Менеджер з інновацій.

Менеджер з інновацій

Основоположний процес будь-якої системи – розвиток. Будь то живий організм, галактика або бізнес-структура, всі вони живуть за одними законами. Розвиток завжди був золотим правилом для бізнесу, але сьогодні воно має ще більше значення. Ще сто років тому для того, щоб завоювати повагу в очах клієнтів, потрібно було дотримуватися традиції, гарантувати безпеку і стабільність. Тепер цього мало. Наука і суспільство рухаються вперед з величезною швидкістю, переглядаються не тільки звичні нам підвалини, але навіть закони фізики. І щоб утриматися в сідлі, потрібно бути завжди попереду, інакше міріади конкурентів зімнуть в гонці, де кубок переможця – успіх і гроші.Вимоги часу стали поштовхом для народження нової спеціалізації – це професія менеджера з інновацій. У західних країнах вона існує близько 20 років, у нас же лише пробиває собі шлях. Як і багато сучасних явища, вона комбінована і складається з декількох спеціальностей відразу. У першу чергу ця професія затребувана у сфері IT-технологій, харчування і виробництва техніки – тут найбільша конкуренція.

На наших підприємствах поки що досить рідко створюють окрему штатну одиницю для розробки та впровадження нововведень. Найчастіше ця обов’язок розділений між багатьма людьми, зазвичай вона покладаються на менеджерський склад. Це дозволяє скоротити витрати і змусити колектив не забувати про творчий підхід у своїй роботі. Частково це правильно, адже пропозиції роблять люди, які постійно працюють з товаром. Але, з іншого боку, у них немає багатьох якостей і знань, які сьогодні потрібні від фахівця, що шукає нові шляхи.

Який же він, людина нової епохи? Менеджер з інновацій – це, в першу чергу, професіонал у своїй сфері. Він може бути інженером, програмістом, технологом харчового виробництва або дизайнером. Нововведення потрібні скрізь, тому для бази підійде будь-хто з провідних спеціальностей обраного напрямку.

Другий ключовий компонент менеджменту з інновацій – маркетинг. Фахівець повинен не тільки запропонувати нововведення. Потрібно заздалегідь прорахувати вигоду для підприємства і затребуваність пропозиції на ринку, знайти вільні чи мало розроблені ніші, врахувати конкуренцію в обраному сегменті і багато інших нюансів. Новатор повинен мати навички економіста, адже йому знадобиться визначити бюджет його ідеї та прибуток, який вона здатна принести.

Крім того, фахівець з нововведень повинен володіти цілим рядом так званих «м’яких навичок»:

Неординарне творче мислення необхідно для пошуку нових ідей;

Цілеспрямованість і стійкість знадобляться для того, щоб «пробити» свою ідею, адже вводити нововведення завжди важко. До того ж, не кожен проект закінчується успіхом – це потрібно розуміти і вміти донести іншим;

Комунікабельність, дар переконання і вміння працювати в команді: поодинці з таким завданням не впораєшся, знадобиться надійна, а не номінальна підтримка керівництва, колег і партнерів;

Терпіння і прискіпливість вченого-дослідника. Створивши ідею, менеджер повинен зануритися в трудомісткий і рутинний процес вивчення всієї доступної інформації за наявним питання: технічні можливості, ймовірні перешкоди та шляхи їх подолання, ситуація на ринку, затребуваність з боку клієнта. Це чималий масив даних, які потрібно вивчити за невеликий період часу;

Талант тактика, стратега і провидця потрібні для того, щоб прорахувати наперед всі кроки по впровадженню новинки, їх наслідки, реакцію споживача.

Різниться два напрямки діяльності менеджера з інновацій:

  • Розробка нових товарів і послуг, впровадження їх на ринок;
  • Оптимізаційні нововведення в роботі підприємств.

Простіше кажучи, перші винаходять нові гаджети, пральні порошки і способи кріплення деталей, а другі розробляють схеми фінансової, маркетингової, рекламної та іншої діяльності, спрямовані на підвищення ефективності роботи компанії і зростання прибутку.


Професія менеджера з інновацій

Яку потрібно мати освіту, щоб працювати менеджером з інновацій? Тут одним дипломом не обійдешся. Як ви зрозуміли, їх знадобиться два – по основній технічній спеціальності і по управлінню інноваційними процесами. Часто для цього по закінченню університету випускники проходять курс МВА (Master of Business Administration); також у деяких вузах випускають управлінців у сфері інновацій.

Ряд університетів зараз здійснює спроби навчати студентів технічних професій з додатковим набором знань з маркетингу, економіки, управління та інших суміжних дисциплін. Ці спеціальності максимально наближені до вимог сучасного ринку праці і відповідають стандартам професії менеджера з інновацій. Можна спочатку вибрати одну з них і тим самим «вбити двох зайців». Правда, таких програм поки що досить мало.

Але навіть двох освіт буде недостатньо без таланту, досвіду і набору потрібних особистісних якостей – розвитку останніх доведеться повчитися на всіляких тренінгах і додаткових курсах.

Менеджеру з інновацій потрібно поєднувати в собі властивості, які зазвичай вважаються несумісними. Це подібно одвічного протистояння «технарів» і «гуманітаріїв», яким тепер довелося помиритися в одній професії.

Знання особливостей виробництва і творче мислення, холодний розрахунок і інтуїція, точність технічних розробок і вміння управляти людськими бажаннями – ось що потрібно від менеджера з інновацій. Зовсім недавно нам здалося б, що цього надто багато для однієї людини. Але час іде, світ зростає, час прискорюється, застарівають вузькі спеціалізації, поступаючись місцем багатопрофільним професіям.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: