ж ваша безпека і економити на ній не варто), а також врахувати вартість бензину. Той, хто змушений користуватися послугами громадського транспорту повинен, природно, врахувати витрати на оплату проїзду до місця роботи і назад.

Третій вид витрат – споживчий кошик або покупка продуктів харчування. Зрозуміло, що при існуючих цінах дуже складно скласти нормальне збалансоване меню. Але існує маса способів. Як це зробити радять лікарі і дієтологи. Разом з тим важливо розуміти, що якісні продукти це і запорука вашого здоров’я в майбутньому. Все, що ми їмо, має бути свіжим, корисним і придатним до вживання. В іншому випадку додаткові витрати на походи по лікарях, аналізи, ліки і процедури по схудненню «з’їдять» весь ваш бюджет. Безумовно, в свята, вихідні і значущі для сім’ї дні варто побалувати своїх домашніх якимись делікатесами. Адже без маленьких радощів життя стане прісним і нецікавим.

Йдемо далі. Витрати на дітей. Це оплата навчання, гуртків, секцій (купити хокейні ковзани або футбольну форму), репетиторів, відвідувань басейнів і розваг. Це не обговорюється, і кожна сім’я по-різному підходить до вибору додаткових занять для дітей в залежності від своїх можливостей.

Звичайно не слід забувати, що не їжею єдиною живе людина. Кожному «осередку суспільства» для гармонійного розвитку все-таки потрібна і їжа духовна. Я маю на увазі відвідування концертів, походи з дітьми в цирк або кіно. І на це теж необхідно відкладати гроші. Адже сьогодні похід в кінотеатр для сім’ї з трьох-чотирьох чоловік обертається не дріб’язковими витратами.

Копійка гривню береже

Про що ще важливо пам’ятати, складаючи свій щомісячний бюджет? Про подарунки рідним і близьким на дні народження, свята, ювілейні дати сім’ї. Щодо витрат на відпустку і подорожі, які можна віднести до довгострокових покупок. Крім того, погоджуся з думкою соціологів та економістів:українські сім’ї повинні навчитися відкладати гроші, тобто робити накопичення.

У розвинених країнах прийнято 30% від доходу відкладати на заощадження, у нас в силу економічної ситуації – це відсотків 10-15. І то не у всіх виходить. Але певну суму відкладати все-таки необхідно – це якраз ті кошти, які вам знадобляться на ваші довгострокові придбання: взуття, одяг, поїздки. Звичайно, заощадження краще розмістити у вклад у банку. Відсотки за вкладом знову ж будуть вашим додатковим доходом.

Так що складання сімейного бюджету та фінансове планування – це чудові речі. Зрозуміло, що спочатку складно все освоїти, уберегтися від незапланованих витрат, але, якщо хоча б три місяці постаратися дотримуватися жорсткої фінансової розрахунку, то вже на четвертий все буде складатися само собою. Головне почати.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: