Професія юрист.

професія юрист

Юрист – широка і різноманітна спеціальність, яка зачіпає всі сфери нашого життя. Розвиток людської цивілізації і зростання населення призвели до необхідності закріплювати норми поведінки людей в деяких правилах, об’єднаних в кодекси. Ми часом навіть не замислюємося про це, але вся наша діяльність підпорядковується законам.


Уявіть, якби не було ні юристів, ні кодексів, ні Конституції … Будинок був би вашим лише до тих пір, поки його не забрав би хтось сильніший, ваша свобода і життя постійно піддавалися б домаганням агресивно налаштованих особистостей. У світі б правив закон сили, людство занурилося б в кривавий хаос, де кожен день спалахували б тисячі конфліктів за право володіти цінностями, територіями, рабами, жінками і владою.

Закони зробили наше суспільство цивілізованим, завдяки їм ми можемо бути порівняно спокійними за свою безпеку, життя і майно. Порівняно – тому що завжди знайдуться бажаючі порушити закон.

Так ми приходимо до висновку, що професія юриста – благородна, несуча людям порядок, оберігає складну і тендітну соціальну систему від розгойдування, анархії, насильства. Пізніше ми будемо говорити про плюси цієї професії, але цей – найважливіший. Юрист захищає права людей на своє життя, здоров’я, власність і благополуччя.

Необхідність в авторитетній думці третьої людини в вирішенні спорів зародилася одночасно з суспільством. Колись функції суддів виконували вожді і шамани: до них йшли одноплемінники, які не зуміли домовитися самостійно. В окрему галузь професійної діяльності юриспруденція виділилася в Стародавньому Римі, де була заснована Колегія понтифіків. У цьому державному інституті зберігалися законодавчі документи, вироблялося їх тлумачення і консультування громадян з юридичних питань. З тих пір пройшло багато століть, правознавчі дисципліни розрослися в величезне гіллясте дерево, що пустило міцне коріння глибоко в життя соціуму.

Сьогодні існує цілий спектр юридичних професій:

Адвокат захищає права обвинуваченого в суді, вивчаючи матеріали справи, будучи присутнім на допитах і збираючи додаткові відомості. Це самостійні фахівці, найчастіше працюють на себе або в адвокатській конторі.

Прокурор представляє сторону обвинувачення, а також стежить за виконанням законів і правових норм. Його робота складається з цих двох рівносильно важливих компонентів. Часто прокурор може одночасно виконувати обов’язки слідчого.

Суддя виносить вердикт у позовах між юридичними, фізичними особами та державними інстанціями. Він наділений владою і відповідальністю здійснювати правосуддя в судах усіх рівнів. На основі вивчених матеріалів суддя приймає рішення, керуючись виключно законами і нормативними актами – ця відповідальність лежить на ньому одному.

Нотаріус займається оформленням і запевненням документів: заповітів, довіреностей, договорів, копій, виписок з документів, підписів, актів про купівлю-продаж, дарування, отримання спадщини тощо Діяльність нотаріуса попереджає виникнення суперечок між клієнтами, оскільки грамотно складені документи є гарантією мирного співробітництва між усіма учасниками угоди. Фахівці цієї галузі працюють в приватних і державних нотаріальних конторах.

Слідчий займається розслідуванням злочинів, порушенням кримінальної справи і передачею її в суд. Його робота полягає в дослідженні матеріалів справи – протоколів допитів, результатів експертиз, доказів. Слідчий бере активну участь в допитах підозрюваного і свідків, виїжджає на місця злочину. Також він займається управлінською діяльністю, координуючи дії слідчої групи.

Юрисконсульт завідує дотриманням законів і правових норм в приватних і державних організаціях, а також по відношенню до них самих. Юрисконсульт виконує всі обов’язки, що стосуються правових задач – оформляє документи, які подачею позовів, захистом своєї організації в суді. Він консультує керівництво і всі відділи з питань фінансового, трудового, адміністративного, страхового права. Простіше кажучи, юрисконсульт – це консультант, нотаріус і адвокат в одному флаконі. Юрисконсульт може працювати в штаті будь-якої фірми чи компанії, в правоохоронних органах і страхових компаніях, мати приватну практику.

Міжнародний юрист здійснює правову діяльність в структурах, що мають закордонне партнерство. Він виконує обов’язки юрисконсульта в міжнародних представництвах державних і приватних компаній. Важливо для міжнародника знання права інших країн і як мінімум однієї іноземної мови – англійської. А краще – більше.

Викладач і вчений. Будь-який з перерахованих вище фахівців має право займатися викладацькою і науковою діяльністю, передаючи свої знання майбутньому поколінню юристів. До слова, вчені не тільки пишуть дисертації, а й беруть участь у творенні законів.

Професія юрист: плюси і мінуси

Одна з важливих проблем – перенасичення ринку праці випускниками, через що багато власників дипломів юридичних університетів так і не починають працювати за фахом. Тому важливо розуміти, наскільки велика конкуренція в цій сфері. Щоб стати затребуваним фахівцем, потрібно мати хорошу кваліфікацію, постійно набувати нового досвіду, активно працювати і доводити свою конкурентоспроможність. Загалом, вчитися на юриста рекомендовано лише тим, хто відчуває в собі покликання до цієї важливої, але важкою і дуже відповідальної професії.

Другий мінус полягає в тому, що почати працювати за обраною спеціальністю відразу зі студентської лави – не вийде. Бо юриспруденція – наука складна, від рішень окремих співробітників залежить дуже багато, щоб допускати до роботи недосвідчених новачків. Необхідно пройти стажування, отримати сертифікат, попрацювати помічником і лише після цього стати повноправним адвокатом або нотаріусом, та й то найнижчого рангу.

У переважній більшості випадків юрист навряд чи зможе розраховувати на стандартний восьмигодинний робочий день. Графік правників ненормований, оскільки життя постійно підкидає нову роботу.

Юристи несуть великий моральний тягар, від них залежить життя і доля людини. Вони часто відчувають пресинг від родичів і покровителів обвинувачених, їх спокушають хабарами. Крім того, юрист завжди знаходиться під гнітом сумнівів, а помилка буде коштувати йому довічних докорів сумління. Осудить він невинного або випустить на свободу вбивцю, чи втратять його клієнти будинок через неправильно оформлені документи.

Звичайно, на всі ці складності ніхто б не наважився, якби вони не врівноважувалися безсумнівними плюсами професії юриста. Це висока оплата, шана і повага суспільства, можливість принести користь, реалізувати свої прагнення допомогти людям у важкій ситуації.

Яким повинен бути юрист, які якості необхідні для цієї роботи? Відповідальність, принциповість, висока стійкість до стресів, пунктуальність, уважність, витримка, холоднокровність, працьовитість, висока моральність.

Але найважливіше властивість юриста – це людинолюбство. Багато хто йде на цю роботу в передчутті величезних баришів, забуваючи про головний компонент своєї роботи – допомогати людям. Поки гроші будуть на першому місці для такого фахівця, він не зможе виконувати своє найголовніше призначення. А воно полягає в підтримці і відновленні справедливості, збереженні рівноваги в суспільстві і захисту закону.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: