Як сформувати звичку?

yak-sformuvati-zvichku-2

Не так давно люди помилково вважали деякі звички властивостями характеру. Про те, що куріння і любов до алкоголю – погані звички, знають всі. А ось лінь, безвідповідальне ставлення до завдань або розкидання речей де попало – це риси характеру, тут вже нічого не вдієш.


А ось і неправда! Вивчаючи механізми і причини формування властивостей характеру, психологи прийшли до висновку, що весь комплекс наших щоденних дій заснований на звичках. Якимись ми обзавелися ще в дитинстві і тяжко представляємо, як так вийшло, інші ж здобули в дорослому віці і смутно здогадуємося про причини їх походження.

Ми знаємо безліч стародавніх приказок і притч про вплив звичок на характер, але наведу тут лише одну:

“Посієш дію – пожнеш звичку, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю”.

А це значить, що ми можемо отримати щасливу долю – але для цього доведеться усвідомлено взятися за розвиток продуктивних звичок.

За якийсь час формується звичка?

Як на зло, на формування поганих звичок йде куди менше часу, ніж на закріплення корисних. Чому батьки так завзято застерігають дітей від експериментів з сигаретами, алкоголем і наркотиками? Тому що люди схильні до залежностей, досить один раз покурити чи випити чарку горілки, щоб опинитися в чіпких лапах пороку. А ось формування корисних звичок займає набагато більше часу – аж до декількох місяців.

Безсумнівно, ви чули, що для формування звички потрібно повторювати одну і ту ж дію протягом 21 дня. Звідки взялося це твердження?

Його автор – косметичний хірург Максвелл Мальц з США, він підмітив в 50-х роках минулого століття, що пацієнтові потрібно близько трьох тижнів на психологічну адаптацію після операції, усвідомлення нового образу. Він описав цей ефект в книзі «Психокібернетика», зазначивши, що йому самому знадобилося три тижні на формування нової звички.

Але штука в тому, що Мальц говорив про мінімум три тижні. Закріплення різних звичок вимагає різну кількість часу – від 21 дня до декількох місяців. Все залежить від того, наскільки далекий бажаний результат від стану справ на самому початку роботи над собою.

Якщо людина займається спортом, правильно харчується і піклується про підвищення кваліфікації, це свідчить про наявність практики саморозвитку. Нова корисна звичка – наприклад, прокидатися на годину раніше – дасться йому легко і швидко. А ось того, хто звик лежати на дивані і їсти одну порцію смаженої картоплі за одною, буде набагато складніше зробити над собою зусилля – а значить, процес займе більше часу.

Навіть одна і та ж людина на різних етапах розвитку самодисципліни буде витрачати різну кількість часу на формування і закріплення нових звичок.

Залежить тривалість роботи і від складності впроваджуваної дії. Наприклад, привчити себе вмиватися холодною водою вранці набагато простіше, ніж робити пробіжку. Перша дія вимагає менше зусиль і займає менше часу, ніж друга, тому на неї себе простіше умовити.

Як сформувати звичку?

У будь-якій справі найголовніше – це перший крок. Якщо ви хочете зробити своє життя кращим, не чекайте понеділка. Для деяких хороших починань не потрібно навіть чекати завтра – щось можна зробити прямо зараз.

Легкі і приємні звички закріплюються легко, важкі вимагають багато часу і зусиль. Тому постарайтеся пов’язувати процес формування звички з приємними емоціями. Наприклад, ви вирішили почати правильно харчуватися. Організм, вирощений на гамбургерах, солодощах і ковбасі буде відчайдушно бунтувати, підбиваючи психіку виступити з ним в одній банді проти капітана, тобто вас. У вашої команди відібрали те, що їй подобалося, значить, їй потрібно дати щось в замін. Приємна музика і красиві тарілки, на яких художньо викладені овочі і фрукти, порадують ваших бунтарів. Якщо ж вони не естети – відволікайте їх чимось іншим: прогулянкою по парку, походом в кіно, на виставку собак або на шопінг. Потрібно довести своїй голодуючій підсвідомості, що життя не стала гірше – просто воно трохи змінилася, і, можливо, навіть в кращу сторону.

Не перестарайтеся. У перші три дні новий спосіб життя може здатися легким і приємним, що може привести до передозування. «Я думав, що це важко, а це так здорово! Я все можу! Ще 20 кіл по стадіону, і я стану практично ідеальний! »Щоб не трапилося подібного, потрібно задати певний темп роботи і не відхилятися від нього, навіть якщо здається, що ви здатні на більше. Перші кілька днів організм живе за інерцією і витрачає накопичені ресурси, потім починає наростати втома і невдоволення собою. Загалом, краще місяць потроху, ніж тиждень до знемоги.

При поліпшенні власного характеру важливо подбати і про те, щоб позбутися від шкідливих звичок. Адже погодьтеся: якщо людина палить, то ранкові пробіжки не додадуть здоров’я – а може, і навпаки, викличуть несподівані побічні ефекти.

Кожному, хто бажає бути успішним і реалізованим в улюбленій професії, варто викорінити звички, що заважають працювати. Цих хитрих звірків ми навіть не вважаємо шкідливими – але вони жадібно пожирають наш робочий час, увагу і сили.

Звички потрібно не тільки формувати, але і вчитися розуміти, до яких результатів веде кожна з них. Щоб «виловити» таємних диверсантів, раджу завести щоденник (можна електронний) і писати туди все, що ви робите. Через місяць виокремити в своїх записах найбільш регулярні дії і поміркуйте – несуть вони користь або навпаки, шкодять здоров’ю і знижують працездатність?

Існують звички, що продовжують життя: деякі з них можуть здатися нам кумедними, але вони реально працюють.

Володіючи знаннями і розумінням того, як формується звичка, набагато простіше приступити до зміни життєвого укладу. Звичайно, вихід на новий рівень саморозвитку завжди супроводжується труднощами, зовсім легко все не вийде. Але одна справа безпорадно борсатися в темних водах експериментів, і зовсім інша – свідомо і продумано йти крок за кроком до оновленого «Я».

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: