Успішна кар’єра!

кар'єра

В останні роки кар’єра вважається однією з головних складових успіху, а рух вгору по кар’єрних сходах – межею мрій для багатьох. З вдалою кар’єрою незмінно пов’язують роботу в престижній компанії на хорошій посаді і з великим окладом. Але чи так насправді важливий кар’єрний ріст для успіху і добробуту в житті?


Будь-яка кар’єра має на увазі під собою різні варіанти професійного і службового зростання. Якщо ви хочете просуватися по кар’єрних сходах і вдосконалюватися як фахівець, вам необхідно щонайкраще продумати стратегію вашої кар’єри, щоб, наприклад, не впасти в бруд обличчям на співбесіді або не помилитися при виборі професії. Розглянемо більш докладно, які виділяють види кар’єрного росту, і як досягти успіху в кожному з них.

Що таке кар’єра?

Кар’єра – це просування вперед у певній сфері діяльності, що виражається в отриманні великих повноважень, новій посаді, збільшенні доходів. Термін «кар’єра» походить від латинського слова «carrus» – візок або італійського «carriera» – життєвий шлях. Досягнення в кар’єрі стали незмінним ознакою успішної людини. А під словосполученням «зробити кар’єру» також розуміється престижне становище в суспільстві.

Саме нову посаду, зростання доходів і числа підлеглих прийнято вважати єдиними ознаками успішної кар’єри. Однак кар’єрний ріст виражається не тільки в кількісних ознаках. Кар’єра також має на увазі під собою цілеспрямований розвиток і вдосконалення в обраній спеціальності, сфері діяльності. У даному випадку результати кар’єрного зростання визначаються в першу чергу вже не грошима або новими посадами, а якістю вашої роботи і рівнем професіоналізму.

Вертикальна кар’єра

Вертикальна кар’єра позначає просування вгору по службі. Такий вид кар’єри найбільш очевидний і переважний для більшості людей – ви отримуєте нову посаду, більше повноважень і влади, збільшуються доходи. Вертикальний кар’єрний ріст настільки явний, що його дуже часто ототожнюють з кар’єрною драбиною і кар’єрою як такою.

Наведемо кілька прикладів вертикального кар’єрного зростання. Самий наочний та очевидний – просування офіцера по службі. Якщо взяти окрему військову частину, то з кожним новим званням від лейтенанта до полковника і навіть генерала, офіцер отримує все більше солдатів під своє командування. У його руках зосереджується більше влади і, звичайно ж, збільшується розмір грошового забезпечення.

Інший приклад з цивільного життя. Інженер – будівельник після інституту влаштовується в будівельну фірму і спершу працює помічником виконроба. Після самостійно керує окремими ділянками будівництва і навіть цілими об’єктами. Наступний щабель – посада в управлінні компанії, де він може дослужитися до головного інженера і навіть генерального директора. Або на певному етапі кар’єри звільнитися і відкрити власну справу.

Горизонтальна кар’єра

Горизонтальна кар’єра – це професійний розвиток фахівця без перспективи зайняти керівну посаду. Зростання в даному випадку полягає в розширенні завдань, накопиченні досвіду і розвитку компетенції.

Розвиток кар’єри по вертикалі в основному визначається кількісним зростанням – збільшується розмір зарплати і число підлеглих, змінюються одна за одною керівні посади. Горизонтальне кар’єрне зростання, в свою чергу, характеризується підвищенням рівня майстерності, збільшенням професійних знань і отриманням спеціалізованих навичок, якими володіє невелика кількість людей. У такому випадку працівник стає дуже цінним і в багатьох випадках – практично незамінним для своєї організації.

При розвитку кар’єри по горизонталі, у вас будуть змінюватися обов’язки, збільшуватися відповідальність і заробітна плата, але становище в службовій ієрархії компанії в більшості випадків буде залишатися незмінним або зміниться, але незначимо. Тому термін “кар’єрна драбина” не зовсім застосовний до горизонтальної кар’єри.

Весь ланцюжок посад, яку проходить працівник у такому разі, звичайно називається паралельної кар’єрною драбиною. Працівник одержує статус фахівця – професіонала, до нього зростає довіра з боку колег і начальства. Іншими словами, горизонтальна кар’єра – це альтернатива службовим сходинкам, коли кар’єра розвивається вшир, збільшується коло обов’язків і повноважень.

Такий вид кар’єри в першу чергу характерний для консультантів, експертів у різних областях, профільних фахівців та наукових співробітників. Також можна згадати дизайнерів, копірайтерів, журналістів, програмістів і багато інших професії. Всі вони постійно удосконалюються у вибраній справі, але керівні посади в найближчій перспективі їм не загрожують.

Говорячи про вертикальну і горизонтальні кар’єрі, ми повертаємося до стандартного розділення на три категорії: підприємець, менеджер і фахівець. Для кар’єри менеджера характерний вертикальний ріст, рух вгору по кар’єрних сходах. Спеціаліст розвивається по горизонталі – вдосконалює свої професійні якості та навички. А так як межі досконалості практично немає, то він постійно працює над собою, досягаючи все більших висот у своїй справі.

В обох випадках і на будь-якому етапі розвитку кар’єри як менеджер, так і фахівець, можуть відкрити свою справу і стати підприємцями.

Який вид кар’єри вибрати?

Відповідаючи на це питання, спершу необхідно визначити, ким ви хочете стати – менеджером або фахівцем. Для багатьох людей визначальним фактором у виборі професії та кар’єри є рівень доходу. Прагнення добре заробляти – повністю нормальне бажання. Але важливо відразу зрозуміти – якщо ви хочете по-справжньому великих грошей, тоді вам потрібно вибирати кар’єру менеджера і фокусуватися на цій меті. У більшості випадків, тільки просуваючись по службових сходах, можна домогтися гарних окладів і преміальних.

Звичайно ж, фахівці теж можуть непогано заробляти. З ростом професійних навичок, вам будуть більше платити. А якщо будете визнаним майстром у своїй справі, то ваші послуги будуть поза конкуренцією. Наприклад, можна стати кращим адвокатом в країні або області, зарекомендувати себе як професійний дизайнер, аудитор і т. п.

Заробітки фахівців можуть бути просто величезними. Оперні співаки, відомі музиканти, актори, футболісти – це теж фахівці, які успішно вибудували горизонтальну кар’єру. Але все одно треба розуміти – щоб стати справжнім професіоналом, необхідно фокусуватися не на грошах, а на своїй справі, тут зовсім інший підхід.

Ваш розвиток в площині горизонтальній кар’єри може надалі стати хорошим стартом для ривка вгору. Це дуже поширена схема – спершу ви домагаєтеся певних успіхів як фахівець, а після у своїй же компанії переходите на посаду менеджера і стаєте керівником.

У такому випадку вам всі карти в руки – ви добре розбираєтеся у всіх нюансах роботи і при належному бажанні і наполегливості почнете швидко рухатися по кар’єрних сходах. Головне тепер – щоб вам подобалося управляти. Тому що для багатьох людей набагато простіше і ближче продовжувати займатися улюбленою справою і розвиватися як фахівець, ніж будувати кар’єру управлінця.

Як побудувати кар’єру – практичні поради

Найголовніше, що необхідно для успішної вертикальної кар’єри – навчитися брати на себе відповідальність. Якщо хочете просуватися по службі – не лінуйтеся і не чекайте, поки вас помітять. Беріть нові проекти, більше обов’язків і досягайте успіху, давайте конкретний позитивний результат. Так ви максимально швидко наберетеся досвіду і просування по службі вам забезпечено.

Що стосується горизонтального кар’єрного росту, то для вашого успіху як фахівця важливо постійно розвиватися як професіонал. Кожен день, при кожному зручному випадку підвищуйте свою кваліфікацію – не відмовляйтеся від складних завдань і проектів, переймайте досвід у більш досвідчених колег, відвідуйте профільні курси, виставки, семінари та інше. Не останнє місце має займати і самоосвіта – вивчайте книги, проекти інших фахівців у вашій сфері і т.п.


Ось кілька порад, які дозволять вам більш ефективно побудувати свою кар’єру як фахівця і, крім іншого, більше заробляти:

Підтверджуйте вашу кваліфікацію

Звичайно, кращим доказом вашого професіоналізму будуть результати вашої роботи. Але так влаштовано наше суспільство – паперам та дипломам вірять з набагато більшою охотою. Тому підтверджуйте свою кваліфікацію всіма доступними способами: диплом про вищу освіту, записи в трудовій книжці про стаж роботи, різні розряди і категорії, свідоцтва про проходження курсів підвищення кваліфікації, відкриття допуску до певних робіт, перемоги на конкурсах з профільної спеціальності і т.п.

Фокусуйтеся на головному

Іншими словами – вивчайте тільки те, що дозволить вам розвиватися як фахівцю. Отримуйте освіту і дипломи, виходячи з обраної професії. Здавалося б, це очевидний факт, але багато людей досі випускають з уваги і витрачають час на непотрібні курси та тренінги.

Найбільше професійне зростання – в профільних організаціях

У профільних організаціях ваша спеціальність є основним напрямком діяльності. Тому ви зможете набагато швидше розвиватися в професійному плані. Наприклад, бухгалтер набереться набагато більше досвіду в аудиторській фірмі, ніж у невеликої торгової компанії. А юрист навчиться більшому в юридичній конторі, а не просиджуючи на невеликому підприємстві. У таких організаціях ви опиняєтеся серед більш досвідчених колег, отримуєте більш складні завдання та проекти і незмінно ростете як професіонал у своїй справі.

На закінчення потрібно відзначити, що який би вид кар’єрного росту ви не вибрали, це завжди буде досить тривалий процес, який потребує багато праці і сил. Тому вкрай важливо на самому початковому етапі визначитися, який вид кар’єри вам найбільше підходить.

Зараз дуже модно “робити кар’єру”. Насправді, вам необхідно фокусуватися не так на трендах і моді, а на тому, щоб знайти себе і своє покликання. Для когось ідеально підійде кар’єра менеджера в будь-якій сфері, а хтось вибере професійне зростання в улюбленій справі і стане в ньому кращим. Потрібно вибирати лише те, що буде вам до душі.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: