Маркетолог – фахівець з вивчення ринку, потреб і переваг споживачів.

Маркетолог

Маркетолог – фахівець з вивчення ринку, потреб і переваг споживачів. В ширшому сенсі маркетолог – це будь-який фахівець, що працює в області маркетингу. Від англ. marketing – продаж, торгівля на ринку.


Маркетинг – управління виробництвом продуктів і послуг, і механізмами їх реалізації, як єдиний комплексним процесом.

Особливості професії

Маркетолог оцінює, чи буде той чи інший товар користуватися попитом і чому, пропонує шляхи просування товару, оцінює дії конкурентів (особливо їх продукцію, цінову політику), організовує роботу дослідницької команди, проводить моніторинг галузі та аналізує результати, з’ясовує переваги покупців, дає рекомендації виробнику, продавцю.

Ця професія з’явилася в Україні порівняно недавно, після перебудови, коли насичення вітчизняного ринку товарами поєднувалося з падінням добробуту. Успішна торгівля зажадала вдумливого професійного підходу.

Але і тепер професія маркетолога не втрачає своєї актуальності, тому що конкуренція на ринку серед виробників товарів і послуг з кожним роком стає все жорсткіша.

Робота маркетолога починається задовго до того, як продукт надійде в продаж. Ще до початку виробництва (в торгових фірмах – задовго до рішення про закупівлю) маркетолог повинен визначити, на кого товар буде розрахований, яка потенційна місткість ринку, проаналізувати діяльність конкурентів тощо.

Маркетолог, як уже говорилося, займається організацією і управлінням рекламною і PR-діяльністю компанії, причому як за її межами, так і всередині.

Однак у великих компаніях цієї роботи дуже багато для одного фахівця – її може виконувати цілий відділ, куди входять: аналітик, маркетолог-економіст, product-менеджер, event-менеджер, BTL-менеджер, бренд-менеджер, директор по маркетингу.

Аналітик – займається збором даних та їх аналізом.

Маркетолог-економіст – займається питаннями ціноутворення. При цьому він враховує дані про собівартість, попит, політику конкурентів і ін.

Product-менеджер зазвичай проводить аналіз ринку, займається заходами по просуванню продукту компанії, аналізом продукції конкурентів. Він повинен розбиратися в тонкощах продукту, а ще краще – мати відповідну освіту. Наприклад, при розробці і продажу одягу, від product-менеджера потрібне знання основ дизайну одягу, швейного виробництва і т.п.

Event-менеджер займається плануванням, підготовкою і проведенням заходів з просування продукції компанії, виставок і рекламних акцій, прес-конференцій та інших корпоративних заходів.

BTL-менеджер – організовує промоакції компанії, наприклад, дегустацій.

Бренд-менеджер – найвища посада в відділі маркетингу. Він керує підрозділом маркетингу, координує роботу всіх його фахівців, планує організацію рекламних компаній, аналізує ринок і конкурентне середовище, визначає плани продажів і контролює їх виконання, розробляє стратегії, спрямовані на отримання прибутку, завоювання і утримання ринків.
Директора з маркетингу – це сильний лідер, що володіє досвідом успішних маркетингових кампаній.

Відношення до маркетингу мають також мерчендайзер і промоутер.

Мерчендайзер – відповідає за заходи з просування товару безпосередньо в торгових точках (викладає товар на полиці певним чином, розміщує рекламні матеріали та ін.). При цьому він враховує типову поведінку людини, яка прийшла за покупками, особливості розподілу купівельної уваги і т.п.

Промоутери – привертають увагу потенційних клієнтів до товару чи послуги, вручаючи рекламні листівки, зразки для дегустації, і т.п.

Робоче місце

Маркетологи працюють у відділах маркетингу виробничих і торгових підприємств – як в середньому бізнесі, так і в транснаціональних корпораціях.

Також маркетолог може працювати в маркетинговому агентстві, яке надає послуги підприємствам, які не мають власного відділу маркетингу.

Важливі якості

Необхідні аналітичний склад розуму, вміння працювати з великим об’ємом інформації, хороший інтелект, чіпка пам’ять, активність. Для керівництва відділом потрібні лідерські якості.

Знання та навички

Для аналітичної роботи маркетологу потрібні знання і навички в області побудови моделей, прогнозів, роботи в спеціалізованих програмах, глибоке знання і досвід використання Excel, різних методів, таких як WACC, ROIC, EVA, DCF, CVA.

У більшості випадків необхідно знання англійської мови. Це обумовлено ще й тим, що значна частина необхідної літератури не переведена на українську мову.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: