Як виникли гроші?

Як виникли гроші

Гроші виникли як результат еволюційного процесу на стадії товарного виробництва. За своєю суттю вони представляють товар особливого роду, який виділився з сфери інших товарів і став грати роль загального еквівалента.


Причини появи грошей

В результаті другого крупного поділу праці відбулося відділення ремесла від землеробства. Це створило основу для появи товарного виробництва, з цього моменту обмін між власниками став носити регулярний характер. Проте до появи грошей обмін був утруднений, оскільки бартер можливий тільки при наявності попиту на товар, який пропонується іншими продавцями до обміну.

Поступово в результаті тривалого розвитку товарних відносин виділився товар особливого роду, що став грати роль еквівалента. Спочатку ця роль закріпилася за золотом і сріблом. Благородні метали володіли для цього всіма необхідними властивостями: однорідністю, портативністю, ділимістю і навіть естетичною привабливістю.

Таким чином, історично гроші мають товарну природу. Використання грошей дозволило розділити процес обміну товарами на два етапи. Перший етап – це продаж свого виробленого товару, а другий – придбання необхідного товару в іншого виробника.

Еволюція форм і видів грошей

До появи грошей їх функції виконували деякі товари. Наприклад, на островах Океанії і у деяких індіанських південноамериканських племен функції грошей виконували черепашки і перлини. У Київській Русі в якості грошей часто використовувалися шкури і хутра тварин.

Поступово роль грошей стали грати благородні метали. Спочатку вони використовувалися в обігу у вигляді злитків. Але така форма була незручна. Тому в VII столітті до н. е. в обігу вперше з’явилися монети. Повсюдне використання монет призвело до завершення процесу формування повноцінних грошей. Застосування цієї форми мало незаперечні переваги. Повноцінні гроші мали свою внутрішню вартість, тому їх кількість в обігу регулювалося відповідно до потреб обороту. Разом з тим використовувати таку форму грошей в обігу було не завжди зручно.

Поступово у зв’язку з розвитком товарно-грошових відносин стали з’являтися передумови для переходу до нової форми грошей. Неповноцінні гроші виникли в середині XIX століття. Особливість такої форми грошей полягає в тому, що їх номінальна вартість перевищує реальну або товарну.


Неповноцінні гроші підрозділяють на два види:

  • готівкові (паперові);
  • безготівкові (кредитні).

Паперові гроші випускаються державою, вони не мають самостійної вартістю, а наділені примусовим номіналом. Вони не можуть виконувати функцію скарбу і самостійно йти з обігу. Паперові гроші переповнюють канали обігу і поступово знецінюються.

Кредитні гроші виникли в період капіталізму для забезпечення товарообігу в нових умовах. До них в першу чергу відносять векселі, банкноти і чеки. Цей вид грошей став використовуватися не тільки для відображення взаємозв’язку між товарами, а й для забезпечення руху капіталу між позичальниками і кредиторами.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: