Як написати резюме?

yak-napisati-rezyume

Грамотно написане резюме підвищує шанси отримати бажану роботу. Практично не залишилося таких сфер діяльності, де б не була співбесіда і подача резюме. Як правильно скласти резюме, щоб воно працювало на здобувача роботи?

Кому це потрібно

Резюме – це короткий опис професійних навичок, особистих якостей претендента на роботу. Часто в в ньому розкриваються питання про сімейний стан, попередні місця роботи, навчання, бажану посаду та рівень заробітної плати.

Щоб мета була досягнута, необхідно дотримуватися кількох простих правил:

 • правда і тільки правда. Слід описати свої реальні вміння і таланти в професійній сфері. Про недоліки теж потрібно написати, але не заглиблюватися в тему. Слід запам’ятати, які якості вказані в резюме, щоб на співбесіді не опинитися брехуном;
 • стислість сестра таланту. Думки повинні бути чітко викладені, не допускаються розлогі пояснення і відходження від теми. Розмір резюме в друкованому вигляді не повинен перевищувати двох аркушів;
 • стакан наполовину повний. У оптимістів більше шансів отримати посаду. Тому в графі «Чому ви хочете працювати у нас?» Не варто писати про скорочення, звільнення і утиски на минулому місці роботи. Краще повідомити, що нова робота дозволить розкрити весь професійний потенціал і дасть можливості для зростання.

Загальні вимоги до резюме

У більшості компаній, організацій вже є готовий зразок, шаблон резюме. Залишається тільки правильно його заповнити. Якщо потрібно скласти резюме у вільній формі, важливо дотримуватися чіткої структури:

 • Ім’я прізвище по батькові.
 • Повідомлення своїх контактних даних. Поштова адреса, домашній і мобільний телефон, адреса електронної пошти. Якщо адреса прописки не збігається з реальною адресою проживання, вказують обидва. Люди часто замість e-mail вказують свої акаунти в соціальних мережах, цього робити не слід.
 • Бажана посада. Вказується конкретна посада, яку розраховує отримати претендент. Не варто писати: «Зараз я готовий працювати вантажником, щоб потім піти на підвищення». Скромність ні до чого.
 • Що чекає здобувач від отриманого місця в компанії. Тут не потрібно витіюватих фраз і розпливчастих пропозицій. Одне речення, але по суті. Наприклад, «Робота менеджера в компанії дозволить реалізувати мої навички та досвід в сфері торгівлі».
 • Розмір бажаної заробітної плати. Слід визначити для себе нижню можливу межу заробітної плати. У резюме це число множиться на два. У процесі співбесіди можливо буде скорегувати суму. Здобувач, спочатку оцінює свою працю низько, має менше шансів отримати роботу.
 • Відомості про освіту. Вказується інститут (технікум, училище, курси), роки навчання, отримана спеціальність і кваліфікація, рік видачі диплома. Лукавити не варто, всі дані легко перевірити.
 • Досвід на попередніх місцях роботи. Найчастіше роботодавця цікавлять останні п’ять років професійної діяльності здобувача. Також слід вказати причину звільнень з попередніх місць.
 • Уміння користуватися комп’ютером, рівень користувача, знання спеціальних програм. Володіння офісними програмами обов’язково повинно бути вказано у претендентів, чия передбачувана посада пов’язана з роботою на комп’ютері.
 • Якщо є водійські права, вказується категорія і стаж водія.
 • Знання іноземних мов. Якщо зі шкільної лави користуватися іноземною мовою не доводилося, краще поставити прочерк. В інших випадках слід зазначити, на якому рівні доступна іноземна мова: розмовний, читання, професійний, переклади.
 • Особисті якості. Роботодавці завжди цінують самостійність, стійкість до стресів, уважність, відповідальність, чесність, працездатність і здатність до навчання. Перш ніж написати про свої кращі особисті якості, слід проаналізувати, як вони впишуться в бажану посаду. Наприклад, інкасатору банку навряд чи знадобиться творчий підхід до справи, а художнику – аналітичний склад розуму.
 • На додаток можна вказати свої захоплення та хобі. Вони не повинні суперечити тому, що зазначено в резюме.

Наступний етап

Після прочитання резюме роботодавець захоче познайомитися з претендентом особисто. На цьому етапі потрібно пройти співбесіду. Щоб не сісти в калюжу, слід до нього підготуватися. Важливо все: зовнішній вигляд, манера спілкування, пунктуальність. В одязі краща класика. Ніяких рваних модних джинсів і кросівок. Підійде звичайний костюм. Дівчатам не варто робити акцентів на макіяжі та манікюрі. Все добре в міру.

Манера спілкування. Перед співбесідою потрібно перечитати своє резюме і спробувати уявити питання, які можуть виникнути у роботодавця. Краще потренуватися перед дзеркалом, чітко і ясно вимовляючи слова.

Потрібно бути готовим до відповіді на каверзні питання:

 • Що не подобалося на старій роботі?
 • Охарактеризуйте свого колишнього начальника.
 • Чому ви ще не одружені / незаміжня?
 • Коли плануєте заводити дітей (слизьке питання особливо стосується дівчат)?
 • Скільки у вас друзів ВКонтакте?
 • Навіщо ви тут?

Всі ці питання покликані вибити здобувача з колії, одночасно будучи перевіркою стресостійкості і чесності претендента. Чотири питання, відповіді на які потрібно приготувати заздалегідь:

 1. Розкажіть про себе. Три слова, які дивують і ступорять більшість претендентів на роботу. Краще заздалегідь приготувати відповідь, лаконічну і таку, що має відношення до вакансії;
 2. Чому ви хочете працювати у нас? Це питання відповідає пункту 4 в резюме. Не варто суперечити написаному;
 3. Ваші недоліки. І цей пункт присутній у резюме. Немає ідеальних людей, тому не потрібно боятися говорити про свої недоліки, проте в міру;
 4. Чим ви займаєтеся у вільний час? Останній пункт резюме, який можна трохи доповнити словесно.

Як оцінюють резюме роботодавці

Роботодавці розглядають кваліфікацію і досвід минулої роботи в подібній сфері діяльності в першу чергу. Далі розглядається освіту кандидата. Величезним плюсом буде, якщо до резюме для влаштування на роботу прикладені рекомендації з минулого місця роботи і відомості про успіхи у професійній діяльності.

Багато роботодавців вивчають резюме від низу до верху. Так що до пункту «Захоплення» варто поставитися уважно. Також роботодавець, швидше за все, не запросить на співбесіду, якщо в графі «Минуле місце роботи» буде вказано більше трьох позицій. Довгий послужний список – мінус в разі резюме. Графа «Особисті якості», на думку роботодавців, не повинна містити більше трьох визначень.

Для різних сфер діяльності краще скласти індивідуальні резюме. Необхідно зберегти копії і зробити позначки про те, куди вони відправлені. Необхідно пам’ятати, що навіть найбільш креативне резюме не гарантує влаштування на роботу в сферу, з якої не знайомий претендент.

Будь-який роботодавець колись сам був здобувачем роботи. Рух по кар’єрних сходах починається знизу. Цілеспрямований, відповідальний працівник завжди має можливість просунутися.

Не варто впадати у відчай, якщо після подачі резюме вам так і не подзвонили. Можливо, саме зараз вас чекає хороша посада в іншій компанії. Залишилося тільки скласти і відправити туди резюме.

Сподобалась стаття? Будь ласка, поділіться зі своїми друзями:
Залишити відповідь

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: