Як делікатно звільнити співробітника?

як делікатно звільнити співробітника 2

Звільняти своїх підлеглих завжди непросто, особливо тоді, коли в цьому винен саме співробітник. Тому щоб уникнути скандалів, інтриг і судових розглядів, керівникам та кадровим менеджерам потрібно вивчати психологію людей.


Що потрібно знати про психологію звільнення?

Для того щоб зрозуміти що відчуває співробітник під час звільнення, менеджеру варто поставити себе на його місце. Тоді стануть очевидні всі переживання, стривоженість, образа і навіть ненависть.

Щоб працівник не зазнав сильного потрясіння і не наробив дурниць, керівник повинен подбати про те, щоб зробити цей процес якомога доброзичливіше. Якщо звільнити людину в грубому тоні, репетуючи вказуючи на його недоліки, то це може призвести до розвитку агресії в звільненого.

Що з часом може перерости в довгостроковий конфлікт, судові тяжби або проблеми з органами влади (часто колишні співробітники пишуть скарги в різні інстанції і видають виробничі секрети).

«Людський» підхід до звільнення персоналу повинен стати запорукою дружнього колективу. Адже через звільнення одного співробітника може страждати багато хто, зокрема і весь колектив. Бачачи те, як керівник обійшовся з підлеглим, кожен мимоволі приміряє ситуацію на себе і починає боятися.

Все це відбивається на зниженні продуктивності праці, а також призводить до того, що люди заздалегідь починають підшукувати собі нову роботу.

Щоб уникнути негативних наслідків для звільненого співробітника і колективу варто процес звільнення провести в доброзичливій обстановці, і ні в якому разі не кричати, і не вказувати на недоліки співробітника як особистості. Краще зробити акцент на його здібностях і обнадіяти його на пошук нової роботи.

Звільнення чоловіків і жінок, в чому різниця?

Також керівник і кадровик повинні знати про те, що психологія чоловіків і жінок різна. І якими б серйозними не видалися чоловіки, але звільнення вони переживають значно складніше, ніж жінки. Це обумовлюється їх становищем у суспільстві, так як чоловік – це опора сім’ї.

А звільнення може сприйматися ним як крах усього життя, після чого багато впадають в депресію. Вивести з такого стану складно, а шукати роботу неможливо. Тому звільняючи чоловіків, потрібно проявити крайню адекватність і м’якість, але ні в якому разі не жалість – це може посилити проблему.

Що стосується жінок, то звільнення вони сприймають значно легше і швидко перебудовуються. Можливо це пов’язано з тим, що вони відчувають захист з боку близького чоловіка і тому сильно не переживають.

Однак у всіх правилах є винятки, і в цих також, тому при звільненні варто відштовхуватися від темпераменту і від життєвої ситуації конкретного співробітника.

Етапи звільнення співробітника

Якщо у керівника з’явилися наміри звільнити співробітника через його невідповідність займаній посаді, то варто давати йому завдання порційно і вказувати терміни їх виконання.

Якщо працівник не буде справлятися, постійно порушувати терміни здачі або зовсім відмовиться виконувати, то звільнення для нього не стане несподіванкою. Співробітник сам буде розуміти, що займана посада йому не під силу і буде готовий почути від керівника вердикт.

Якщо ж звільнення відбувається у зв’язку зі зменшенням штату, то затягувати зі звільненням не варто. Краще попередити співробітника заздалегідь і дати йому можливість попрацювати ще деякий час (2-4 тижні), щоб підшукати за цей час собі роботу.

У загальному вигляді процес звільнення повинен складатися з трьох етапів:

1. Потрібно показати співробітнику своє позитивне відношенню до нього. Продемонструвати повагу і доброзичливість, створити сприятливу атмосферу. Можна пригостити співробітника чаєм або кавою, так він відчує себе більш невимушеним.

2. На другому етапі потрібно повідомити новину про звільнення. Але робити це потрібно, пояснюючи причини, за якими підприємство змушене звільнити співробітника. Якщо це невідповідність посаді, то про це не можна говорити прямо. Варто разом з колегою проаналізувати ту роботу, яку він виконував, і виявити допущені похибки. Висновки озвучені керівником повинні бути логічними щоб співробітник з ними погодився. Якщо ж причиною звільнення стало скорочення штату, то варто так прямо і сказати і не звинувачувати в цьому колегу.

3. Наприкінці розмови потрібно похвалити співробітника і винести йому подяку за його роботу. Добре, якщо це буде робити сам керівник, а не менеджер середньої ланки. Також варто відзначити сильні сторони співробітника і його хороші якості. Можна навіть дати пораду з приводу пошуку нової вакансії.

Звільняючи співробітника, потрібно до нього проявити турботу і повагу. Тільки людський підхід допоможе обійтися без зайвих проблем і залишити позитивний імідж підприємства в очах колишніх співробітників.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: