Як накопичувати гроші?

yak-nkopichuvati-groshi

У мене, та й у кожного з вас знайдеться хоча б один друг з унікальною властивістю: зарплата начебто середня, в лотереї джек-потів не зриває, але постійно у нього якісь новинки з’являються. То фотоапарат “наворочений” купить, то на курорт махне, то вже на новій машині катається … Як він примудряється – здивовано запитують приятелі? Все просто: людина вміє відкладати (заощаджувати) гроші.


Набагато сумніше тим, хто всю зарплату спускає на безглузді покупки: їжу, п’янки і забивання шаф одягом. У той час вони можуть роками жити без ремонту, відпочивати тільки на дачі і їздити на роботу на старенькому велосипеді.

Наші поради як накопичити гроші будуть корисні в першу чергу молоді, якій ще тільки належить освоювати це мистецтво. Але і серед дорослих є люди, що не до кінця спіткали науку управління фінансами або навіть знаходяться в самому початку шляху.

Як навчитися накопичувати (заощаджувати) гроші

1. Відкладайте невеликі суми, але регулярно. Секрет стабільного зростання ваших заощаджень полягає в тому, що потрібно відкладати постійно і потроху. Зазвичай це 10-15% щомісячного доходу. Якщо необхідно накопичити гроші швидко, то частку можна збільшити до 20-30%. Більше – небажано.

2. Визначте статті непотрібних витрат і зменшіть або зовсім виключіть їх. Ми часто витрачаємо на абсолютно непотрібні речі, потрапляємо на виверти маркетологів, викидаємо у відро для сміття зіпсовану їжу… Уважно проаналізуйте всі статті своїх витрат, якщо потрібно – ведіть щоденник. Є програми для телефонів і смартфонів – вони допоможуть виявити непотрібні витрати грошей.

3. Визначте комфортний для себе рівень витрат. У попередньому пункті ми говорили про усунення непотрібних витрат, але економія повинна бути здоровою. У деяких випадках вжимати себе не варто – це спричинить і фізичний, і моральний дискомфорт. Наприклад, якщо ви починаєте купувати неякісну їжу, від якої погано себе почуваєте, відмовляєтеся від послуг перевірених лікарів на користь “бюджетних” варіантів, закидаєте спорт і так далі. Це призводить до погіршення якості життя, зниження тонусу і працездатності, поганому настрою. Користі від такого накопичення – нуль, тому що жадана покупка буде коштувати надто дорого, а в наступний раз збирати вже не захочеться.

4. Якщо ви заробляєте недостатньо, щоб відкладати гроші, шукайте підробіток. Якщо тверезо і з розумом зіставили доходи з витратами і зрозуміли, що не можете накопичувати за такого заробітку – знайдіть ще одне джерело доходу. Воно може бути зовсім невеликим, але якщо відкладати його повністю, ефект від накопичення відчується дуже швидко.

5. Заведіть електронну скарбничку. У деяких банківських сервісах є послуга, так і називається – “скарбничка”. Її можна запрограмувати на автоматичне зняття коштів в певний час або з певних надходжень. Якщо вам така послуга недоступна – заведіть картку в надійному банку і складайте гроші туди. По-перше, якщо в дім заберуться злодії, то їм буде важче заволодіти вашими накопиченнями. А по-друге – менше спокус витратити гроші.

6. Не залазьте в скарбничку без крайньої необхідності. Тобто взагалі не залазьте. Крайній випадок – це якщо хтось помер або потрапив в аварію, лежить в реанімації і терміново потребує операції. Все інше не рахується.

7. Виберіть підйомну мета. Якщо ніколи не збирали, то почніть з малого. Наприклад, з придбання електроніки, хорошою зимового одягу і взуття, прикрас з дорогоцінних або напівдорогоцінних металів. Існує вкрай мало людей, здатних з першого разу накопичити на автомобіль або житло. Поставивши перед собою таку серйозну задачу, можна швидко в ній розчаруватися, оскільки збирати доведеться довго.

8. Пускайте в оборот частину відкладених грошей, або навіть всі. Гроші повинні працювати, а не припадати пилом на рахунку – вкладайте їх. До слова, вже згадані електронні гаманці часто мають функцію депозиту, та й рахунок для накопичень можна відкрити не простий, а депозитний.

9. Змініть своє ставлення до грошей, і зокрема до накопичень. Пристрасть до грошей грає з нами злий жарт. Покупка – це не самоціль, а лише засіб для виконання своїх бажань.

10. Не давайте в борг. Як тільки ви отримаєте додаткові засоби, у вас з’явиться можливість позичати їх знайомим. Не робіть цього ніколи! Частину боргів все одно не буде повернута, таке вже в них властивість.

11. Не користуйтесь кредитними картами. Кредитні картки – це така трясовина! У багатьох банках до зарплатної картки в якості “бонусу” видають кредитну, в інших оформляють кредитну лінію, про яку ви не просите. Додаткову картку відразу ріжте і викидайте, а при отриманні зарплатної обговорюйте з працівником банку, що не бажаєте відкривати кредитну лінію. Ви собі потім “спасибі” скажете. Коли збираєте гроші і тут же влазите в кредити, то ви однією рукою збираєте гроші, а другою викидаєте їх.

12. Чи можна накопичити гроші при маленькій зарплаті або в разі якщо ви ще вчитеся в школі чи університеті? Звичайно можна. Головне – на що і скільки. Якщо ви працюєте на низькооплачуваній роботі, то збираєте або на невеликі покупки, або на інвестування власних проектів. Друге краще. При мінімальній оплаті праці на квартиру точно не назбираєш – доведеться відкладати років 300. Для молоді накопичення своїх перших грошей – це скоріше корисний досвід, тому не настільки важливо, яка саме буде мета – гаджет, подорож, абонемент в spa-салон або спортзал.

13. Прикладіть максимум зусиль, щоб отримати задоволення від покупки. І ось, ви накопичили заповітну суму і зібралися купувати фотоапарат, мотоцикл чи ручного крокодила. Те, як ви обійдетеся з грошима, визначить майбутнє бажання знову взятися за накопичення грошей на нову, більш велику покупку. І цей процес повинен супроводжуватися приємними емоціями від попереднього результату. Не купуйте занадто дешеве, підозріле, вживане, у перекупників. Заощадте стільки, щоб купити хорошу, якісну річ або послугу, яка вас дійсно порадує.

Накопичення грошей – це тривалий процес, і його результат залежить від терпіння, усвідомленого ставлення до грошей і чіткого розуміння своєї мети. Не збираєте гроші заради грошей (крім тих випадків, якщо ви відчуваєте насолоду від погладжування хрустких доларових папірців або пірнання в басейн з монетами, як дядечко Скурдж).

Вашою мотивацією повинна бути покупка, а не гроші – не потрібно постійно перебирати їх або заглядати на рахунок. Це призводить до бажання якомога швидше витратити те, що вже зібрали. Мотивуйте себе метою, розглядайте її на сторінках сайтів або у вітринах, думайте про те, як ви зробите покупку.

Але найголовніше, про що варто пам’ятати – щастя не в грошах і не в речах, а в цікавому і наповненому житті. Нехай питання “як накопичити гроші?” не стане центровим в вашому існуванні, а гармонійно вбудується в струнку систему цінностей. І тоді все вийде.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: